Ocena kierowcy - Skoda Octavia III Liftback

Prono, 7 lat temu
Silnik 1.6 TDI 110KM 81kW
Rok produkcji 2016
Skoda Octavia III Liftback 1.6 TDI 110KM 81kW 2015-2016 - Oceń swoje auto
Uważam, że Octavia to dobrze dopracowany samochód, który jest chyba najlepszym wyborem w tej grupie aut. Jest bardzo pojemna, komfortowa ale jednocześnie wyjątkowo zwrotna. W wersji 1.6 tdi nie jest to może demon prędkości, ale pozwala się sprawnie przemieszczać po naszych i tak lichych drogach. Bardzo dużo jeżdżę samochodem i nawet na trasach 700-1000km nie odczuwam takiego zmęczenia. I chociaż znajdą się jakieś minusy (bo gdzie ich nie ma) to nie można powiedzieć o tym samochodzie żadnego złego słowa.
Silnik 1.6 tdi 110km jak wspomniałem torpedą nie jest, ale do zawalidrogi też nie należy. Idealnie radzi sobie z masą samochodu również w pełni naładowanego. Jest dobrą alternatywą cenową i ekonomiczną dla 2.0. Bo jeśli chodzi o ekonomie to naprawdę potrafi zaskoczyć w trasie. Początkowo miałem problem z ubytkiem wody chłodniczej i oleju w silniku, jednak z informacji z ASO wynikło, że z mojego stylu jazdy (autostrady i prędkości ponad autostradowe :) ten typ już tak ma. No nic, będziemy obserwować. Warto dodać, że odpalał w największe mrozy (-30) bez problemu, aczkolwiek pracował przy tym dość specyficznie - jak diesiel :)
Mam 5. biegowy manual i sprawdza się dość dobrze. Jedynka czasem lubi mieć problem z wejściem i nie wiem z czego to wynika. Ogólnie lepiej jeździ mi się na 5. długich biegach niż 6. krótkich. Przy prędkości 150km/h mam lekko ponad 3 tys. obrotów, więc całkiem ok.
Jest przewidywalny, auto prowadzi się pewnie, nie występuje pod ani nadsterowność (przy normalnej jeździe). Trochę brakuje wielowachaczowego zawieszenia, bo belka ma swoje minusy przy amortyzacji nierówności poprzecznych. Ogólnie bardzo poprawny samochód
Bez uwag. Widoczność zarówno przed siebie jak i na boki i do tyłu jest dobra. Lusterka duże i ogrzewane więc nie ma z tym problemu. Przy parkowaniu oczywiście komplet czujników z przodu i z tyłu oraz asystenci w pełni nadrabiają wszelkie niedogodności.
Wszystko jest na swoim miejscu i w zasięgu ręki. Na prawdę nie ma się do czego przyczepić. System multimedialny można obsługiwać intuicyjnie już po kilku chwilach obcowania.
Bardzo szybko nagrzewa wnętrze pojazdu, aż sam byłem zaskoczony w ciągu tej zimy. Jak radzi sobie klimatyzacja to przyjdzie mi sprawdzić latem (auto od listopada w moich rękach). Brak problemów z parowaniem szyb itp. Nadmuchy radzą sobie bardzo dobrze. Bardzo cieszy też szerokie możliwości ustawień całego systemu klimatronik.
To chyba największa zaleta tego samochodu. Przesiadłem się z Golfa 7 do Octavii i chociaż to teoretycznie dwa takie same auta, to różnica jest kolosalna, na korzyść skody. Miejsca jest naprawdę bardzo dużo, z tyłu jak w samochodach segmentu wyższego. Trochę środkowy tunel może przeszkadzać w podróży w 5 osób, ale da się to przeboleć.
Mistrz wyciszenia to nie jest. Odgłosy silnika dobiegają do wnętrza już od 130km/h a im szybciej tym bardziej go słychać, powietrze powyżej 150km/h daje o sobie znać. Można natomiast dać wtedy trochę głośniej muzykę i jest dobrze :) Natomiast po normalnej jeździe po mieście czy lokalnych drogach 90-120 jest przyjemnie.
Koszty normalne, jeszcze przed pierwszym przeglądem więc w zasadzie tylko paliwo.
Rewelacja.
brak