Ocena kierowcy - Mercedes 190

Pity, 17 lat temu
Silnik 2.0 D 72KM 53kW
Rok produkcji 1986
Mercedes 190 2.0 D 72KM 53kW 1983-1989 - Oceń swoje auto
Bardzo sympatyczny samochód. Nie jest rakietą na ulicach, ale jeździ i jak się dba o niego nie zawodzi. Na pochwałę zasługują blachy, ale uwaga!!! Wszyscy kupują nowsze modele, bo szeroka listwa, bo nowszy itd. Spotkałem kilkanaście osób które mówiły że roczniki ´86 rzadziej rdzewieją niż ´92!!! I to mogę potwierdzić. U mnie prawie w ogóle nie ma rdzy gdzie u znajomego z 91 jest cały spód zeżarty. Jak się znajdzie dobry egzemplarz z dobrą blachą i silnikiem to pochodzi jeszcze ładne parę lat. Trzeba uważać na kołpaki, szerokie listwy, lusterka, bo złodzieje kradną.
Silnik nie do zdarcia, pracuje równo, ma duży moment obrotowy, co czyni auto mniej mulastym. Na wysokich obrotach ciągnie i ciągnie. Silnik to największy skarb tego samochodu :)
Posiadam 4-biegową. Do miasta wystarczy, poza miastem, przy wysokich prędkościach trochę męczą wysokie obroty. Biegi wrzuca się umiarkowanie lekko. Po pewnym czasie w skrzyni lubi grzechotać łożysko oporowe, co na luzie trochę niektórych denerwuje. Poza tym dobrze współgra z kierowcą i silnikiem :)
Zawieszenie jest wielowahaczowe, ale jakiegoś super komfortu nie ma. Ja lubię jak buja, a w 190 jedzie się bardziej twardo. Oryginalne amortyzatory wytrzymują potworną ilość km. Uwaga co do wału i mostu - wał po jakimkolwiek zdemontowaniu już nie jest tym samym wałem i słychać go. Podpora wału też lubi być słyszalna w pewnym momencie przebiegu. Mosty podobno lubią wyć, u mnie tego nie było, ale dbam o wymianę oleju mimo że w instrukcji piszą że nie trzeba.
Widoczność jest dobra. Z przodu super efekt daje widoczna maska i gwiazda na jej końcu. Boczne szyby i tylna, ok. Mimo że 190 jest najmniejszym mercedesem z tamtych lat, czuć że siedzi się limuzynie :) Z tyłu przy cofaniu nie widać zderzaka, ale mi to nie przeszkadza. Jak się umie parkować, to się zaparkuje nie patrząc się nawet w lusterka :D
Co do ergonomii to trochę się tu mercedes nie postarał. W prawdzie siedzenia są w miarę wygodne, ale np siedzenie pasażera jest za nisko usytuowane, co daje dyskomfort i obciążenie przy wsiadaniu. Długa jazda w fotelu kierowcy wywołuje u mnie ból uda w nodze od gazu :) Trochę też regulacja fotela jest marna, bo niby reguluje się na wysokość, ale jakoś w bardzo małym obszarze. Dostęp do konsoli jest moim zdaniem dość dobry. Brak mi podłokietnika.
Wentylacja i ogrzewanie są wyśmienite. 4 stopniowa dmuchawa na pierwszym biegu jest cicha a przy tym wieje tyle ile trzeba. Wszystkie nawiewy dają się regulować i zamykać. Jest też zamknięcie dopływu powietrza z zewnątrz. Ogrzewanie jest niewiarygodnie wydajne. Dwustrefowe - na kierowcę i pasażera. Środkowym nawiewem wlatuje tylko świeże powietrze, a po bokach ciepłe, także można sobie mieszać. Jak dla mnie mógłby być też nawiew dla kierowcy na nogi. Ale ogólnie super. Całości pomaga szyberdach, który latem daje miłe orzeźwienie.
Dla kierowcy i pasażera przestrzeni jest sporo, gorzej mają ci z tyłu, ale wcale nie jest tak jak piszą inni, że jak wygodnie ma kierowca to jego fotel opiera się o kanapę z tyłu. Jechałem wiele razy w 4, 5 osób i było ok. W porównaniu do bmw 3 (tego kanciastego) jest przyzwoicie. Jak pisałem wyżej brakuje podłokietników z przodu i z tyłu.
Wyciszenie jak na diesla jest znakomite. Nawet dużo nowsze samochody nie mają tak dobrego i to w dodatku przy braku mat bitumicznych w drzwiach i w bagażniku - jak się jej dokupi i zamontuje jest jak we własnym pokoju. Czasem zdarzy się że przy dużej prędkości zaświszcze na uszczelce, ale w jakim aucie tego nie ma?
W dieslach ze względu na dużą sprawność nie ma problemów ze spalaniem. W mieście pali 6-7 litrów. W trasie potrafi zaskoczyć. Mnie zaskoczył tym jak spalił 4,5/100, a jechałem 100-120. Jak się depnie, przy fabrycznym 160 na dobrych autostradach widać jak porusza się wskazówka paliwa :D
Myślę że przy odrobinie szczęśnia można znaleźć ładny egzemplarz za niewielkie pieniądze. Mercedesowskie diesle są naprawdę extra - ekonomiczne i bardzo wytrwałe.
Jak ktoś kiedyś mądrze napisał mercedes się nie psuje, mercedes się zużywa :D Zawsze będzie parę drobazgów do zrobienia. A to sworznie trzeba wymienić, a to łożyska, a to uszczelkę. Generalnie jak się dba o niego i wszystko co należy wymienia na czas nie powinien niczym zaskoczyć.
Nie było poważnych usterek. Ukradli mi lusterka - to było poważne :).

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 D 72KM 53kW [l/100km]

5,1