Ocena kierowcy - Hyundai Tucson I SUV

Grzegorz, 15 lat temu
Silnik 2.0 i 16V 141KM 104kW
Rok produkcji 2005
Hyundai Tucson I SUV 2.0 i 16V 141KM 104kW 2004-2008 - Oceń swoje auto
Inne : Ilość miejsca dla pasażerów w środku, elastyczność aranżacji wnętrza (schowki, podłokietniki, kładzione siedzenia i dzielona kanapa tylna), wysoki komfort i bezpieczeństwo jazdy (8 poduszek pow.) Dobrze działa 4WD oraz system TCS. Nie raz byłem w tarapatach (auto zakopane w piasku, błocie albo w zaspie śnieżnej) i zawsze Tucson ruszał bez problemu, gdy inni mieli kłopoty.
Jestem bardzo zadowolony. Kupiłem Tucsona zamiast Toyoty RAV4 i nie żałuję. Dobry do jazdy po mieście, ale w zasadzie to auto na wycieczki po Europie i dłuższe trasy. Na offroadzie radzi sobie świetnie, ale lepiej za bardzo nie szaleć. Ładna, masywna sylwetka, auto duże ale nie zawalidroga. Wysokie podwozie umożliwia spokojne wjeżdżanie na krawężniki. Auto jest b. zwrotne. Nie ma bajerów, w czasie normalnej eksploatacji całkowicie zbędnych. Jeśli ktoś lubi gadżety - nawigację na pokładzie, multimedia i inne - zawsze można dokupić i zamontować.
Silnik bardzo elastyczny, dobre przyspieszenie, zapewniające bezpieczne manewry np. przy wyprzedzaniu kolumny tirów. W wersji 2.0 141 KM trochę jednak za słaby - to auto trochę waży...
Biegi wchodzą dobrze i "blisko". Bez zarzutu. Dobrze dobrane przełożenia.
Stabilny, auto pewnie trzyma się drogi, dobrze tłumi nierówności, choć zawieszenie jest dość twarde.
Super! Siedzę wyżej niż w normalnym aucie i widzę więcej. To bardzo ważne - zwłaszcza w trasie przy wyprzedzaniu, ale nie tylko.
No tu mogłoby być lepiej. Sterowanie radiem powinno być z kierownicy i część przycisków nie do końca sensownie rozmieszczona. Brakuje kontrolki włączonych świateł mijania. Ale można się przyzwyczaić.
Bardzo wydajna. Auto bardzo szybko się nagrzewa i schładza. Super pomysł z ogrzewaniem przednich siedzeń. W zimie "czuć" różnicę...
Bardzo dużo przestrzeni. Tylny bagażnik mógłby być większy. Zależy kto co wozi. Ja woziłem już różne rzeczy i nie narzekam. Tylna kanapa dzielona, można położyć siedzenie, jeśli potrzeba więcej miejsca. W ogóle w tym aucie dużo się składa i rozkłada. Jeśli ktoś chce wozić 5 osób i 5 walizek to lepiej jechać autobusem :-)
W moim aucie nie słychać żadnych dziwnych odgłosów np. z zawieszenia. Silnik do 120 km/h ok. potem trochę głośny. Ale akurat ja jeżdżę maks. 140 km/h więc mi to nie przeszkadza. Jeśli ktoś chce się ścigać to stanowczo doradzam inną markę.
Wysokie zużycie paliwa to, jak na razie, jedyna słaba strona. No ale SUV-y tyle palą. Poza tym, koszty eksploatacji b. niskie. Za pierwszy przegląd po 15 tys. km zapłaciłem 450 zł. Potem w granicach 1 - 1,2 tys. zł. Poprzedno jeździłem Bravą, która też piła 10 l/100 km, a w ekploatacji była o niebo droższa.
Zapłaciłem 93 tys. Dealer wziął moje stare auto w rozliczeniu. Za tę cenę nie kupiłbym żadnego auta innej marki o podobnych parametrach. Najtańszy RAV4, czy Outlander to min. 120 tys. Nie warto wyrzucać 30 tys. zł dla samego snobizmu, no chyba, że kogoś na to stać. Mnie nie stać.
W moim egzemplarzu - obecnie przebieg 45 tys. km nic się jeszcze nie popsuło. Wymieniłem żarówkę światła mijania z przodu. Niedługo będę wymieniał klocki z tyłu. Wymieniłem też tuleje wahacza przedniego, ale to dlatego, że w serwisie podczas przeglądu, ktoś mi podmienił części (opinia mechanika). Jak do tej pory auto sprawuje się bezawaryjnie.
Na razie nie było poważnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 16V 141KM 104kW [l/100km]

10,3