Ocena kierowcy - Jeep Commander

AndrzejHemi, 4 lata temu
Silnik 5.7 i V8 Hemi 4WD Limited 326KM 240kW
Rok produkcji 2006
Jeep Commander 5.7 i V8 Hemi 4WD Limited 326KM 240kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Brzmienie i przyśpieszenie.
Układ elektryczny : Przy dłuższym od dwóch tygodni postoju auto może nie odpalić. Pobiera dużo energii na podtrzymanie komputerów. Producent zaleca odłączanie klemy na akumulatorze.
Auto nietuzinkowe, po męsku kanciaste. Wyróżniające się w tłumie.
Samochód "terenowy" ale posiada lekkość osobówki. W mieście porusza się fantastycznie bez stresu zmieniam pas ruchu. Silnik pracuje od samego dołu bez żadnych zawahań.
Można by zarzucić, brak kickdown, ale nie jest to auto sportowe. Kiedy mamy wciśnięty gaz do podłogi to najpierw skrzynia chce przyśpieszyć z momentu obrotowego, a dopiero po chwili redukuje bieg. Skrzynia adaptuje się do naszego stylu jazdy.
Nie wiem jak w oryginale, mam sztywne zawieszenie /wymienione sprężyny i amortyzatory/. Auto sunie jak po szynach. Powyżej 100 km/h słychać pracę napędów. Od 120 km/h do końca zakresu /190 na liczniku/ bardzo głośny.
Pomijam militarną urodę auta. Uważam, że nadkola na błotnikach mogły by być metalowe a nie plastikowe z imitacją śrub. Szkoda, że niedostępne były lampy ksenonowe. Należało by zakonserwować podwozie rudzieje. Wnętrze- dużo plastików, ale solidnie spasowane. Producent nie przewidział filtra kabinowego.
Duże lusterka wsteczne, dobra widoczność. Trzeba być jednak czujnym, duże martwe pole, czasem "znika" całe auto z lewej strony.
Do wszystkich przycisków obsługowych poprawna. Brak możliwości regulacji podłokietnika - jest za nisko. Twarda tapicerka boczków drzwi i klamka uwierająca w nogę. Elektryczna regulacja pedałów - bardzo ułatwia dopasowanie właściwej pozycji za kierownica.
Niby dobrze, ale w pierwszym momencie po ruszeniu wentylacji / w auto - po paru minutach/ bucha przez chwilę gorącym powietrzem. Z kolei na dłuższym dystansie chłodzi, nie trzyma zadanej temperatury.
Klamka drzwi przecudnej urody, ale ma dwie wady - pierwsza to chęć wyrwania jej przez pasażerów, sprawia wrażenie bardzo ciężkich drzwi. Druga to trzeba kombinować z ustawieniem fotela - klamka zawsze znajdzie nasze kolano. Schowek przed pasażerem blokuje kolanom wygodne rozlokowanie w przypadku przesunięcia siedzenia ku przodowi. Z tyłu bez zastrzeżeń, trzeci rząd tylko na bardzo krótkie odcinki.
Kabina jest bardzo dobrze wyciszona praktycznie z zewnątrz nie dochodzą do nas odgłosy ulicy. Trzeba ciągle rozglądać się wokół aby zauważyć pojazd uprzywilejowany. Za to doskonale wiemy, że mamy mosty, skrzynię redukcyjną, wały. Wymieniony wydech Magnaflow daje pełną świadomość o posiadaniu 8-miu cylindrów.
Jeżdżę głównie na LPG i spalanie w przeliczeniu na benzynę około 15 l/100km . Okresowa wymiana oleju, filtrów. Szybko zużywają się przednie klocki hamulcowe i tarcze. Klocki ok 10.tys, a tarcze 20.tys km. Ceny zamienników na przyzwoitym poziomie. Kupiłem samochód z małym przebiegiem i bardzo zadbany, staram się utrzymać ten standard.
Kupiłem samochód używany, serwisowany i zadbany. Amerykanin z amerykańskim silnikiem- nie spodziewałem się jakości wykończenia samochodów premium. Nikt nie zdejmie uśmiechu z twarzy przy przyśpieszaniu. Próbowałem trochę w terenie - tylko strach przed uszkodzeniem samochodu i przed dalekim spacerem po traktor nie pozwoliła sprawdzić pełni możliwości terenowych Jeepa. Auto jest sztywne sprawdza się świetnie w mieście, na trasie i lekkim terenie. Dużo samochodu za rozsądne pieniądze.
Wymiana czujnika ciśnienia kół /oryginał/. Wymiana parownika LPG /nadszedł już czas/. Awaria rozrusznika / wiek- 10 lat/.
Awaria sprężarki klimatyzacji. Wielki problem z zakupem innym jak wyprodukowanym w CRP.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 5.7 i V8 Hemi 4WD Limited 326KM 240kW [l/100km]

18,8