Ocena kierowcy - Ford Mondeo III Hatchback

Silnik 2.0 16V 145KM 107kW
Rok produkcji 2003
Ford Mondeo III Hatchback 2.0 16V 145KM 107kW 2001-2007 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Kupując to auto miałem obawy (wiadomo- auto na F...), ale teraz wiem że to był bardzo dobry zakup. W tej cenie auto niezrównane (zresztą również za wyższą cenę byłoby wspaniałe). Ma swoje wady i niewielkie usterki (jak każde auto) ale jeździ się nim doskonale. Dorównuje wielu młodszym autom. Jazda nim to prawdziwa przyjemność, nie męczę się nawet w długich podróżach. Pakowne, komfortowe. Stylistyka nadgryziona zębem czasu, ale potrafi się jeszcze podobać. Najlepsze jest to, że to auto się po prostu czuje, czuje się to jak zachowuje się auto i jak chce się zachować. Dobry ESP. Z wad mogę wymienić problemy z dobraniem odpowiedniej temperatury nawiewu (mimo automatycznej klimatyzacji)- nie potrafię się z nią dogadać, ale podobne problemy widziałem w innych markach (może tak ma, a może kwestia czasu i zabrudzenia sterujących łopatek...). Wrodzona wada tego silnika czyli kolektor dolotowy z łopatkami plastykowymi potrafi narobić bałaganu, ale gdy się wie kiedy wymienić lub jak temu zapobiec (odłączenie przewodu sterującego łopatkami) problem znika. Ja wymieniłem je przy 150 kkm - były jeszcze w dobrym stanie.
sprawuje się bez zarzutów, dynamiczny, elastyczny i oszczędny. Daje sporo frajdy z jazdy (oczywiście nie jest to 2,5 l v6 ale daje radę)
Tutaj już trochę gorzej. Być może to tylko wada mojego egzemplarza, ale dwójka wchodzi opornie, potrafi zgrzytnąć, trzeba do niej trochę cierpliwości. inne biegi ok.
Tutaj nie ma zarzutów. Zawieszenie i układ kierowniczy są idealne w moim odczuciu, chociaż przy 170kkm wymieniałem tylne amortyzatory, a przy 152 kkm łożyska z tyłu (ale to materiały eksploatacyjne)
Z tyłu kiepska, z przodu i na boki ok. Musiałem domontować czujniki parkowania z tyłu i teraz jest w porządku.
Nieergonomiczny jest tylko otwór na kubek/butelkę przy hamulcu ręcznym- miejsce najgorsze z możliwych
wentylacja w porządku, natomiast jest problem z ustawieniem odpowiedniej temperatury- nie potrafię tego wyczuć. Z tego co mi wiadomo to nie tylko ja...
Wspaniale- to największa zaleta tego auta. Chociaż bagażnik d... nie urywa. Jedyne co to łatwe pakowanie z powodu piątych drzwi (to duża zaleta)
bez zastrzeżeń
części tanie, mały apetyt na paliwo, więc jest oszczędny
j.w. bardzo dobrze
po zakupie naprawiałem łożyska tylne, manetke/ przełącznik zespolony od wycieraczek, zbiorniczek płynu chłodniczego, uszczelnione drzwi- ciekłą woda do środka, wymienione opatki w kolektorze dolotowym, tylne amortyzatory
Wymiana cewki zapłonowej (liczę jako poważna usterka ponieważ stała się w dalszej drodze, ale dojechałem do celu i z powrotem), gruntowna naprawa klimatyzacji (kupiłem z uszkodzoną)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 16V 145KM 107kW [l/100km]

7,8