Ocena kierowcy - Audi A5 I Sportback

Silnik 2.0 TDI 170KM 125kW
Rok produkcji 2009
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Audi A5 I Sportback 2.0 TDI 170KM 125kW od 2009 - Oceń swoje auto
Karoseria : Na pochwałę zasługuje jakość lakieru, który nie jest podatny na zarysowania.
Samochód bardzo godny polecenia. Poza drobnymi mankamentami naprawdę trudno się do czegoś przyczepić. Auto jest dość praktyczne na co dzień, a sportowe zacięcie zwiększa przyjemność z jazdy. O doskonałym wyglądzie nie muszę nawet wspominać...
Silnik cechuje się bardzo wysoką kulturą pracy. 170 KM nie czyni z niego w 100% samochodu sportowego, ale do dynamicznej jazdy wystarczy i nie pozwoli nam zostać daleko w tyle nawet za dużo mocniejszymi konkurentami. Sytuację poprawia wysoki moment obrotowy (jak to w dieslu), więc już przy niskich obrotach auto potrafi ruszyć dość gwałtownie. Jeżeli ktoś poszukuje jednak dużej dawki adrenaliny, powinien zdecydować się na mocniejszy silnik. Mi w zupełności wystarcza.
Nie mam tu nic do zarzucenia. Biegi wchodzą bardzo płynnie, a skrzynia posiada ich 6, dlatego nie znajdziemy się w sytuacji, gdy przydałby się jeszcze jeden.
Zawieszenie jest sztywno zestrojone, dzięki czemu samochód pokonuje bez najmniejszego problemu ciasne zakręty i to nawet przy dużej prędkości. Hamulce potrafią zatrzymać prawie w miejscu.
Widoczność przez tylną szybę jest przeciętna i zdecydowanie przydają się czujniki parkowania. Na szczęście lusterka boczne poprawiają nieco sytuację. Widoczność przez przednią szybę nie budzi żadnych kontrowersji.
Moim zdaniem jest ok. Bardzo szybko można się we wszystkim połapać, nawet jeśli poprzedni samochód przyzwyczaił nas do spartańskiego wnętrza.
Moje wymagania zostały zaspokojone całkowicie.
Z przodu siedzi się bardzo wygodnie, ale z tyłu... Jest to auto o zacięciu sportowym, dlatego projektanci poprowadzili linię dachu dość nisko. Z tego powodu narzekać mogą wysokie osoby, które będą zahaczały głową o podsufitkę. Na krótką trasę nie powinno to jednak przeszkadzać.
Wyciszenie jest tak dobre, że zabrzmi to dziwnie, ale mogłoby być nieco mniejsze, ponieważ silnika nie słychać. Zdecydowanie w tym wypadku sprawdza się obrotomierz, bo zmiana biegów na słuch jest trudna.
Samochód pali niewiele, więc na paliwo nie wydamy dużo, lecz paliwo to nie jedyne wydatki. Koszty przeglądów są wysokie (jak to w Audi), części zamiennych tak samo (zwłaszcza oryginalnych w ASO), ale do tej pory nie musiałem z nich korzystać. Trzeba jednak pamiętać, że gdy samochód trochę się zestarzeje to drobne naprawy, jak to w każdym samochodzie, będą nieuniknione, wtedy może to zaboleć nasz portfel.
Hmm... Istnieją tańsze marki cechujące się wysoką jakością, ale osobiście uważam, że samochód wart był każdej wydanej przeze mnie złotówki.
Przez cały okres użytkowania samochodu tylko raz zaciął się czujnik oleju. W ASO naprawa usterki zajęła 10 minut i nie została pobrana za to żadna opłata. Poza tą drobnostką nic innego nie uległo uszkodzeniu.
Brak

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI 170KM 125kW [l/100km]