Ocena kierowcy - Nissan Sunny B13 Hatchback

grze3@gazeta.pl, 16 lat temu
Silnik 1.4 16V 75KM 55kW
Rok produkcji 1992
Nissan Sunny B13 Hatchback 1.4 16V 75KM 55kW 1990-1994 - Oceń swoje auto
Inne : Nic mnie nie zaskoczyło pozytywnie bo to był świadomy wybór i spodziewałem się wysokiej kultury pracy i niezawodności silnika, wiedziałem że korodują elementy nadwozia, ale tak twardego zawieszenia się nie spodziewałem, dla mnie jest tragicznie niekomfortowe, ogólnie jesli chodzi o komfort to samochód pod psem - kiepskie siedzenia i materiały tapicerskie, ciężko kręci sie kierownicą bez wspomagania, skrzypiące fotele. Jak na klasę samochodu to wysokie zużycie paliwa. Kupiłbym jeszcze raz ten samochód ale tylko pod warunkiem że nie miałby konkurencji cenowej, bo gdybym miał wybór w tej samej cenie między np Civiciem, Corolą i Sunnym to Nissan nie miałby szans.
Karoseria : korozja - u mnie progi, ale bywa też korozja tylnych nadkoli, to dość typowa dolegliwość.
Przejechałem tym autem ok 25tkm i nigdy mnie nie zawiódł mimo że ma już 16 lat, wady i zalety jak niżej opisałem, najważniejsze to: twarde zawieszenie, ale b. dobre właściwości jezdne, stosunkowo wysokie zużycie paliwa na krótkich dystansach, ale ekonomiczny w trasie, wystarczająca ilość miejsca z przodu ale mało z tyłu.
Stosunkowo wysoka kultura pracy biorąc pod uwagę wiek (16 lat), ale przeciętne osiągi, niezła elastyczność. Brakuje mu trochę mocy, silnik 1.6 jest podobno w sam raz, a przy tym nie zużywa więcej paliwa. Za to nie zużywa oleju między wymianami to chyba wielki plus i dowód wysokiej precyzji wykonania.
Perfekcyjna, taką chciałbym mieć w każdym samochodzie, precyzyjna, biegi wchodzą lekko i zawsze tam gdzie chcę. czasami nie wchodzi wsteczny, wystarczy ponownie wcisnąć sprzęgło i po sprawie.
Świetny, auto prowadzi się wybornie, bez nad czy podsterowności. Moim zdaniem to sportowe zawieszenie - twarde i niezbyt komfortowe, ale bezpieczne i bez niespodzianek przy gwałtownej reakcji na sytuacje na drodze.
Bez zastrzeżeń we wszystkich kierunkach
Idealna, nie ma do czego się doczepić, chyba że do składania przednich foteli (nie zapamiętują pierwotnej pozycji - wersja 3D)
Wentylacja ok, latem przydałby się szyberek, ogrzewanie na "4" trochę trzeba poczekać aż się nagrzeje.
Z przodu jest wystarczająca ilość miejsca, ja mam 176 cm i ważę 75kg więc nie było problemu ze znalezieniem odpowiedniej pozycji, szerokie drzwi - rewelacja. Z tyłu raczej ciasno, miejsca max. na dwie osoby, niezbyt dużo miejsca na nogi, i trudności z wsiadaniem i wysiadaniem.
Przy niewielkich prędkościach (miasto) i na biegu jałowym bardzo cicho, w okolicach 100 robi się dość głośno a powodem jest głównie niestety praca silnika.
Zanim założyłem gaz zużywał ok 7,5 l/100km przy dość spokojnej jeździe, bardzo wysokie zużycie przy krótkich trasach, nie wiem jakie, ale wskaźnik spadał jak szalony. Przeglądów w ASO oczywiście nie robię, ceny części (zamienników) raczej przeciętne, ale nie znam szczegółów bo niczego nie naprawiałem. Łańcuch zamiast paska ogranicza wymianę do raz na 300tkm, amortyzatory jeszcze oryginalne i o wysokiej skuteczności (sprawdzane) z tym że auto 140tkm przejechało w Niemczech. Przy ostrym skręcie kół dają znać o sobie przeguby, ale można jeździć, w normalnej eksploatacji nie jest to w żaden sposób uciążliwe.
Kupiłem ten samochód za 300 EUR, moim zdaniem nic lepszego nie da się kupić za te pieniądze, w Polsce jego wartość w tej chwili to 4000-5000 zł, jeśli ktoś chce kupić tani samochód do jazdy a nie do szpanu to jest to jedna z najlepszych propozycji, mimo swoich wad jak najbardziej polecam.
Nie działa dioda podświetlająca włącznik ogrzewania tylnej szyby, wymiana szczotek rozrusznika, uszkodzenie mechanizmu otwierania drzwi, uszkodzenie mechanizmów podnoszenia szyb ale tak kupiłem i być może wynika to z jakiś zaniedbań poprzednich właścicieli, problemy z mechanizmem regulacji siedzenia kierowcy
brak

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 75KM 55kW [l/100km]