Ocena kierowcy - Skoda Octavia IV Kombi

Kotpete, 3 miesiące temu
Silnik 1.0 TSI 110KM 81kW
Rok produkcji 2023
Skoda Octavia IV Kombi 1.0 TSI 110KM 81kW od 2020 - Oceń swoje auto
Inne : Tak ogólnie, w pierwszym kontakcie zaskoczenie jest bardzo na plus. Auto bardzo dobrze wygląda, wpadnie w każdy gust i szybko się nie zestarzeje. W środku pięknie wyrysowany kokpit, niezłe detale, wszystko pozytywnie zaskakuje.
Auto firmowe więc nie miałem nic do gadania. Jeżdżę miesiąć. Wersja Ambition + pakiet Selection, za który warto dopłacić dla dostępu bezkluczykowego i przyciemnianych szyb, choć przyciemnienie jest za słabe. Ale auto jakoś lepiej wygląda. Samochód całkiem fajnie się zbiera, silnik jest dość elastyczny. Niewiele go słychać podczas jazdy, jeśli nigdzie się nie spieszysz, w innym wypadku musisz go wkręcać na obroty. Tylko, że to i tak nie ma sensu, bo autem strasznie buja. Do tego stopnia, że odechciewa się szybszej jazdy. Na zakrętach przechyły, na wybojach bujanka, przy ruszaniu kołysanie, masakra.... Spalanie wysokie, średnio prawie 8L. Mówię tutaj o normalnej jeździe - żwawo w mieście, w trasie wyprzedzanie, hamowanie, na autostradzie 140-160. Baku wystarczy na 650 km. Jeśli jeździsz nad wyraz spokojnie, używasz gdzie się da tempomatu, na 90-tce suniesz 72 z zapiętą 6-tką i wyprzedzasz bez redukcji, to zejdziesz ze spalaniem w okolice 6L. Ogólnie fajne auto i naprawdę najlepsza opcja w swoim segmencie, choć kwotę przekraczająca 110tys. PLN za w zasadzie podstawową Octavię jakoś trudno strawić. Ale takie czasy. Gdybym miał kupować to założyłbym budżet w granicach 180 tys. PLN i wybrał 2.0tdi 200KM, sportowe zawieszenie i w ogóle wersję Sportline, oczywiście w kombi. Ewentualnie kupiłbym używane, prawie 3-letnie BMW 320d 190KM xdrive, z jeszcze czynną gwarancją i rozsądnym przebiegiem i cieszył się genialnym samochodem.
1.0 daje radę, ale sporo pali
widziałem lepsze manuale, ale działa ok
1. Na dziurach nieznacznie słychać zawieszenie 2. Bujanie... jakbym płynął łodzią albo leżał na materacu w basenie
Piano balck na słupkach już pięknie porysowane, reszta jeszcze nie
widoczność doskonała, kamera cofania w standardzie Podczas deszczu automatyczne wycieraczki czasem nie ogarniają co się dzieje
Zasięg reflektorów regulujesz jakąś podfunkcją gdzieś w podmenu, trafiając tam przypadkiem miesiąc później, gdy czekasz w aucie na dzieci. Aby wyłączyć StartStop wciskasz na kokpicie SET i czekasz aż opcja wyłączania pojawi się na wyświetlaczu... niestety na wyświetlaczu właśnie ładuje się AppleCarplay... genialne
Działa bardzo dobrze, brawo za nawiew w konsoli środkowej dla 2-go rzędu siedzeń. Niewiele daje, ale jest a w Kii ceed albo Hjundaju trzeba wybrać opcję wyposażenia platinum exclusive highest, żeby to mieć
Jest jakiś problem z zajęciem miejsca. Mam 184cm wzrostu, daję fotel na średnią wysokość i mam za nisko podparcie pod lewą rękę, w dodatku łokieć wystaje mi z niego i zahacza o ten środkowy słupek, który oddziela przednie drzwi od tylnych (pewnie kwestia krótkich drzwi przednich). Odległość od kierownicy mam ok, ale mam dziwne ułożenie nóg względem pedałów (naciskam na nie jakby z góry a przecież nie siedzę wysoko), jest tam też mało miejsca na stopy a podpórka pod lewą stopę jest za blisko i pod zbyt dużym kątem. Gdy już zajmę pozycję, o swej obecności przypomina mi plastik tunelu środkowego, napierający na prawe kolano.
Jak w kompakcie. W golfie chyba ciszej za to z tyłu na pewno o niebo lepiej niż w corolli
Auto służbowe więc nie wiem. A gdyby miało być prywatne to wkurzałbym się na wysokie spalanie. Innych usterek brak. Wymiana oleju dopiero po zrobieniu 30 tys. więc luz, choć prywatnie wymieniałbym co 10-15.
Gdyby zachowane były ceny z premiery modelu to byłoby to mistrzostwo świata. Dzisiaj nie wygląda to już tak atrakcyjnie, choć jest to kwestia zmiany przekonań. Nadal jest to bardzo dobry samochód, z pewnością lepszy i bardziej dopracowany stylistycznie od swoich konkurentów
Rozłączające się AppleCarplay, centralny wyświetlacz czasem łapie lagi. Zimą czasem nie zadziała sobie bezkluczykowy dostęp
na razie cisza

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 TSI 110KM 81kW [l/100km]