Ocena kierowcy - Seat Alhambra I (7MS) Minivan Facelifting

par.22, 15 lat temu
Silnik 1.9 TDI 130KM 96kW
Rok produkcji 2005
Seat Alhambra I (7MS) Minivan Facelifting 1.9 TDI 130KM 96kW 2003-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Bardzo ekonomiczny silnik + przestrzeń w środku, atrakcyjny wygląd. W moim przypadku, być może odosobnionym, rozrzut zużycia paliwa min-max nie jest duży, gdyż oszczędnie jeżdżę po mieście - nie ruszam ostro na światłach, nie hamuję za często lecz wcześniej zdejmuję nogę z gazu itp. Dla porównania jeżdżąc Vectra 1.8 16V miałem spalanie ok.7,5-8,0 l/100 km po mieście.
Układ elektryczny : Zatarty mechanizm wycieraczek - trzeba przesmarować.
Inne : Zepsuty przełącznik podnoszenia szyb - tylko wymiana.
Wybrałem ten pojazd z uwagi na jego wielkość - mam troje dzieci, w tym malutkie + wózek. Sharan jest za drogi, Galaxego nie chcę bo to Ford. A tak za 50 000 zł kupiłem 3 letnie auto w wersji Sport Edition z nawigacją, ksenonami itp. Czyli spełniłem swoją zachciankę i jednocześnie transport całej rodziny,
Klekot diesla jest słyszalny, ale nie jest to męczące.
Trzeba dosyć często zmieniać biegi, to nie jest silnik CDTI. 6-go biegu raczej nie ma gdzie włączyć.
Dość sztywne zawieszenie, ale nawet na niskoprofilowanych 17 calowych oponach, jazda po polskich dziurach nie jest dyżym problemem. Zawieszenie dużo bardziej sprężyste niż w oplach. Nieestetycznie rdzewieją szczęki hamulcowe a tarcze hamulcowe nie są najtrwalsze.
Generalnie wyższa pozycja kierowca zapewnia bardzo dobrą widoczność. Ukształtowanie przodu w tym aucie, podobnie jak w Sharanie czy Galaxy powoduje, że nie widać zderzaka ani nawet pokrywy silnika z wnętrza pojazdu. Parkotronik wydaje się być tutaj wręcz konieczny.
Niemiecki porządek zapewnia szybki dostęp do wszystkich przełączników - te same co w skodzie czy audi czy vw.
Bardzo dobry układ chłodzenia - dwa rzędy nawiewów w podsufitce szybko schładzają cały pojazdu. Nie wiem co zimą.
Dużo miejsca, wygodne siedzenia, bez dwóch foteli trzeciego rzędu można wkładać do bagażnika nie złożony wózek np. X-Lander i zostaje jeszcze sporo miejsca
Na zewnątrz klekot, wewnątrz dobrze wyciszony, ale silnik słyszalny - to nie jest technologia CDTI, która jest cichsza.
Nigdy nie miałem "ciężkiej nogi". Samochód o masie ok. 1700 kg pali nie więcej po mieście jak 6,6 litra/100 km - nie patrzę na komputer tylko liczę z zakupów paliwa - leję zawsze tyle samo. Przeglądy co 15 000 km to stanowczo zbyt często, do tego drogie bo od kwoty ok. 600 zł dla przeglądów nieparzystych.
Niestety ma typowe choroby tego modelu - czyli zatarł się mechanizm wycieraczek, popsuł się przełącznik podnoszenia szyby, nie mogę zlokalizować jakiegoś skrzypienia plastiku. Na moje pytanie w serwisie, co może mnie jeszcze spotkać, dowiedziałem się o przetarciu jednego z przewodów klimatyzacji przy jego mocowaniu - trzeba będzie to miejsce obserwować.
Niestety tak - opisane poniżej.
Za krótki okres użytkowania, abym mógł to stwierdzić. Wiem jednak, że były wymieniane wszystkie tarcze hamulcowe, co sugeruje ich nietrwałość.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 130KM 96kW [l/100km]

6,3