Ocena kierowcy - Skoda Favorit Hatchback

Tremi, 14 lat temu
Rok produkcji 1992
Skoda Favorit Hatchback 1.3 54KM 40kW 1991-1994 - Oceń swoje auto
Inne : Bardzo pojemny bagażnik po złożeniu lub wyjęciu siedzeń.
Układ hamulcowy : Po wymianie płynu hamulcowego zaciski z jednej strony złapały i tarły doprowadzając felgę do temperatury smażenia.
Przeniesienie napędu : Skrzynia biegów z czasem miała coraz więcej biegów w promocji (działały jak się im zachciało) po wymianie nie mam najmniejszych zastrzeżeń.
Karoseria : Miejscowo rdza łapie. Ale jak na 17-letnie auto wygląda kapitalnie.
Został zakupiony przed rokiem i był w średnio nieciekawym stanie. Po kolei remontowałem wszystko co mi przeszkadzało i w aktualnym stanie nie mam kompletnie nic do zarzucenia. Wszystkie usterki zostały zakupione razem z autem i nic nowego się nie pojawiło, widać niedbałość poprzedniego właściciela (traktowanie jako sztukę na sprzedaż).
Silnik 5-6 lat temu przeszedł kapitalny remont, przez ponad rok u poprzednika nie widział benzyny na oczy, bo pompka się rozleciała. Przez ten okres odpalał z gazu od 1 kopa bez żadnych zastrzeżeń. Po trasie wyciągnął max 145km/h przy spalaniu 9-10L/100km... po regulacji gazu jest dużo bardziej mułowaty ale spalanie spadło do 7-8L/100km. Aktualnie trochę cieknie.
Po poprzedniku skrzynia podziałała ok. 4miesięcy. Standardowo redukcja na II zgrzytała, kolejno wsteczny przypominał kierunkowskaz (działa / nie działa - zależało od humorku). Po wymianie skrzyni ze szrotu nie mam żadnych zastrzeżeń, no może czasem brakuje VI biegu :P
Bez wspomagania na początku ciężko się manewrowało, ale idzie się przyzwyczaić.
Widoczność jest świetna w każdym kierunku, belki względnie wąskie.
Półeczki i schowek są całkiem wystarczające. Po wyjęciu siedzeń tylnych przeprowadziłem siebie i współlokatora z całorocznym bagażem z akademika, do tego 2 małe lodówki i połowa tyłu była jeszcze pusta, ogólnie autko bardzo pojemne. Minusem są nieotwierające się do końca szyby.
Najlepszą wentylacją są otwarte okna, a w zimę trzeba chwilkę pojeździć zanim się trochę nagrzeje wnętrze.
Dużo więcej miejsca dla wszystkich w porównaniu z innymi znacznie większymi autami. Pedały są stosunkowo szeroko rozstawione, więc po przyzwyczajeniu można bez problemu prowadzić w glanach bez obawy gazowania przy hamowaniu :P
Jest tu wiele zastrzeżeń. Silnik jest dość głośny, wystarczy podgłosić radio i problem z głowy.
Nie zauważyłem wielkich różnic przy spalaniu między jazdą na trasie a w mieście, standardowo przed regulacją LPG trzymał się 9-11L/100km. Po regulacji na razie spadł do 7-8L/100km, spalanie benzyny nie monitorowałem bo służy tylko do odpalania. Ogólnie nigdy nie jeździłem oszczędnie.
Jak na pierwsze auto jest całkiem nieźle, po wydaniu 1500zł na zakup i 2500zł na remonty jestem pewien że nic mnie nie zaskoczy. Trochę mała moc i moment, ale nie trzeba być wszędzie pierwszym. A na dojazd do uczelni i małe przejażdżki po polsce spokojnie wystarczy.
pompka paliwa, zamek w drzwiach kierowcy i w klapie bagażnika,
skrzynia biegów, hamulce(wszystko), sprzęgło z dociskiem, progi,

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.3 54KM 40kW [l/100km]

8,3