Ocena kierowcy - Opel Calibra

Shalashaska, 19 lat temu
Silnik 2.0 i 8V 115KM 85kW
Rok produkcji 1992
Opel Calibra 2.0 i 8V 115KM 85kW 1990-1997 - Oceń swoje auto
Po prostu piękne auto którego linia sprawia że nawet przy nowych samochodach nie wygląda przestarzale. Kupując zadbany egzęplarz o który będziemy dbać (kto smaruje ten jezdzi ;) ,sprawi że przez długi czas pocieszymy się przyjemnością z jazdy tym pięknym samochodem.
Jest dość zrywny (od 2500 do 4000 obrotów) nieźle wciska w fotel,chodź jak na dzisiejsze czasy to trochę za mało jak na Spotr Coupe.Jednak prędkość nawet jak na dzisiejsze czasy jest imponująca nawet po któtkim rozpędzie ma się już ponad 200 km/h na zegarze.Max. jaki osiągnąłem to 244 km/h.
Co do skrzyni to ma ona swoje plusy i minusy: + prawie 80 km/h na 1 biegu i 120 km/h na 2 + jest dość precyzyjna i nie sprawia kłopotów + nie ważne czy pod górę,na prostej czy z górki utrzymuje prędkość poprzez któtkie przełożenie + elastyczność na każdym biegu - jest zbyt krótka przez co ogranicza maksymalną prędkość (czuje się brak 6 biegu ;) (chyba że jest to wersja turbo)
Układ jezdny jest jak na moją ocenę świetny.Auto naprawdę super trzyma się drogi,nawet przy bardzo dużych prędkościach sprawuje się wzorowo.
Widoczność jest bardzo dobra,jedyne co sprawia trochę kłopotu to widoczność do tyłu (wysoki tył).Np. przy parkowaniu tyłem ma się wrażenie że podjechało się już na jakieś 5 cm do ściany a w rzeczywistości jest tam jeszcze przestrzeni na 30 cm.Ale to tylko kwestia przyzwyczajenia.
Wszystko znajduję się tam gdzie powinno i nie trzeba niczego szukać
Ogrzewanie jest naprawdę super! Nawet w mroźne zimy bardzo szybko nagrzewa wnętrze.
Zarówno z przodu jak i z tyłu siedzi się bardzo wygodnie (mam 185 cm) Co do przestrzeni to muszę przyznać że aż się zdziwiłem jak dużo można zmieścić do autka typu Sport Coupe.W autach tego typu to rzadkość.
Do 120 km/h jest cicho,do 160 km/h w porządku.Później robi się niestety głośno i jeszcze głośniej....
Jak na silnik o takiej pojemności który zaprojektowano przecież już tak dawno to spalanie jest naprawdę w porządku.Przy ekonomicznej jezdzie mieści się w jakichś 7 - 7,5l na 100 km w trasie.Przy ciężkiej nodze spalanie wzrasta do jakichś 12l na 100 km.
Łatwo dostępne części po rozsądnych cenach.Praktycznie nie musimy się bać że coś jest nie osiągalne albo za kosmiczną cenę.
Jest to już niestety stare auto które ma prawo mieś bolączki.Drobiazgi jakie musiałem naprawić to: - wymiana przekaźnika - uszczelki: kolektora dolotowego,miski olejowej i pokrywy silnika - zacinający się otwierany dach - skorodowane nadkole,to w oplach chyba normalka (rak Opla ;)
Poważnych usterek odpukać nie miałem.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 8V 115KM 85kW [l/100km]

9,2