Ocena kierowcy - Skoda Octavia III Liftback

MilordOCP, 8 lat temu
Silnik 2.0 TDI CR DPF 150KM 110kW
Rok produkcji 2013
Skoda Octavia III Liftback 2.0 TDI CR DPF 150KM 110kW 2013-2015 - Oceń swoje auto
Silnik : Wg mnie idealny do tego auta. Fajne połączenie osiągów/kosztów utrzymania.
Samochód kupiłem jako ex-demo z salonu Skody. Szukałem samochodu na dojazdu do pracy po 50km w jedną stronę i 3-4 razy dłuższe wyjazdy w roku. Auto mam od trzech miesięcy, nie załuję ani jednej wydanej na niego złotówki.
Miałem ponad 20 samochodów w swoim życiu, mocniejsze/słabsze/większe/mniejsze. Mocy w tym jest akurat, wystarcza do bardzo sprawnego wyprzedzania. Miałem kupić 1.6TDI i wiem, że brakowałoby mi mocy. Tutaj moc dostępna jest już od samego dołu i ciągnie bardzo ładnie. Nawet przyspieszanie przy prędkościach >150 km/h nie jest problemem. Autu nie brakuje mocy w żadnym zakresie obrotów.
Jest dobrze, nie zmieniam biegów jak Kubica. Przy moim stylu jazdy nie zauważam żadnych minusów. Aczkolwiek jakbym kupował nowe auto to pomyślałbym poważnie nad DSG.
Zawieszenie wielowahaczowe sprawuje się super, 17" koła i komfort naprawdę super. Niestety ostatnio (przy przebiegu 33kkm) zauważyłem, że przy jeździe autostradą przy około 140/150km/h w zakrętach ucieka mu trochę tyłek przy pełnym załadunku. Muszę się temu przyjrzeć czy to wina zawieszenia/opon czy sałbego kierowcy :)
Wielkie lustra i czujniki parkowania pozwalają spokojnei zaparkować samochód. Widoczność do tyłu przeciętna, ale ja już wyczułem auto i nie mam żadnego problemu z widocznością.
Skoda jak to Skoda. Pod tym względem nie można nic zarzucić autu. Ilość schowków mogłaby być większa, ale ogromny bagażnik pozwala upchać zbędne rzeczy z tyłu.
Klimatronik działa dobrze, ogrzewanie ciężko mi ocenić przed zimą. Fajne są możliwości wyboru działania klimatronika (łagodny/średni/intensywny).
183cm/115kg i nie mam najmniejszego problemu ze znalezieniem pozycji za kierownicą. Osoba mojej postury usiądzie w miarę wygodnie za mną. Zdarzyło nam się kilka razy jechać w 4 osoby plus 2-letni Prezes i nikt bardzo nie narzekał. Ewentualne niedogodności wynikały z rozmiaru fotelika dziecięcego.
Duże zaskoczenie na plus. Jeden z lepiej wyciszonych samochodów jakie miałem. Przy 150 km/h nie trzeba nawet podnosić głosu. Przy 170 km/h już jest trochę głośniej. Tłumienie dziur i przenoszenie hałasu do środka - naprawdę dobrze.
Ciężko mi jeszcze to ocenić. Dosyć drogie ubezpieczenie (przez pojmność). Bardzo przyzwoite koszty serwisu - przegląd po 30kkm ze wszystkim wyniósł nieco ponad 500,-. Spalanie: Minimalne osiągnięte - 4,5l/100 przy podróży drogami krajowymi ze średnią prędkościa z komputera 69km/h, non stop klima włączona. Kiedyś testowo zrobiłem trasę 150km z tempomatem na 100km/h - komputer pokazał 4,0. Najczęściej pojawiająca się średnia z całego tankowania - 5,4l/100km Najwyższe średnie spalanie - 5,9l/100km przy podróży autostradami Gdańsk-Kraków i średniej prędkości 110km/h załadowani po dach, non stop klima.
Biorąc pod uwagę, że kupiłem samochód ex-demo to cena była dużo lepsza niż jakbym kupował nowe fabrycznie. Moim zdaniem dla moich potrzeb w tej cenie nie kupiłbym lepszego auta na moje potrzeby.
Nic się na razie nie dzieje i oby tak został:). Dwie akcje serwisowe szybko i bezproblemowo usunięte przez ASO Skody.
Za krótko jeżdżę, żeby móc ocenić. Oby nic się nie działo przez najbliższe 5-6 lat :)

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI CR DPF 150KM 110kW [l/100km]

5,9