Ocena kierowcy - Subaru Forester IV Terenowy

Okres użytkowania: 5 lat
Subaru Forester IV Terenowy 2.0i 150KM 110kW 2013-2016 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Układ hamulcowy
Krótkie podsumowanie: Auto proste w swojej budowie, oferujące świetne właściwości jezdne, świetną widoczność, poczucie bezpieczeństwa, bardzo dobry komfort (przestrzenny) i dobrą ładowność (podróżuję często 4 osoby plus rowery/rowerki). Po założeniu instalacji LPG, też jest super-ekonomiczne. Oceniam Forestera jako bezawaryjny samochód, który będzie tani w użytkowaniu jeśli poważne awarie (rzadkie) nie zmuszą z korzystania z ASO. Wady: kiepskie hamulce jak na markę dbającą o bezpieczeństwo, nie najlepsze wyciszenie przy prędkościach autostradowych oraz jakość pierwszego montażu niektórych elementów. Mimo wszystko 5 gwiazdek bo byłem świadomy wielu wad, a radość użytkowania jest wielka nawet po 5 latach. Trudno czasem to racjonalnie wytłumaczyć.:)
"Widziały gały co brały". Wiedziałem, że jest wolnossący i trzeba go kręcić by uzyskać dynamiczną reakcję. Jest dość cichy i ma wielopunktowy wtrysk co ułatwia montaż LPG co zrobiłem przy 40 tyś. Jestem zadowolony z kultury pracy.
Skrzynia biegów to słaby element tego auta wg mnie. Trochę haczy, nie jest super precyzyjna.
Świetny układ jezdny. Po 100 tyś km mogę ocenić bardzo pozytywnie. Bardzo sprężysty, dobrze wyczuwalny jak na suwa. Po tym przebiegu absolutnie zero interwencji!!! Odejmuję gwiazdkę za kiepskie hamulce.
Bardzo delikatny lakier, ale myślę że to cecha wspólna wszystkich nowych aut. Natomiast dobrze wygląda zabezpieczenie karoserii na korozje.
Absolutnie wzór dla SUVów. Duże okna. Ogromne lusterka oraz kamera cofania. Moim zdaniem widoczność wzorowa.
Ergonomia wzorowa wewnątrz kabiny. Natomiast wkurzają mnie oszczędności tj. jeden uchwyt do zamykania klapy, brak trzeciego isofixa z tyłu albo na fotelu pasażera.
Wentylacja dobra, ale z przodu. Z tyłu brakuje nawiewów. Poza tym szyby bardzo szybko są nagrzewane. Taka sama efektywność usuwania pary.
Bardzo dużo miejsca w środku. Zwłaszcza z tyłu. Mam kratkę w bagażniku, która znacznie zwiększa ładowność bagażnika polecam. Przykład ładowności, bagażnik pomieścił: przyczepkę rowerową, 3 walizki, 2 hulajnogi i trochę prowianty bez problemu.
Niestety nie jest najlepiej na autostradzie. Szum od opon (Geolandar) oraz przepływu powietrza jest wyraźny prze 140 km/h. Przy niskich prędkościach jest dobrze.
Ponieważ auto jest bezawaryjne to jest dobrze. Filtry i materiały eksploatacyjne są stosunkowo tanie jak na "Japończyka". Mam LPG więc koszty paliwa na 100 km to ok. 10l LPG więc ok. 20 zł, więc super ekonomicznie.
Kupiłem auto w ASO za 120 tyś, z wieloma dodatkami. Po 5 latach uważam, że mogłoby by nieco tańsze ze względu na spartańskie wykończenie i prostotę konstrukcji, ale żyjemy w czasach w których za te cechy należy dopłacać.
Odejmuję gwiazdkę jedynie za jakość pierwszego montażu niektórych elementów: akumulator wytrzymał 2 lata i wiem że to dość powszechne, szyba przednia wymieniana dwukrotnie (bardzo delikatna), wiele ze śrub montażowych w komorze silnika całkowicie skorodowanych.
Żadnych poważnych usterek poza tym że kuna zniszczyła pompę sprzęgła co zmusiło mnie do użycia lawety.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0i 150KM 110kW [l/100km]

11,0