Ocena kierowcy - Opel Meriva II Mikrovan Facelifting

_botanik, 4 lata temu
Silnik 1.4 Twinport ECOTEC 100KM 74kW
Rok produkcji 2015
Opel Meriva II Mikrovan Facelifting 1.4 Twinport ECOTEC 100KM 74kW 2014-2017 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy : Przed zakupem minusem był dla mnie elektryczny hamulec postojowy. Dziś dla mnie to jest jego jedna z większych zalet :-)
Inne : Ogólna częsta awaryjność - w większości są to drobne rzeczy ale strasznie denerwujące jak co parę miesięcy musisz stawić się u mechanika z kolejną awarią (i to zarówno w okresie trwania gwarancji jak i tuż po jej upływie).
Auto fajne, praktyczne, w miarę ekonomiczne (szczególnie w stosunku cena/jakość) niestety częste drobne awarie denerwują...
Choć działa dobrze to zdecydowanie wytwarza zbyt mało mocy jak na tej wielkości auto - wyprzedzanie wymaga redukcji o bieg lub nawet dwa, chyba że mamy na wykonanie tego manewru na prawdę dużo czasu :-) Z usterek to musiałem wymienić listwę zasilającą po 120 tys. km (teoretycznie powinna wytrzymać 250 tys. km)
Po pierwsze - haczy przy redukcji (trudność z szybką zmianą biegów np. z 3/4 na 2), po drugie - choć to skrzynia F17 (pięciobiegowa) czekam mnie już kolejny (drugi) jej remont. Za pierwszym razem skończyło się na wymianie łożysk i regeneracji wałka głównego (po przejechaniu 140 tys. km). Zobaczymy co będzie tym razem - hałas dochodzący ze skrzyni jest tym razem praktycznie taki sam...
Samochód prowadzi się dobrze, nawet na mokrej czy zaśnieżonej jezdni.
Póki co bez zarzutów.
Jest całkiem spoko.
Jak na pojazd o takich gabarytach to z jest niesamowicie pojemy, szczególnie po złożeniu tylnych siedzeń. Można w niego upakować na prawdę wiele rzeczy, nawet długich. Deska rozdzielcza choć zawierająca wiele przycisku jest łatwa w obsłudze. Jedyne co to niemal każdy wsiadając do auta po raz pierwszy chcąc pogłośnić radio zmienia mi fale radiowe :-)
Jest ok.
Kierowca i pasażer z przodu - przyzwoicie. Tylna kanapa super dla dzieci, niestety przy wożeniu pasażerów dorosłych problem sprawiają drzwi tylne "jak od syrenki" - osoby wysiadające jednocześnie z przodu i z tyłu wpadają na siebie. Kolejny minus to środkowe miejsce z tyłu - nie dość że jest małe to jeszcze brak zagłówka! Nie polecam jego używania na dalszą podróż niż do sąsiada :-)
Podczas jazdy miejskiej jest ok. W trasie daje się we znaki bardzo słabe wyciszenie przestrzeni silnikowej.
Jest przyzwoicie choć usterki denerwują
Jak za te pieniądze to super samochód.
Kwartał bez wizyty w serwisie to kwartał stracony - niestety co raz muszę z różnych przyczyn naprawiać auto - ostatnio awaria centralnego zamka (lewe tylne drzwi) - tu pomógł jego demontaż i ponowny montaż. Mam nadzieję, że to wystarczy. Na razie działa. Wcześniej padła listwa zapłonowa, sondy lambda - niby się zużywają ale dlaczego potrzeba jest je wymieniać po przejechaniu 50% deklarowanej trwałości. Można do tej listy dodać brak styku w oprawach żarówek oświetlenia tablicy rej., czy tylny świateł pozycyjnych. Często metoda na uderzenie pięścią w klosz lampy wystarczy.
Ocena była by wyższa gdyby nie czekająca minie już drugi raz naprawa skrzyni biegów... Pierwsza naprawa była w ASO i po przejechaniu 40 tys. km problem powraca...

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 Twinport ECOTEC 100KM 74kW [l/100km]

7,1