Ocena kierowcy - Ford Mondeo IV Kombi

grafmarr, 13 lat temu
Silnik 2.5 Turbo Duratec 220KM 162kW
Rok produkcji 2007
Ford Mondeo IV Kombi 2.5 Turbo Duratec 220KM 162kW 2007-2014 - Oceń swoje auto
Karoseria : Wysoka jakość wykończenia i materiałów użytych we wnętrzu.
Samochód po 3 latach użytkowania nadal się podoba i daje dużą przyjemność z jazdy. Jestem bardzo zadowolony.
Jak na tak duży silnik z turbodoładowaniem spalanie jest przyzwoite. Średnio 10,9 l/100 km przy rozkładzie 60/40 (miasto/trasa). Świetna elastyczność i duży moment już od 1750 obr/min pozwalają jeździć i wyprzedzać bezstresowo. Ma też przyjemne brzmienie, w porównaniu z silnikami czterocylindrowymi rewelacja.
6 biegów dobrze zestopniowane. Biegi wskakują lekko i bez oporów.
Ocenę podwyższa fabryczny system IVDC z 3 trybami pracy: normal, komfort i sport. Najczęściej oczywiście używam trybu normal, który jest najbardziej uniwersalny i zapewnia wystarczający komfort i świetną stabilność w czasie jazdy. Na dziurawych drogach miejskich znakomicie spisuje się tryb komfort, choć na nasze polskie dziury i tak trzeba uważać jeśli się nie chce uszkodzić felg i opon. Tryb sport jak łatwo się domyślić jest przeznaczony do agresywnej jazdy, ale na dobrej równej nawierzchni. Wtedy na zakrętach auto trzyma się jak przyklejone. Do powyższych dochodzi dobrze ustawiony układ kierowniczy, który daje dobre \"czucie\" kół przy każdej prędkości jazdy, a kiedy trzeba (na parkingu) pracuje lekko.
Wszystkie nadwozia kombi mają problem z widocznością do tyłu. To moje 3 auto z takim nadwoziem i trzeba przyznać, że w poprzednim Focusie widoczność do tyłu była lepsza. W Mondeo kombi niezbędne są czujniki parkowania, a i nie zaszkodzi mieć kamerę cofania. Używam obu i trzeba powiedzieć, że to znacznie ułatwia manewrowanie w ciasnych miejscach.
Wszystko jest na swoim miejscu. Niczego nie trzeba szukać. Obsługa jest intuicyjna. Jedyne do czego mogę się przyczepić to fakt, że lusterka zewnętrzne nie składają i rozkładają się automatycznie tylko muszę to robić ręcznie przyciskiem na konsoli drzwiowej. Podobno późniejsze modele robią to automatycznie.
Przejeździłem już kilkakrotnie wszystkie pory roku. Tak klimatyzacja, jak i ogrzewanie świetnie sobie dają radę w każdych warunkach.
Jestem subiektywny, bo to moje największe auto z dotychczas posiadanych. Miejsca jest bardzo dużo tak z przodu jak i z tyłu. Dla 4 osób super komfort, piąta osoba na środku z tyłu tradycyjnie ma ograniczoną przestrzeń na nogi z powodu środkowego tunelu, który nie dziwiłby w samochodzie z napędem na tył lub 4 koła, ale w samochodzie z napędem na przód jest chyba zbyt duży.
Tutaj odnoszę się do wersji wyposażenia Ghia, która jest wyciszona bardzo dobrze. Silnika do średnich obrotów niemal nie słychać. Przy jeździe z normalnymi prędkościami jest cicho i można spokojnie rozmawiać (w tym przez telefon z Bluetooth) lub słuchać muzyki bez nadmiernego podkręcania siły dźwięku.
Z natury rzeczy przy tak dużym silniku z turbodoładowaniem spalanie nie może być zaliczane do kategorii ekonomicznych choć nie jest też przesadnie wysokie. Koszty przeglądów i związana z nimi wymiana eksploatacyjnych materiałów są u Forda umiarkowane. O kosztach napraw nic nie mogę powiedzieć, bo \"odpukać\" żadnej nie miałem potrzeby w tym względzie.
Uważam, że w tej kategorii Mondeo MK4 jest jedną z najlepszych opcji wyboru na rynku.
Na razie jedyną drobną usterką jest odklejenie okleiny na kilku centymetrach długości przy szybie bocznej, po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy.
Jak napisałem przy kosztach, \"odpukać\" na razie żadnych usterek.
Dziennik kosztów dla Ford Mondeo IV Kombi 2.5 Turbo Duratec 220KM 162kW
10,4