Ocena kierowcy - Mazda MX-3

Silnik 1.6 i 107KM 79kW
Rok produkcji 1998
Mazda MX-3 1.6 i 107KM 79kW 1994-1998 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Byłem posiadaczem tego auta przez 2,5 roku i jestem zadowolony, że je kupiłem. Dobrze się prezentował, był niezawodny, dawał dużo frajdy podczas jazdy. Bagażnik całkiem spory jak na takie auto, dla 2 osób na wakacje w zupełności miejsca wystarczało. Ale jeśli zakładać instalację gazową to tylko sekwencja.
Silnik o dobrej kulturze pracy. Jak każdy japoński 16V potrzebuje obrotów żeby żyć, elastyczny z wyprzedzaniem nie ma problemów. Z wydechu wydobywa się piękny dźwięk przy przekraczaniu 2500 obr/min :)
Biegi wchodzą idealnie, bez zgrzytów itp. lewarek nie lata na wszystkie strony co pozwala na sprawną i precyzyjną zmianę biegów.
W tym samochodzie jest najlepsze zawieszenie z dotychczasowych aut którymi jeździłem. Oczywiście trzeba lubić twarde zawieszenia a takie tu jest. Wielowahaczowe zawieszenie pozwala na pewne pokonywanie zakrętów, samochód prowadzi się pewnie, czuć że ma się nad nim kontrole, oczywiście wszystko kosztem komfortu. Na pocieszenie dodam że zawieszenie jest bezawaryjne ponad 160 tyś przebiegu a wszystkie amortyzatory oryginalne i ze sprawnością około 80 %
No cóż coupe więc do przodu i na boki w promieniu 180 st. ok, ale do tyłu raczej słabo, trzeba się przyzwyczaić
Wszystko przemyślane, dużo lepiej niż w VW i innych europejskich autach
Nie narzekam, szybko robi się ciepło
Kierowca i pasażer bardzo dobrze (mam 182 cm wzrostu). Z tyłu w zasadzie miejsce dla dzieci. Największym problemem jest miejsce na głową z tyłu, osoby o wzroście do 170 c mogą jeszcze w miarę komfortowo podróżować.
Wyciszony jest raczej słabo. Do prędkości 110 km/h jeszcze ujdzie, powyżej robi się głośno no ale to w końcu nie jest rodzinna limuzyna :)
Cały czas jeżdżę na LPG (instalacja II generacji). Średnie spalanie około 10 litrów na setkę. Miasto do 12 tak samo jazda po autostradzie z prędkością powyżej 130 km/h
W sumie nie było dużo usterek. Wymieniałem krańcówki drzwiowe, bo padły ze starości a tak to eksploatacyjne sprawy (hamulce, oleje, płyny itp.)
Padły wtryski benzynowe w efekcie czego trzeba było dłużej pokręcić żeby odpalił. Najprawdopodobniej wina badziewnego paliwa i jazdy na LPG. Należy podkreślić, że auto nigdy mnie nie zawiodło. Nie wiem czy trafiłem na dobry egzemplarz, ale zero rdzy, jedynie tłumik końcowy przerdzewiał, ale po 140 tyś. km miał prawo :)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 107KM 79kW [l/100km]

9,8