Ocena kierowcy - Nissan Sunny B13 Sedan

Mariusz eF., 17 lat temu
Silnik 1.4 i 16V 75KM 55kW
Rok produkcji 1993
Nissan Sunny B13 Sedan 1.4 i 16V 75KM 55kW 1992-1995 - Oceń swoje auto
W tym aucie nic sie nie psuje tylko sie zuzywa w wyniku eksploatacji. Jak dla mnie to tylko Japonia.
Bardzo udany motor! Silnik ekonomiczny pali max. do 8L/100km gazu w trasie. Bezawaryjny no za wyjatkiem pompy wody ktora zaczela po 250tys km wydawac dziwne odglosy i ja wymienilem koszt materialu to ok 190pln w orygile. Do tego doszly jeszcze przewody zaplonowe bo dostaly przebicia i silnik nierowno pracowal ale mialy prawo po 13latach ;-). Ponadto silnik nie ma zadnych wyciekow jak to sie zdarza w innych markach.
Biegi wybiera sie lekko i precyzyjnie. Osobiscie uwazam ze pierwszy bieg jest za krotki, i ciezko zapiac jedynke jak auto choc troche sie toczy. Pozostale biegi sa juz lepiej zestrojone. Trwalosc sprzegla oceniam na jakies 150tys km bo to bedzie juz drugie w tym aucie i to jest niezlym wynikien. Nie zaobserwolalem zadnych powaznych wyciekow ze skrzyni no moze za wyjatkiem wycieku spod czyjnika biegu wstecznego. Po ponad 10 latach widze ze oslony przegubow wewnetrznych sie niezle jeszcze trzymaja i duzy plus tutaj za trwalosc.
Auto jest duze (sedan) zawieszenie zapewnia dobre prowadzenie i niezly komfort. Za miekie sa sprezyny i amortyzatory tylne co powoduje ze auto z zewnatrz wyglada jakby bylo nizsze. Przydaloby sie wspomaganie bo przy parkowaniu trzeba troche sie wysilic i w czasie szybkiej zazdy po zakretach tez by pomoglo.
Szkoda ze w tamtych czasach nie bylo lusterek sferycznych likwidujacych martwe pole w lusterku. Minus tylko za to, poza tym widocznosc na zakretach i przy cofaniu wystarczajaca niczego nie zaslaniaja slupki i o to chodzi.
Wszystko na miejscu i w zasiegu reki. Minus za za male jak dla mnie przelaczniki w kierownicy. Usprawiedliwione bo przeciez Japaczycy nie naleza do duzych ludzi.
Poprosto dziala i jest wystarczajaca. Moja ocene obnizam tylko dlatego bo notorycznie w moim przypadku zacina sie suawk zmieniajacy obieg powietrza tzn cyrkulacja wewnetrzna i nawiew z zewnatrz.
Jako kierowca nie mam powodow do narzekan mimo 187cm wzrostu, ale przez to ze ja siedze wygodnie to pasazer za mna o moim wzroscie ma problemy z usiedzeniem na miejscu przy dlugiej trasie.
Mnie nic nie przeszkadza i do niczego sie nie przyzepie, tapicerka nie trzeszczy i czego trzeba wiecej.
Auto bardzo oszczedne silnik 1,4 na gazie. Koszt materialow eksploatacyjnych dla mnie nie maja wiekszego znaczenia bo w kazdym aucie trzeba wymieniac olej (Mobil Super S 10W-40) i klocki, itp. Jednak ceny czesci oryginalnych czy takich samych jak na pierwszy montaz w fabryce sa wysokie, ale za taka cene mamy pewnosc ze beda rownie dobre i niezawodne.
Tanie w zakupie i niezwykle trwale auto. Jak dla mnie to tylko Nissan.
Po ponad 230tys km zaczol nawalac alternator i mialem problemy z odpaleniem. Licze to jako drobiaz bo maprawa trwala 1dzien a kosztowala mnie ok 200pln. Alternator przeszedl kapitalny remont i w tej kasie wymienilem tez pasek alternatora.
W aucie nigdy mi nic nie nawalilo w trasie. Mimo swoich 13lat mam do niego 100% pewnosci ze pojade i wroce nawet najdlozsza trase. Jedyny minus to blacha ktora zaczynaja atakowac korniki (dol drzwi przednich, progi przy laczeniu z blotnikami)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 16V 75KM 55kW [l/100km]

7,9