Ocena kierowcy - Toyota Starlet IV

as, 12 lat temu
Silnik 1.3 i 16V 75KM 55kW
Rok produkcji 1999
Toyota Starlet IV 1.3 i 16V 75KM 55kW 1996-1999 - Oceń swoje auto
Inne : Bezawaryjność. Pierwsze auto, które używam do rozwożenia pizzy i wytrwało ponad rok. Dwa inne poszły na złom po 4-6 miesiącach, kolejne sprzedane za bezcen po kilku miesiącach, następne podobnie - koszt napraw zbyt wysoki, nie rokowały na przyszłość. A Starleta po ponad roku dalej śmigała, bez żadnych napraw. Odpalana kilkadziesiąt razy dziennie, skakana po hopach, katowana i zaniedbywana (wymiana oleju zbyt droga - więc nie robiłem) i nie protestowała. Sprzedałem, bo jakiś cham przebiegł mi po dachu... i kupiłem kolejną Starletkę :)
Pewnie są gdzieś lepsze auta, ale nie ma specjalnie powodów do narzekań. Widziały gały co brały.
Mocny \"dół\" i drugie życie od 4 tysięcy obrotów - można turlać się spokojnie a jak trzeba przycisnąć jest czym.
Działa poprawnie, biegi mają swoje wyczuwalne miejsce - ale jakoś nic nadzwyczajnego, ot porządna skrzynka. Zestopniowana raczej do miasta, na trasie biegi mogłyby być nieco dłuższe.
Nieźle się prowadzi, wspomaganie też ok. Małe, zwrotne autko. Wady wynikają też z jego rozmiarów i są wspólne dla wszystkich małych aut - koła na 13\'tkach dają odczuć niewyboje, wąskie opony (mimo że mam szerszą wersję 160mm) tak sobie trzymają w zakrętach - pamiętajmy jednak, że porównuję do większych aut. Po utracie przyczepności - jak to przednionapędówka - podsterowna, czyli \"prostuje\" zakręty i idzie do przodu. Na szczęście daje się wyprowadzić z uślizgów.
Jak w akwarium. Widać wszystko - z przodu, boków i tyłu. Tylna klapa prawie pionowa, więc parkowanie wyjątkowo łatwe.
Idzie się przyzwyczaić, choć lepiej nie mieć 180cm jak ja. Z przodu nie ma może tyle miejsca co np. w Punto 2 , ale nie ma co narzekać na klaustrofobię jak w maluchu.
Coś tam wieje, coś tam dmucha. Na wyspach zimy łagodne, lata zaś niezbyt upalne - nie sprawdzałem więc w extremach. Poprawnie, ale bez zachwytów.
Auto nie jest duże, więc i miejsca tak sobie. Przydałoby się go więcej szczególnie z przodu, z tyłu zaś nie jeżdżę. Mimo to nawet 180cm gość może przywyknąć.
Małe auto, cudów więc nie oczekujmy. Tragedii też nie ma.
Pali tyle (w moich rękach. dostawy pizzy) co Micra 1,0 czy punto 2 1,2, a ma zdecydowanie więcej poweru. Mała miastowa rakietka.
Mocna \"5\". W tym przedziale cenowym bomba.
Nie chce się zepsuć. Czasem trzeba wycieraczki wymienić, czasem coś przesmarować... z nudów wyczyściłem ostatnio aparat rozdzielacza zapłonu.
Paliwo paliwem, ale auto jest wręcz legendarne jeśli chodzi o bezawaryjność - niedowiarki niech sprawdzą raporty TUV z odpowiedniego okresu. Dziś te auta mają swoje lata, ale wśród rówieśników dalej wybijają się na plus.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 i 16V 75KM 55kW [l/100km]

6,8