Ocena kierowcy - Lexus IS I Kombi

klops, 9 lat temu
Rok produkcji 2002
Lexus IS I Kombi 3.0 214KM 157kW 2001-2005 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Silnik+skrzynia+tylny napęd. To jest naprawdę dobrze dobrane trio. Nie zmieniłbym ani jednego elementu. To właśnie dzięki nim to auto sprawia, że mimowolnie się uśmiecham jak go widzę i bez szemrania akceptuję nie najniższe przecież koszty utrzymania.
Układ hamulcowy : Uwaga na zaciski hamulców.
Inne : Wada fabryczna zmieniarki CD. Padają prawie wszystkie. Moja jakimś cudem działa :)
Inne : Rozpadające się...obudowy kluczyków.
Naprawdę fajne auto. Wydaje się przemyślane od A do Z. Nie ma tu elementów przypadkowych, które psułyby ocenę za całokształt. Ogromna frajda z jazdy w każdych warunkach.
Maksymalna ocena. Legendarny 2JZ. Niezawodność, dynamika i wysokie spalanie :) Dzięki VVTI ciągnie już od samego dołu, do normalnej jazdy nie trzeba używać wysokich obrotów. Wkręcony pod czerwone pole wyje jak Ferrari i wbija w fotel.
Rewelacja. Jeździłem kiedyś autem z Tiptronicem (Audi A4) i skrzynia w Lexie (Aisin) to poziom wyżej. Nie szarpie (zupełnie!), zmienia biegi szybciej niż niemiecki konkurent - zwłaszcza jeśli przełączymy ją w tryb Power lub użyjemy guzików na kierownicy. Byłem w ciężkim szoku, że skrzynia z początku XXI może być tak dobra. Do tego jest absolutnie pancerna. To najmocniejszy punkt auta.
Zawias to rozsądny kompromis między komfortem a trakcją. Napęd na tył to spora frajda, zwłaszcza jeśli auto z tyłu ma Torsena :) Czasem frajdę psuje TRC i VSC czyli jakieś tam systemy kontroli ale zawsze można je wyłączyć. Czekam na zimę ;)
Słabo. Przednia szyba jakaś mała. Żeby dojrzeć kolor światła sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu to trzeba się wychylać. Z tyłu to już prawie nic nie widać, lepiej cofać na lusterka i używać czujnika.
Jest dobrze ale ja wychodzę z założenia, że do wszystkiego się można przyzwyczaić.
Klima chłodzi bardzo szybko. Ogrzewanie jest raczej ok. Ale umówmy się, piszę to na czuja bo nigdy się nie zastanawiałem podczas jazdy czy ogrzewanie jest ok :) To chyba dobrze, nie?
Ehh. I tutaj mały klops. Dla kierowcy i pasażera jest ok. Na tylnej kanapie - w miarę. Ale bagażnik to kpina. Podobny miałem chyba w Ibizie :) Lex to nie jest prawdziwe kombi, to raczej hatchback z przedłużonym zadem. Dobrze, że są boxy bo przy dziecku i psie miałbym olbrzymi problem. Nie jest to samochód stricte rodzinny, nie ma co się oszukiwać ale wystarczy się nim przejechać i takie tam rodzinne "dyrdymały" schodzą na dalszy plan :) Kupiłem boxa i wszyscy są zadowoleni. Żona też.
Rewelacja. Wchodzisz do auta i zostawiasz wszystkie dźwięki zewnętrznego świata za sobą. Jeśli chcesz posłuchać silnika to otwierasz szybę.
Pali sporo ale widziały gały co brały. Dycha w trasie i to bez katowania. 14 po mieście lekką ręką. To oczywiście na Pb. Generalnie nie jest to auto do robienia 100000km rocznie, no chyba że ktoś ma gruby portfel lub zainwestuje w LPG. Koszty części wcale nie są takie astronomiczne. Z rozrządem spokojnie wyrobiłem się w 1100pln co przy 3 litrowym motorze wydaje mi się ceną co najmniej przyzwoitą. Cen napraw nie znam bo nic poważnego się nie zepsuło, a pierdoły kosztują grosze na allegro.
Są drogie ale warte swojej ceny. Ponadto przy ewentualnej odsprzedaży auta powolny spadek wartości to plus a nie minus.
Tylna wycieraczka nie działa od kiedy kupiłem. Pozdrowiłem ją serdecznie. Poza tym nic.
Nic. Silnik i skrzynia to czołgi. Zresztą, nawet jeśli coś padnie to nie opłaca się naprawiać. Używane 2JZ są tanie, automaty jeszcze tańsze.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 3.0 214KM 157kW [l/100km]

13,3