Ocena kierowcy - Mazda 323 VI F

Darek, 16 lat temu
Silnik 2.0 TD 90KM 66kW
Rok produkcji 1999
Mazda 323 VI F 2.0 TD 90KM 66kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Świetnie trzyma się drogi. Daje duże poczucie bezpieczeństwa.
Jestem mile zaskoczony silnikiem. Jak na 90 KM auto porusza się dość żwawo. Jeździłem poprzednio Audi 80 1.9 benzyna (pełen wtrysk) 114 KM bodajże i wcale nie czuje aby była to zmiana na gorsze. Co prawda ruszanie z miejsca, zwłaszcza na zimnym silniku wymaga pewnej wprawy, ale za to powyżej 2000 obrotów jak to ktoś ładnie ujął samochód zamienia się w "małego potwora"
Wrzucenie biegów wymaga użycia pewnej siły, być może jest to kwestia regulacji, ale poza tym w porządku. Chociaż trzeba przyznać, że B3 jest tu dużo lepsza.
Pisze się, że auto ma twarde zawieszenie. Jak dla mnie idealne, pełen kompromis pomiędzy komfortem jazdy a bezpieczeństwem. Auto trzyma się drogi idealnie, dając przy tym dobry komfort jazdy. Porównując po raz kolejny do Audi 80, komfort jest minimalnie gorszy za to trzymanie się drogi dużo lepsze.
Jak dla mnie widać wszystko co widocznym być powinno.
Wszystko pod ręką. Nie ma się czego czepić.
Z ogrzewaniem zwłaszcza zimą może być problem. Silnik dość długo dochodzi do normalnej temperatury, trzeba dość długo poczekać aż zacznie wiać ciepłym powietrzem. Na szczęście na wyposażeniu mam ogrzewanie postojowe Webasto. Dzięki programowaniu na zadaną godzinę, wsiadamy do ciepłego samochodu.
Jak na samochód tej klasy miejsca jest dużo. Nie odczuwa się specjalnie dyskomfortu po przesiadce z B3. Przesuwana tylna kanapa, pełna regulacja siedzeń.
Jedyny większy mankament tego samochodu. Chociaż muszę przyznać, że po lekturze opinii innych użytkowników, przed kupnem samochodu, myślałem że będzie gorzej. Odgłos silnika można polubić, jest głośny, ale za to ma przyjemne brzmnienie. Jeżdząc do tej pory samochodem z silnikiem benzynowym, myślałem że będzie dla mnie problemem, przyzwyczajenie się do klekotu diesla. Musze przyznać, że nie jest, poziom hałasu jest do zaakceptowania.
Zużycie paliwa na poziomie 7.3 litra zimą, w mieście, przy użytkowaniu Webasto (0.1 - 0.5 l. ropy na godzinę) jest wynikiem dobrym. Ceny części zamiennych poznałem przy okazji "dużej" wymiany rozrządu (pasek, rolki, napinacz, pompa wodna). Wszystko kosztowało 2000 złotych co jest nie mało. Więcej doświadczeń z naprawami nie mam.
Kilka miesięcy bezusterkowej jazdy ...

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TD 90KM 66kW [l/100km]

6,8