Ocena kierowcy - Opel Astra F Sedan

canisRC, 16 lat temu
Silnik 1.4 i 60KM 44kW
Rok produkcji 1992
Opel Astra F Sedan 1.4 i 60KM 44kW 1991-2002 - Oceń swoje auto
Silnik : Niskie spalanie, nie spodziewałem się takiego w stosunkowo dużym aucie.
Karoseria : Wieczna korozja w okolicach nadkoli i wlewu paliwa.
Zawieszenie : Po "nagłym ataku dziury" zdarza się urwać łącznik stabilizatora ale koszt naprawy to poniżej 50 zł.
Bardzo dobry samochód rodzinny z gigantycznym bagażnikiem (500 litrów w sedanie). Mimo słabego silnika (1.4 60KM) radzi sobie na dłuższych trasach a problemy z wyprzedzaniem bledną przy oszczędnościach na paliwie. Nie jest to samochód dla tych, którzy się spieszą lecz dla takich co spokojnie i bez szaleństw chcą spokojnie pokonywać nawet duże odległości niewielkim kosztem.
Biorąc pod uwagę wiek auta to bardzo dobrze, cichy (zanim się przyzwyczaiłem, czasami bałem się, że zgasł np. na światach). Bez usterek wykraczających poza eksploatację. Oczywiście przy stosunkowo słabym silniku nie ma co marzyć o rewelacyjnym przyspieszeniu ale też wstydu na światłach nie przynosi. Trochę gorzej przy wyprzedzaniu przy większej prędkości. Mimo to dłuższa jazda ze stałą prędkością powiedzmy 120-130km/h jest komfortowa i nie stanowi problemu. Tutaj drobna uwaga od kolegi, który miał astrę z teoretycznie tym samym silnikiem. Opisywany tutaj samochód pochodzi z fabryki w Antwerpii (rocznik 1992). Kolega natomiast miał z Gliwic (rocznik 1997) i jego wersja miała problemy ze spokojną jazdą z prędkością "autostradową", przy 130 km/h silnik wył niemiłosiernie, natomiast miał lepsze przyspieszenie. Nie wiem czy ktoś może to potwierdzić lub czy też któryś z nas miał coś kopane silniku (obaj go nie mieliśmy od nowości). Ocena bardzo dobra przy pamiętaniu o tym, że jest to silnik do bardzo spokojnej jazdy a gaz w podłodze potrafi nie dać efektu jakiego się spodziewamy.
Troszeczkę haczy (podobno ople tak mają), czasami wsteczny wchodzi za drugim razem. Generalnie, po przyzwyczajeniu się, bardzo dobrze.
Brak zastrzeżeń. Zawieszenie stosunkowo twarde ale nie uważam tego za wadę.
Brak większych zastrzeżeń, drobne ograniczenia widoczności przy parkowaniu tyłem ale przestaje się na to zwracać uwagę po poznaniu auta.
Dla mnie bardzo dobrze ale jestem człowiekiem "słusznych rozmiarów". Natomiast osoba niskiego wzrostu może mieć problemy z wygodnym ustawieniem fotela tak aby sięgać do pedałów i jednocześnie wygodnie trzymać kierownicę (wersja bez regulacji wysokości fotela).
Chyba najsłabszy punkt tego auta. Ogrzewanie stosunkowo słabo wydajne, ciepło robi się dość powoli. Do tego szyby mają sporą tendencję do parowania.
Autem w miarę wygodnie mogą podróżować 4 osoby. Bardzo dużo miejsca z przodu i wystarczająco do wygody dla 2 osób z tyłu.
Silnik dobrze wyciszony, nie przeszkadza nawet przy większej prędkości. Odgłosy z zewnątrz wytłumione na tyle aby nie przeszkadzały a jednocześnie słychać np. nadjeżdżającą karetkę. Przy (dużo) większej prędkości trochę zbyt mocno słychać szumy opływającego powietrza. Reasumując: można spokojnie delektować się każdym rodzajem muzyki w trakcie jazdy.
Części bardzo tanie, dużo używanych i podróbek. Materiały eksploatacyjne w rozsądnej cenie. Zużycie paliwa mile mnie zaskoczyło, zwłaszcza w tracie.
Kupując go zapłaciłem drogo (jak na używany samochód z tamtego rocznika) jednakże okazał się wart swojej ceny.
Zbyt mało tego było aby się przejmować, nigdy nie zepsuł się jakiś drobiazg, który uniemożliwiłby dalszą jazdę bez przejmowania się tym.
Najpoważniejszą sprawą (nie licząc kwestii eksploatacyjnych, oraz niestety celowego spowodowania awarii przez nieuczciwego mechanika - bo miałem taką sytuację) była wymiana uszczelki pod głowicą - koszt kilkaset złotych. Poważną wadą tego auta jest problem z korozją - w szczególności tylne nadkola, okolice wlewu paliwa i w mniejszym stopniu, progi.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 60KM 44kW [l/100km]

5,9