Ocena kierowcy - Mazda 323 V P

Damian, 11 lat temu
Rok produkcji 1998
Okres użytkowania: 5 lat
Mazda 323 V P 1.3 73KM 54kW 1994-1998 - Oceń swoje auto
Karoseria : O dziwo, mimo swojego leciwego wieku (14 lat) na karoserii nie widać żadnych ognisk rdzy.
Jak na małe autko z Japonii z czasów, kiedy to coś jeszcze znaczyło, to oceniam je na 5/5. Żadnych awarii przez 40 tys km zrobionych na LPG. Autko dalej jeździ.
Silnik 1.3 73 KM + gaz sekwencja założona przy przebiegu 110 tys km. Wg mnie idealna jednostka do miasta oraz na trasę, ale bez pełnego załadunku- wtedy moc jest niewystarczająca.
Biegi wrzucają się bezproblemowo. Skok dźwigni mógłby być nieco mniejszy. Sporadyczne problemy ze wrzuceniem biegu wstecznego- pomaga ponowne wciśnięcie sprzęgła.
Jak dla mnie układ kierowniczy jest zbyt luźny, jednak po pewnym czasie przestaje przeszkadzać. Bardzo dobrze działa wspomaganie.
Bardzo dobra widoczność z każdej strony.
Wszystko na swoim miejscu. Nieco ciężko jedynie przesuwają się suwaki od nawiewu powietrza.
Jestem zaskoczony jak szybko Mazda potrafi złapać temperaturę i dmuchać ciepłym powietrzem. Chłodzenie jest nieco mniej skuteczne (autko bez klimy).
Mazda zaskakuje ilością miejsca zwłaszcza na tylniej kanapie. Siedzi się głęboko, przez co jest bardzo dużo miejsca na nogi.
Słabe wyciszenie wnętrza, sam wyciszałem wnętrze matami, co znacznie pomogło.
Jeżdżąc na LPG nie zauważyłem znaczącej różnicy między jazdą w mieście i w trasie. Obie wartości kształtują się na poziomie około 8-8.5l/100 km. Przegląd autka z LPG to 130 zł. Koszt części jest na prawdę bardzo niski. Np kompletny rozrząd to koszt 280 zł, hamulce (klocki + tarcze) 150 zł. Autko bardzo tanie w eksploatacji.
Myślę, że za takie pieniądze 6,5 tys zł w tej klasie samochodów z instalacją LPG nie dostaniemy równie niezawodnego autka.
Bez zarzutów. Po dłuższym postoju pod chmurką w zimie czasami zacina się centralny zamek od strony pasażera. Jakieś 10 tys km temu musiałem wymienić jeden siłownik od tylniej klapy (spasował od forda fiesty za 30 zł). 10 tys km temu zmuszony byłem również wymienić obejmy mocujące blaszki chroniące przed ciepłem ze środkowej części wydechu. Stare po prostu przerdzewiały i przy niskich obrotach blaszki uderzały o wydech- koszt to 8 zł za 4 blaszki ze stali nierdzewnej.
Mazda nigdy mnie nie zawiodła.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.3 73KM 54kW [l/100km]

7,9