Ocena kierowcy - Ford Fiesta IV

Silnik 1.25 i 16V 75KM 55kW
Rok produkcji 1998
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Ford Fiesta IV 1.25 i 16V 75KM 55kW 1995-1999 - Oceń swoje auto
Auto dobre, dobrze się prowadzi, zwłaszcza na trasie. W mieście małe, zwinne. Jeżeli chodzi o paliwo mogłoby być lepiej ale benzynowe silniki forda nie są oszczędne. Focus też tak ma.
Silnik elastyczny, ja dołożyłem chip i się zrobiła 100. Uważam, że 75KM jest wystarczające do sprawnego przemieszczania, choć przy dwóch większych osobach 75 już tak dobrze nie ciągnie (1.3 60KM to jednak za mało). Czy jest trwały, myślę, że tak, przy 170000 zrobiłem remont bo trzeba było, brał olej. Koszt był umiarkowany, bo używany silnik można kupić już za 1000. Jak kupowałem był cichutki teraz już chodzi głośniej. Żadnych wycieków nie było.
Biegi są krótkie, trzeba non-stop zarzucać co przy mocy mojego silnika jest fajne, jedynka na zapalanie, wsteczny nieprecyzyjny, zrobiłem 190000 i jeżdzi-więc może być, choć mogłoby być lepiej.
Zawieszenie raczej twardsze, francuzy mają lepszy komfort resorowania. Gumy stabilizatora i tuleję czasem dają popalić, właściwie co roku wymieniam i się nie dziwię, jeżdżę po dużym mieście, dziury, tory więc się psuje, ale to nie jest duży koszt. Amortyzatory ze sprężynami wymieniałem raz. Hamulce w porządku-średnie, założyłem lepsze tarcze i klocki i jeżdżę bez problemu. Na trasie auto dobre jak nigdy, a najlepiej przy dwóch pasażerach, ja mam opony 185 i trzyma się drogi jak nigdy. Byłem fiestką we Francji, Słowacji, Niemczech na Węgrzech.
Bardzo dobra, duże szyby, parkowanie bez problemu, przeciskanie bez problemu, lusterka w porządku.
Zasadniczo przyzwoita, choć przycisk świateł awaryjnych do bańki, bagażnik tylko z klucza, mam usportowione fotele z przodu, oryginalne, więc świetnie się w nich siedzi ale na dłuższe trasy trochę niewygodne.
Ogrzewanie w porządku. Ostatnio wymieniłem zawór nagrzewnicy i nagrzewa się dosłownie po chwili. Wentylacja jest również w porządku, choć mam wersję fun z otwieranym całym dachem i szyby trochę zaparowują to jednak działa bez problemu, można je odparować i jest jeszcze ogrzewanie przedniej szyby i to jest super a najfajniejsze jak na jesieni otwieram dach i puszczam ciepłe powietrze :)
Dla dwóch osób wystarczająca, pasażer ma sporo miejsca, bo wyprofilowana jest dobrze deska rozdzielcza. Z tyłu mniej, bagażnik ok, zawsze można wyjąć półkę z tyłu i coś jeszcze dołożyć, kanapa składana 1/3 2/3.
Z uwagi na otwierany dach czasem jest głośno, tak do 110 ok, przy 130-140 głośno, przy 170 chyba idę na zwolnienie :)
Auto trzeba na bieżąco naprawiać, przeglądy robić co 10-12 tys. km, ja kupiłem dobry model, zrobiliśmy rodzinnie nim już prawie 200tys. i jest dobrze. Za ostatnie trzy przeglądy zapłaciłem 1300 złotych tj. 38tys. km przejechanych. Mam dobrego mechanika, który na bieżąco trafnie diagnozuje problemy. Spalanie średnie, więcej pali więcej niż clio i 206 z corsą porównywalnie.
Dobra, może to cud ale usterek nie było dużo, auto nigdy nie odmówiło posłuszeństwa, zawsze dojechałem nim do celu.
Zawieszenie trzeba kontrolować, łożyska, akumulator w tłumik trzeba zainwestować.
Poważnych usterek nie było, jednak myślę, że przy wysokim przebiegu trzeba zainwestować w remont silnika, bo taki mały silnik nie da sobie rady a po remoncie jeździ na czwórkę :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.25 i 16V 75KM 55kW [l/100km]

7,2