Ocena kierowcy - Opel Astra G Sedan

Silnik 1.4 16V 90KM 66kW
Rok produkcji 2000
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Opel Astra G Sedan 1.4 16V 90KM 66kW 1998-2003 - Oceń swoje auto
Karoseria : Po 6 latach w miejscach odprysku lakieru pojawiają się brunatne plamki.
Auto proste w budowie, wykonane solidnie, godne polecenia. Przy odpowiedniej dbałości odpłaci długoletnim bezawaryjnym użytkowaniem.
Silnik 1,4, 8-zaworowy. Cichy, ekonomiczny, elastyczny i dynamiczny na niskich biegach. Jazda miejska nie stanowi żadnego problemu. Na trasie jazda z prędkością 130-140 nie męczy i pozwala prowadzić swobodnie rozmowę. Przyśpieszanie na 5 jest możliwe nawet od 60-70/h bez szarpnięć i dławienia silnika. Przy wyprzedzaniu lepiej zredukować, chyba że różnica prędkości jest znaczna, to mozna śmiało posuwać na biegu bezpośrednim.
Biegi wchodzą bez problemu na swoje miejsce. Jedynie "wprawna" ręka kierowcy może lewarek skierować inaczej. Wsteczny trzeba nieraz wysprzęglić podwójnie, ale to chyba normalka, bo nie jest to bieg zsynchronizowany (chyba, że się nie dokońca na tym wyznaję).
Trochę miękki i skłonny do przechyłów na ostro branych zakrętach, ale mimo to daje się dynamicznie prowadzić. zawieszenie nie stuka i nie dudni pomimo przejechania ponad 11000 km.
Wersja sedan, widoczność bez zarzutu. Nie przeszkadza mi słupek nr 1, bo nie ma auta, w którym by nie przeszkadzał. Dla niektórych stanowi to nie lada problem, a tego już nie mogę pojąć.
Czy to 50, czy 500 km, to wysiadam jednakowo zmęczony. Wygodny, cichy, jazda nie męczy i nie nuży.
Mógłby szybciej nagrzewać się zimą. Paruje jak inne auta, ale nawiew szybko zbiera rosę.
Jeżeli kierowca i pasażer mają rozmiary względnie normalne, to nie ma problemu. Czasem trąci się łokciem pasażera z prawej. Z tyłu jeżeli siedzenia nie są odsunięte na maxa, to miejsca jest dosyć.
Cichy, na pewno znacznie cichszy niż Astra II 1,4. Przy spokojnej jeździe silnika prawie nie słychać, bardziej opony i szum powietrza. Nawet jazda powyżej 140 nie jest przeżyciem ekstremalnym i można swobodnie porozumiewać się bez podnoszenia głosu.
Tankowałem zawsze do pełna, zapisywałem i wyliczałem średnie spalanie. Miasto 7-8, trasa 5,8-6,4 l/100 km. Średnio przez 7 lat wyszło mi 6,75 l/100km. Chyba nieżle. Jazda była różna: bezdroża, lasy, łąki, no i polskie drogi pokonywane z prędkością powyżej 100. Przeglądy w serwisie 180-260 - da się wytrzymać. Gorzej z częściami i naprawami - było mało, ale robiłem poza serwisem.
Znakomita. Auto nabyłem w 2000 r. za 37000, sprzedałem w 2007 za 1500 - utrata wartości 58%. Koszt przebiegu 1 km - 0,39 zł, koszt przebiegu 1 km z utratą wartości auta - 0,58 zł.
Nie zdarzyło się, aby auto odmówiło posłuszeństwa. Po 5 latach przez akumulator, a bardziej przez głupotę, ponieważ przez 2 dni puszczałem sobie muzykę na biwaku, bateria miała swoje lata i zdechła. Poza tym jedynie żarówki (1 wymiana obu naraz). Oprócz tego 2 razy klocki, raz tarcze, tłumik i amory tył (profilaktycznie) po ok. 100000 km, rozrząd, świece, akumulator, uszczelka miski olejowej. No i zapomniałbym o oleju, który wymieniałem systematycznie.
Nie było.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 90KM 66kW [l/100km]