Ocena kierowcy - Mazda 323 V F

Michał, 12 lat temu
Silnik 1.8 i 16V 114KM 84kW
Rok produkcji 1997
Mazda 323 V F 1.8 i 16V 114KM 84kW 1994-1998 - Oceń swoje auto
Silnik : Nic mnie nie zaskoczyło bo dokładnie poczytałem o tym samochodzie ale jeśli miałbym coś wybrać to silnik zdecydowanie zasługuje na uznanie:)
Zakup tego auta był dokładnie przemyślany i poprzedzony sporą ilością godzin na czytaniu opinii. Jestem bardzo zadowolony. Kiedy patrzysz na to auto nie widać że ma kilkanaście lat. Samochód ma ponadczasową stylistykę, jest właściwie bezawaryjny i w miarę ekonomiczny. Ja swoją Madzię delikatnie zmodyfikowałem przez co wzbudza zainteresowanie niektórych ludzi, co jest dosyć przyjemne:)323F BA sprawdzi się jako bezawaryjny samochód do codziennych wyjazdów do pracy, na zakupy czy wycieczki(raczej we 2, ale we 4 też da się upchnąć :)jak również auto do bardziej niepokornej jazdy;)
W tym modelu to najlepszy kompromis pomiędzy mocą a ekonomią. 2.0 warto kupić dla przyjemnego dźwięku V6 lub do ewentualnego swapu na 2.5 V6 jeśli ktoś lubi się w to bawić. 1.5 jest ok ale do zwykłej jazdy:) Poza tym chyba najwytrzymalszy z 3 jednostek. Trochę mało zrywny w dolnej części obrotów ale pomiędzy 4 a 6 tys. to już diabełek;)
Bardzo precyzyjny lewarek, bez problemów z wrzucaniem któregokolwiek biegu. Dosyć długa jedynka do 60-65km/h, 2 to już ok 120więc można ładnie wystartować, za to na 5 można już od 60 spokojnie jechać więc na trasie bez wajchowania ale w trasie przydałaby się 6:)
Szeroki rozstaw osi daje dobrą przyczepność a przy tym w miarę komfortowy. Po drobnych modyfikacjach już jest dobrze przyklejony do drogi. Hamulce niestety już nie powalają. Do normalnej jazdy ok, do szybszej potrzebny refleks.
Siedzi się nisko ale widoczność do przodu i na boki jest wystarczająca, może trochę przeszkadzają dosyć grube słupki, tył po prosty trzeba wyczuć. Wbrew pozorom łatwiej jest z lotką na tylnej klapie.
Jest ok wszystko co trzeba, chociaż deska mogła by być "nastawiona" bardziej do kierowcy.
Nagrzewa się bardzo szybko, jeśli jest klima to w lecie też nie ma problemów. Największym mankamentem są mocno parujące szyby.
Siedzi się nisko. Wsiadając do samochodu od razu masz wrażenie że zakręty będziesz zbierał razem z nim. Przednie fotele mają świetne trzymanie boczne a przy tym są wygodne nawet przy kilkugodzinnej trasie. Tylna kanapa miękka i bardzo wygodna ale dla osób nie wyższych niż 180 cm
Do 120 cichutko później już słychać szumy ale taki urok drzwi bez ramek;) poza tym dla mnie bardzo przyjemny dźwięk wysokoobrotowej japońskiej rzędówki:)
W cyklu mieszanym jeśli zmieniasz biegi przy 3 tys. obr nie przekroczysz 11 l LPG lub 9l PB. Mój rekord na trasie to 8.31 LPG/100km A w 2 stronę to 13-14l gazu ale o to trzeba się postarać i założyć kółka 16".
Kupiłem Madzię we wrześniu 2010 i trafiłem na fajny czas bo rok wcześniej musiałbym wyłożyć 1.5 razy tyle. Moim zdaniem nie ma wielkiej konkurencji w tej kategorii;)
Oprócz części eksploatacyjnych to przez niemal 2 lata tylko łączniki stabilizatorów przód i tył i rozszczelniona rurka między puszką filtra a kolektorem(wystarczyło podkleić taśmą izolacyjną).:)
Wymieniałem sprzęgło ale to było już wiadome podczas kupna. Niestety nie zwróciłem uwagę na stan tarcz hamulcowych ale że bawię się w przeróbki i tak były w planie do wymiany. Zaliczyłem 3 wypady "na 2 koniec kraju" bez większych przeglądów wcześniej i bez problemów wracałem:) na razie ponad 33 tys. km bez problemów:)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 114KM 84kW [l/100km]

10,8