Ocena kierowcy - Subaru Outback I

Jędrzej, 18 lat temu
Rok produkcji 1997
Subaru Outback I 2.5 156KM 115kW 1995-1999 - Oceń swoje auto
Bardzo solidny samochód. Mimo wieku i kilometrów sprawia wrażenie prawie nowego, gdyby nie liczne odpryski na lakierze. Jeździ gładko i przyjemnie, nic nie stuka, nie trzeszczy, nie wyje... Ani śladu rdzy!! Bardzo pakowny, choć przy 200 kg w bagażniku i czterech osobach siedział prawie na odbojach i nawet najmniejsze garby dobijały. Za to nawet wtedy nie zawadzał podłogą ani rurą o nierówny teren.
Miły odgłos pracy:-) Poniżej 1500obr/min trudny do wysterowania, zdarzają mi się kangury. Przy ruszaniu potrafi zgasnąć, trzeba podać ze 2000obr. Jazda 5 km/h w korku dość kłopotliwa. Na wysokich obrotach w górach (4000-5000) i dynamicznej jeździe bierze sporo oleju, trzeba pilnować! Załadowany full cierpi z braku turbo.
Zdarzają się zgrzyty przy zmianie z 1 na 2. Może kwestia regulacji, a może synchronizatory do wymiany.
Drobnych wybojów w ogóle nie czuć z przodu; z tyłu podobno twardszy. Bardzo solidne zawieszenie, polskie dziury ma za nic. Mocno podsterowny, zwłaszcza w nagłych sytuacjach dla niedoświadczonych w obsłudze 4x4, takich jak ja.
Siedzi się wyżej niż w przeciętnym kombi, widoczność niezła. Z przodu przy parkowaniu może być, z tyłu nigdy nie wiem gdzie się kończy. Zderzaki są solidne ;-) Bardzo słabe światła mijania, bardzo dobre długie. P/mgielne włączane razem przód / tył więc doświetlając wyboistą polną drogę oślepiamy przy okazji jadącego za nami.
Bez zastrzeżeń. Zegary i kontrolki czytelne. Brak wskaźnika temperatury zewnętrznej i nie znalazłem dobrego miejsca, żeby takowy zainstalować. Firmowe radio z kasetą + CD gra Bardzo Dobrze, niestety strojenie co 0.2MHz wyklucza połowę stacji FM. Mały schowek w desce u pasażera bez "daszka" - nie wiadomo ile się zmieści, ale zawsze mniej, niż myślałem. Drugi duży w podłokietniku dopasowany do CD i płytkie kieszenie w drzwiach. Planu miasta nadal nie ma gdzie trzymać. Dość duży bagażnik. Wadą jest niedzielone oparcie kanapy. Tylne szyby nie chowają się do końca w drzwiach.
Wentylacja sprawna, ale wybór kanałów na przyciski (nie można regulować proporcji np. nogi-szyba) Regulacja ogrzewania kłopotliwa, w zimnym zakresie nie ma różnicy w w ciepłym lest albo za gorąco, albo za zimno. Dużo lepiej było w starym 20-letnim Passacie! Klima najprostsza, ale skuteczna; jednak w tej klasie spodziewałbym się full auto.
Dużo miejsca z przodu, jeszcze więcej z tyłu. Podwyższona linia dachu zapobiega guzom nawet u wysokich osób.
Dopiero na autostradzie trochę szumi, ale nie zagłusza to nawet spokojnej klasyki ani rozmowy. Nawet reling dachowy jest relatywnie cichy.
1,5 tony i 2,5-litrowy silnik w jeździe po mieście nie służą portfelowi - a w trasie wcale nie jest lepiej, chyba że ktoś potrafi jechać przepisowe 90-100 km/h takim autem. Przeciętnie pali mi ok. 12,5 litra.
Napęd 4x4 nie uzasadnia aż tak wysokiej ceny - zwłaszcza że absolutnie nie jest to auto terenowe. Nie posiada reduktora, blokad mechanizmów różnicowych ani nawet systemu zapobiegania buksowania kół (ASR). Tym niemniej chylę czoła przed Made in Japan: trzeba się bardzo postarać, żeby to auto zepsuć.
Zatarta wycieraczka tylnej szyby po ok. 120 000 km; padł włącznik wstecznych świateł. Silnie porysowane przednie boczne szyby od mechanizmu opuszczania/podnoszenia, ten sam efekt widziałem w Imprezie.
Uszczelki pod głowicami po ok. 130 000 km.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.5 156KM 115kW [l/100km]

11,3