Ocena kierowcy - Alfa Romeo 146

rodik, 11 lat temu
Silnik 2.0 16V Quadrifoglio 155KM 114kW
Rok produkcji 1999
Alfa Romeo 146 2.0 16V Quadrifoglio 155KM 114kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : 8,4 sekundy do \"setki\" szału nie robi, ale jednak jest to ponad przeciętna na naszych ulicach.
Autko o sportowym zacięciu wyróżniające się z tłumu, przy tym mocne i o dość niskim zużyciu paliwa.
Silnik lubi pracę na wyższych obrotach. Od 3,5 tys. zaczyna się dopiero rozkręcać i jeśli chcemy kogoś wyprzedzić szybko, to lepiej nie zaczynać poniżej tych obrotów ;)
Bardzo sporadycznie \"chwilowy\" problem z wrzuceniem wstecznego. Ale ten typ chyba już tak ma i zdążyłem się przyzwyczaić. Po za tym biegi wchodzą luźno i bezproblemowo. Przełożenia super... Na II-gim biegu łapiemy już 100km/h, a III-ci bieg to już 150. Więc jest dobrze.
Jak na tą konstrukcję jest bardzo dobrze. Autko troszkę podsterowne(ucieka przód) przy dużych prędkościach na zakrętach. Ale jadąc tym autkiem dużą prędkością można zrobić szybki manewr omijania bez obawy że stracimy kontrolę nad nim(przydaje się jak coś nam wyskoczy na jezdnię). Taki trochę gokart choć AR Gtv lepiej sobie radzi w zakrętach. :) Hamulce tarczówki (przód i tył) radzą sobie bezproblemowo.
Po kilku latach użytkowania modelu 146 przyzwyczaiłem się już do cofania tylko na lusterka. Wysoki tył ogranicza widoczność przez tylnią szybę, ale jakaś straszna wada to nie jest.
Rozmieszczenie przycisków, regulacja nawiewów, regulacja foteli i kierownicy, oświetlenie kabiny etc. Wszystko jest na swoim miejscu tam gdzie ma być.
Silnik bardzo szybko się nagrzewa dzięki temu w zimie tylko przez chwilkę marzniemy. W lecie natomiast klimatyzacja bardzo dobrze schładza środek. Nie ma powodów do narzekania.
Kierowca nie może narzekać na brak miejsca, pasażer z przodu tym bardziej. :) Z tyłu? Wiadomo są samochody które mają więcej miejsca, ale u mnie jeszcze nikt nie narzekał. Bagażnik dość duży. Kilka walizek podróżnych się zmieści.
Wyciszenie... Do 100-120 km/h jest ok. Powyżej zaczyna szumieć. Osobiście mi to nie przeszkadza bo rozmawiać można normalnie. I tak czasami lubię pojeździć z odsuniętymi szybami i posłuchać dźwięku silnika.
Jak na ten rocznik, tą technologię nie jest źle. Boxer palił więcej a osiągi miał gorsze. Książkowych 6,6 l/100km na trasie jeszcze nie udało mi się uzyskać, ale to wynika od stylu mojej jazdy. Ogólnie na trasie wychodzi mi 8,5 l/100km z włączoną klimatyzacją 2-3 osobami i dynamiczną jazdą. W mieście przy jeździe \"emeryckiej\" wyszło mi 11 l/100km. Przy szybszej jeździe 13 l/100km. Więc jest dobrze.
Dużo taniej można kupić inne wersje 146-ki. Ciężko było znaleźć coś tak mocnego i ładnego ale się udało. Zadbany egzemplarz 146 Ti jest coraz większą rzadkością przez co i cena jest wyższa. Samochód jest wart swej ceny.
Drobiazgi...żarówka, siłownik zamka w drzwiach... Nic poważnego ;)
Brak poważnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 16V Quadrifoglio 155KM 114kW [l/100km]