Ocena kierowcy - Fiat Seicento Hatchback 3d

tomek1731, 9 lat temu
Silnik 1.1 Fire 55KM 40kW
Rok produkcji 2003
Fiat Seicento Hatchback 3d 1.1 Fire 55KM 40kW 2002-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Samochód kupiony w 2012 roku z przebiegiem 36.000 km. Twarde małe autko, które z czasem zaczyna zjednywać sympatię. Przemyślana konstrukcja, wykonana z najtańszych możliwych materiałów. Oszczędzano na czym się dało. Rezultatem tego była niska cena nowego samochodu, w 2003 roku 24 tys. zł. (tyle widnieje na fakturze którą dostałem z dokumentami do auta). Nie ma większego sensu porównywać go do czegokolwiek większego, ponieważ na każdym polu będzie ewidentnie słabszy. Niektórzy skarżą się na wysokie spalanie i słabą dynamikę silnika, co moim zdaniem jest ... dziwne. Dynamika jest w jak najlepszym porządku dla auta które waży 750 kg ma 54 konny silnik 1.1 z dwoma zaworami na cylinder i pojedyńczym wałkiem rozrządu. Trzeba pamiętać, że jest to archaiczna konstrukcja którą w 2000 roku podciągnięto na siłę do normy euro 3. Auto ma 4 cylindry stąd większe spalanie, ale też lepsza kultura pracy silnika. Na to auto trzeba się patrzyć przez pryzmat lat w których auto było produkowane. Plusem jest możliwość założenia taniej instalacji gazowej. Dużym minusem jest brak jakiegokolwiek bezpieczeństwa. 2 gwiazdki minus jedna według Euro NCAP plus świadomość rozmiarów samochodu i cieniutkiej blachy = strach co się może zdarzyć podczas wypadku.
Układ hamulcowy : linka hamulca ręcznego i przegrzewające się tarcze przód
Inne : korodujący zbiornik paliwa
Jako małe auto zaskakująco dobre, zaskakujące ponieważ im dłużej jeżdżę tym bardziej doceniam. Wiele osób bardzo dużo mu zarzuca, ale trzeba pamiętać o jego początkowej cenie, jaka w przypadku mojego egzemplarza w 2003 roku wynosiła 24 tys. zł. A w momencie zakupu przez mnie miało 8 lat i kosztowało 5 tys. zł.
Silnik jest świetnie dobrany to rozmiaru samochodu, konfiguracja 4 cylindry z dwoma zaworami na każdy z nich jest świetna do małego miejskiego auta dzięki wystarczającej elastyczności na niskich obrotach. Silnik jest ewidentnie nisko obrotowy z dosyć ciężkim pojedyńczym wałkiem rozrządu (bezkolizyjny-fajna sprawa), za jego sprawą można zapomnieć o kręceniu go na wyższe obroty. Podsumowując: prosty, elastyczny silnik o archaicznej budowie, z wadami które są akceptowalne przy cenie i niskiej awaryjności.
Mam mieszane uczucia, z jednej strony biegi wchodzą tam gdzie powinny, luz jest akceptowalny, brak haczeń... ale odnosi się wrażenie delikatności skrzyni, jak by coś miało zaraz chrupnąć. Długie skoki lewarka - minus, rozchwianie od początku mojej eksploatacji (36.000km)- minus.
Mój egzemplarz jest z 2003 roku, w związku z tym dostał stabilizator z przodu. Ciężko jest go porównywać z jakąkolwiek nowoczesną konstrukcją. Przechyły imponujące, komfortu brak, koła małe. Może nauczyć pokory wszystkich, którzy przesiadają się nawet z dużo starszych samochodów klas wyżej. Pamiętam, że na mojej pierwszej przejażdżce odniosłem wrażenie, że przód wchodzi w zakręt a tył już nie chce. Ogólnie przód jest sztywniejszy od tyłu co w połączeniu z ekstremalnie lekkim tyłem potrafi zaskoczyć zimą. Auto mimo przedniego napędu ma tendencje do nadsterowności.
Widoczność - akwarium. Duże pionowe szyby boczne i tylna, genialnie wyczuwalny obrys samochodu i brak jakichkolwiek przetłoczeń i poszerzeń powodują, że manewrowanie jest prozaicznie. wszędzie podjeżdża się na centymetry.
Ciekawy punkt dla tego samochodu w którym są trzy pokrętła na środku, dwa przyciski i radio. Maksymalny minimalizm, prędkościomierz z zegarkiem i przebiegiem i to by było na tyle. Od biedy wnęki na desce rozdzielczej można nazwać schowkami. Za to w drzwiach są duże kieszenie, które są absurdalnie bezużyteczne. Głębokie i bez przegródek. Ale i tak w porównaniu do Aygo to mistrzostwo świata.
Istnieje i odparowuje przednią szybę. W lecie rolę wentylacji zapewniają boczne okna. Słabiutkie ogrzewanie na nogi, a raczej lewą nogę i koniec buta. Trzy oszałamiające biegi dmuchawy i te cudowne niedoróbki plastików, kiedy pokrętła regulacji temperatury nie możemy ustawić na maksymalne gorąco bo odskakuje o parę centymetrów.
Tak, znajdą się bohaterzy którzy zaczną mówić, że w latach siedemdziesiątych jeździli do Bułgarii w pięć osób i w związku z tym przestrzeni jest mnóstwo. G*wno prawda. Mam 189cm. Do 20 km jest ok, ale później nie myśle już o niczym innym tylko o moich włosach szurujących podsufitkę. Za to po 50 km zaczynam się zastanawiać nad możliwością deformacji prawej stopy. Nie, żeby było absurdalnie żle na nogi. Osobiście dla mnie jest gorzej w autach z mocno zabudowanym środkowym tunelem, np: Astra, Focus. W tym samochodzie pośrodku nie ma nic co by ograniczało kolano. Chodzi mi ustawienie pedału gazu pod tak oryginalnym kątem, że po 200 km boli pięta jak ch*lera. Do tego dochodzi jeszcze pozycja za kierownicą rodem z planety małp. Nie mogę się odsunąć do tyłu na tyle żeby nie mieć podkurczonych nóg. Na siedzeniu pasażera dominuje strach, ponieważ człowiek uświadamia sobie jak blisko jest przedniej szyby i o ile za kierownicą ma się ręce na niej to jako pasażer nie wiadomo co z nimi zrobić, szczególnie z prawą. Przeszkadzają drzwi oddalone dosłownie o parę centymetrów.
Hmmm... Brak. Dużej różnicy pomiędzy otwartym a zamkniętym oknem nie ma. Na autostradzie nie tyle czuć, co słychać prędkość. O ile w TDI silnik majestatycznym klekotem niemieckich hełmów oznajmia wykonywanie rozkazów to we Fiacie przednia szyba o małym kącie nachylenia i brak dodatkowych uszczelek, brak nadkoli i brak izolacji wygłuszeniowej daje efekt czysto balistyczny.
Najtańsze w utrzymaniu auto jakie miałem w życiu. Dlatego odnosząc się, co pisałem na początku z czasem jest tylko lepiej. Oczywiście oszczędności materiałów z których auto stworzono, niedoskonałe rozwiązanie techniczne w pewnym stopniu frustrują, ale ceny części zamiennych są naprawdę niskie i porównując z innymi samochodami klasy A, mówi się ŁaŁ... ale tanio
Jakość średnia - cena niska, co oznacza fantastyczny stosunek jakość/cena. Nikt (Fiat) nigdy nie wmawiał nikomu o jakimkolwiek prestiżu produkcie lifestylowym. Małe twarde autko.
Dużo stosunkowo do przebiegu. 36 tys. km przy zakupie. Uszczelka pokrywy zaworów, cieknący bak paliwa, linka hamulca ręcznego, bębny z tyłu. Nie wspominając już o przepalających się żarówkach świateł w środku, nie działających zamkach. przegrzewających się hamulcach.
Usterek które uniemożliwiłyby jazdę - brak. No może z wyjątkiem cieknącego baku.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.1 Fire 55KM 40kW [l/100km]

Fiat Seicento Hatchback 3d