Ocena kierowcy - Kia Clarus I Sedan

Silnik 1.8 i 16V 116KM 85kW
Rok produkcji 1998
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Kia Clarus I Sedan 1.8 i 16V 116KM 85kW 1996-1998 - Oceń swoje auto
Inne : Stosunkowo mała ilość awarii. Łatwość wykonania napraw. To, że osoby z rodziny jeżdżące z tyłu wolą podróżować Clarusem niż Accordem.
Auto może nie tak niezawodne jak japończyki, ale oceniam, że i tak zdecydowanie rzadziej bywałem w serwisie niż właściciele renówek, opli, alf, czy fiatów z podobnych roczników. Nadal jest to jedno z 3 aut w rodzinie i ze względu na obecną, śmieszną wartość rynkową (ok. 6-7 tys) nie myślę jeszcze go spredawać, za tą cenę nie dostanę nic sensownego.
Trochę zbyt głośny i terkoczący, ale ciągnie naprawdę nieżle, jest w miarę w miarę elastyczny no i niezawodny. Dodam, że 160 tys przejechałem na gazie (starszy typ instalacji). Spadek mocy praktycznie niezauważalny.
Bez zastrzeżeń, biegi wchodzą lekko i pewnie.
Resorowanie dość miękkie, może nawet za bardzo, zapewnia przyzwoity komfort ale po solidnym załadowaniu kufra tył trochę za bardzo "siada".
Nie zwróciłem uwagi, ale nie miałem nigdy specjalnych kłopotów z widocznością.
Wszystko pod ręką, bez zastrzeżeń.
Klima w standardzie, to w 1998 roku była rzadkość, nadal jest sprawna . Nawiew bardzo wydajny, na najwyższym biegu za bardzo huczy, ale nieczęsto przecież jest potrzeba włączć na maxa.
W środku ogrom przestrzeni, na tylnej kanapie bardzo wygodnie.
Mogłoby być lepsze, ale tragedii też nie ma.
Ceny części porównywalne raczej z innymi markami, nie miałem kłopotów z naprawami. Na gwarancji (3 letniej!) wymieniono rozrusznik i tarcze z przodu. Warsztat, który naprawi auto łatwo znaleźć (autoryzowany lub nie)
Za tą cenę, 52 000 w 1998 nie dostałbym tak dużego i dobrze wypozażonego NOWEGO auta o mocy silnika 116 KM. Były poduszki pasażera i kierowcy, ABS. Na rynku wtórnym ceny obecnie też niskie.
1 x konieczność wymiany amortyzatorów klapy bagażnika. Jakieś tylejki w zawieszeniu (sporadycznie). Poza tym OK.
Przy 150 tys. pękł pasek rozrządu japoński, sporo przed terminem wymiany). Naprawa silnika 2000 PLN. Ale to się może zdarzyć (podobno) we wszystkich autach.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 116KM 85kW [l/100km]

9,5