Ocena kierowcy - Kia Shuma I

Mario_P, 18 lat temu
Silnik 1.5 i 16V 88KM 65kW
Rok produkcji 2000
Kia Shuma I 1.5 i 16V 88KM 65kW 1997-2001 - Oceń swoje auto
Oby tak dalej... Ogólnie dobry samochodzik, ale te plastikowe wnętrze, no cóż przy tej cenie nie można miec wszystkiego
Czasami zbyt głośny, moc maxymalna osiągana przy wysokich obrotach, za to elastyczność w jeździe miejskiej po W-wie jak najbardziej ok. Da się zarówno na 1 jak i na 5 bez problemu pojechać 60 km/h
Ociężała jak u koreańczyków z tamtych lat, aczkolwiek poza ciężko wychodzącym biegiem wstecznym jest ok.
Dobry promień skrętu, za to tylne zawieszenie powoduje, że przy szybkiej jeździe samochód staję się nerwowy lecz mimo tego nie ucieka z zakrętów jak np w przypadku SIENY
Są samochody które mają lepszą, ale coś za coś, duży bagażnik, wysoko poprowadzona linia tylnej szyby utrudnia trochę parkowanie, ale za to nie przeszkadza w jeździe jak w innych podobnych autach, dlatego właśnie "5"
Poweidzmy, jak na wiek - CELUJĄCA
W lecie zimno (klima) w zimie ciepło (po ok. 2-3 min) jak silnik się rozgrzeje idzie ciepłe powietrze i jest lux. Przez całą zimę 2004/2005 jeździłem na ustawionym na 2/3 ogrzewaniu, wyżej się nie dało bo za ciepło.
Inni mogli by się od KIA, a w szczególności model Shuma uczyć jak zagospodarować miejsce, np. FORD
Są głośniejsze wozy. Ja dołożyłem matę pod silnik i słyszę go dopiero powyżej 4800 obr/min i powyżej 150 km/h
Ceny, korzystam z zamienników i jest to mój najtańszy samochód w eksploatacji. Filtr oleju: 8.5 PLN (Knecht) Filtr powietrza 45 pln (Knecht) Klocki hamulcowe komplet 60 pln (Lucas) Tarcze komplet 180 pln (Lucas) rozrząd komplet 320 pln (rolki, pasek NiPPARTS) PALĘ SEKWENCYJNIE LPG, na instalacji Epigaz już od 120 tysi...
Moim następnym wozem będzie KIA MAGENTIS :) - jest lepiej wykonana w środku i mam nadzieję, że tak samo bezawaryjna :)
Jakieś pierdoły typu zatrzaski itp. Niestety tanie plastikowe wnętrze czasmi sie sypie, np: zamek skrytki przed pasażeram - czasami smarowanie, raczej wqrza nizeli się psuje.. Szufladka nad pojemnikiem na CD, patrz wyżej :)
po: 100 000 - wymieniłem klocki i tarcze, rozrząd (pasek, rolki napinacza), świece, filtr powietrza, wymieniłem płyny (olej skrzynia, hydrol, olej wspomagania) co: 15 000 - wymieniam filtr gazu, oleju i olej w ostatnim roku wymieniłem amkumulator (oryginalny), napełniłem klimatyzację. Po przeglądzie w sierpniu okazało się, że niedługo muszę wymienić amortyzatory (średnio 70 % (nadal mam fabryczne - Kayaba)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.5 i 16V 88KM 65kW [l/100km]

8,3