Ocena kierowcy - Jeep Cherokee II

maxim14, 20 lat temu
Silnik 4.0 i 4WD 190KM 140kW
Rok produkcji 1993
Jeep Cherokee II 4.0 i 4WD 190KM 140kW 1993-1999 - Oceń swoje auto
Miałem to szczeście posiadać model 1989-1996 wyposażony w Jeep´owski 6-cylindrowy silnik w układzie rzędowym, wg specjalistów jeden z najlepszych silnków w historii motoryzacji. Późniejsze modele miały już silniki w układzie V i częstsze awarie. Modele 1989-1996 można określić krótko: samochody nie do zajeżdzenia, pod warunkiem pilnowania poziomu oleju w silniku i transmisji. Mój Cherokee pozostanie na zawsze w mej pamięci ;)))))
Jeden z najlepszych silników 6-cylindrowych jakie wymyślono. Duża moc silnika (192KM) w stosunku do niewielkiego ciężaru auta powoduje, że samochód jest dynamiczny, nawet w przelożeniu 4x4H
Model z automatem. Mimo opinii sceptyków spisywała się doskonale zarówno na asfalcie jak i w terenie. W połącznieu z umiejętnym operowanie dzwignią zmiany przełożenia nie ustępuje skrzyni manualnej
Twardy, terenowy układ, ale dzieki zastosowaniu mocowaniu kół w układzie catch-in nie daje sie zniszczyć nawet na amerykańskich drogach ;)) a są straszne ;))
Auto terenowe "ze szkoły" Landrovera o średniej widoczności, zbyt małe lusterka boczne.
Duży silnik - dużo pali. Wpolsce auto zupełnie nieergonomiczne, w Stanach w normie. Profanacją byłby montaż gazu do tego silnika.
Dość długo się grzeje, wentylacja z czasów Willysa ;)) Słabo, czesto nawala klimatyzacja. Warto poświęcić czas i przerobic na klime z Grand Cherokee albo z Dodge´a Durango
Auto wewnątrz nie za duże ale przyjemne, fotele kierowcy i pasażera w modelu Limited wyprofilowane i "wciśniete" między drzwi a konsole centralną. Elektryka w siedzeniach dużo daje w ustawieniu komfortowej pozycji fotela. Z tyłu dośc dużo miejsca, przestrzeń bagażowa przed złożeniem tylnej kanapy stosunkowo niewielka.
Ciężko mówic o wyciszeniu w modelach Cherokee do 1997 ;)) Ale ma to swój urok, bo odgłos pracy rzędowej "szóstki" to głęboki pomruk przechodzący w ryk przy 2500obr/min. Czuje się ta moc ;) Słychac również pracę zawieszenia.
Zużycie paliwa: około 19l/100 w mieście, około 14l/100 w trasie, w ciężkim terenie z przelożeniem 4x4 około 21-22l/100km, ciężko policzyć, w terenie powinno się liczyć w motogodzinach ;)
Nie wypowiadam się o rynku polskim. W USA Jeepy są w cenie, ale modele 1992-1993 można kupić za przyzwoite pieniądze. Ja swojego kupiłem za śmieszne pieniądze i auto zwróciło mi się bardzo bardzo szybko. Polecam. Na pewno bede myślał o kupnie po powrocie do Polski.
Drobiazgi wysiadają, jakieś lineczki, zawiesia, klamki od okienek wentylacyjnych, uchwyty maski, ale to wszytko można spokojnie ponaprawiac we wlasnym zakresie.
Praktycznie żadne, w ciągu 50000 mil zmieniłem tylko termostat ($2 + godzina pracy), kółko prowadnika paska ($18 + dwie godziny pracy), rura wydechowa z tłumikiem ($50 w serwisie), amortyzatory ($42/szt, 5 godzin pracy)
Jeep Cherokee II