Ocena kierowcy - Peugeot 107 Hatchback 5d

Silnik : Znakomity silnik i zawieszenie
Zawieszenie : Żadnych usterek po 30 000
Układ hamulcowy : Wszystko ok - abs działa poprawnie
Przeniesienie napędu : OK
Uważam że jeśli ktoś szuka samochodu do codziennych dojazdów do pracy, czy jazdy na zakupy głównie po mieście to Peugeot 107 jest rozwiązaniem znakomitym i szczerze polecam. Moja żona (bo to jej samochów) twierdzi że nie zamieniła by go na żaden inny samochód.
Silnik naprawde zasługuje na duże uznanie. Zresztą 68 KM z 1 litra pojemności mówi samo za siebie. Mimo że jest trzy cylindrowy pracuje cicho i przyjemnie. Na wysokich obrotach robi się głośny ale jest to raczej przyjemny odgłos - no i na światłach nie ma problemu żeby zostawić konkurencje za plecami :) Naprawde jeździ się super. No i spalanie - przy codziennej jeździe do pracy w trybie mieszanym wychodzi ok. 5,2 l/100km.
Skrzynia biegów wypada troche słabiej - poprostu trzeba się do niej przyzwyczaić. Pierwsze wrażenie jest troche dziwne bo wydaje się że skrzynia jest mało pracyzyjna ale wystarczy troche pojezdzić i okazuje się że jest ok i nie ma żadnych problemów z wbijaniem odpowiednich biegów. Biegi są bardzo \"długie\" jak na taki samochów : 1 - ok 50 ,2 - 100 , 3 - 150 km/h - robi wrażenie!
Układ jezdny jest bardzo precyzyjny i do jazdy po mieście nie ma nic lepszego. Na trasie również byłem pozytywnie zaskoczony - w porównaniu z fiatem Pandą okazuje się być bardzo stabilny na drodze i jak na tą klasę auta komfortowy.
Tutaj też nie stwierdziłem żadnych niedogodności - przednia szyba jest duża, a słupki wąskie więc nie utrudniają widoczności. Lusterka są duże i zapewniają bardzo dobrą widoczność. Wicieraczka przednia mimo że jest jedna spokojnie daje sobie radę nawet podczas ulewy i przy szybkiej jezdzie. Może wycieraczka na tylniej szybie mogła by być większa ale można się przyzwyczaić.
Bardzo dużo schowków i schoweczków - nic się nie wala po samochodzie i zawsze można znaleść miejsce żeby schować portfel, okulary czy inne drobiazgi. Na tylnych siedzeniach jest roche ciaśniej i jazda w dłuższą trase może być męcząca - za to w standardzie są uchwyty do fotelika IsoFix. Bagażnik nadaje się do przewozu codziennych zakupów i niewielkich walizek ale za to siedzenia składa się jednym ruchem.
Mam wersje U MOVE z klimatyzacją i elektrycznymi szybami. Klimatyzacja jest bardzo wydajna i nie ma problemu ze schłodzeniem nawet mocno nagrzanego samochodu. Ogrzewanie też jest ok. Ogrzewanie też jest ok. Generalnie nie ma się do czego przyczepic.
Jeżeli bieżemy pod uwagę jadę w dwie osoby na przednich siedzeniach to miejsca jest zadziwiająco dużo. Na tylnych siedzeniach jest troche ciaśniej i jazda w dłuższą trase może być męcząca - za to w standardzie są uchwyty do fotelika IsoFix. Samochód jest czteroosobowy.
Wyciszenie nie jest może najmocniejszą stroną 107\'emki. W środku dużo twardego plastiku który po półtorarocznym użytkowaniu zaczyna stukać tu i tam. Ale jest to jak najbardziej do zaakceptowania - w porównaniu np. z fiatem Panda - uważam że Peugeot wypada lepiej. Do dzwięku silnika jak już pisałem można się przyswyczaić a nawet go polubić :)
Nie ukrywam że kupując samochód jednym z ważniejszych punktów były koszty. Jeśli chodzi o spalanie to sprawa wygląda tak: Przy bardzo spokojnej jezdzie (do 2500 obrotów) w trybie mieszanym ok 4,7 litra (mnie sie to nie udało ale żona tak twierdzi :)) W cyklu mieszanym przy normalnej jezdzie ok 5,3 litra (jak widać różnica niewielka), no i na trasie do 100 /h ok 5,0 a przy 150 na autostradzie nawet do 6 l/100km - jak widać na trasie nie najlepiej się czuje. Te dane są z mojego doświadczenia - być może że komuś udało sie osiągnąś lepsze rezultaty. Ceny przeglądów (co 15000): za pierwszy przegląd na początku tego roku zapłaciłem 450 zł, za druki po 30000 - 670zł. Za ubezpieczenie które kupiłem w salonie razem z autem zapłaciłem 1300 zł (OC,AC,NW)
Podstawowa wersja za ok 28 000!!!
Przez półtora roku w samochodzie nie zepsuło się właściwie nic. Jedynym mankamentem jest regulacja lusterek - która w moim egzemplażu działa marnie. I to właściwie wszystko co moge tu napisać. Generalnie wszystko ok - samochód całkowicie bezobsługowy.
BRAK!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 12V 68KM 50kW [l/100km]