Ocena kierowcy - Opel Astra J Hatchback 5d Facelifting

JLoop, 7 lat temu
Silnik 1.6 Twinport ECOTEC 115KM 85kW
Rok produkcji 2014
Opel Astra J Hatchback 5d Facelifting 1.6 Twinport ECOTEC 115KM 85kW 2012-2015 - Oceń swoje auto
Karoseria : Autko fajne, ale z wyglądu. Wielu może się podobać, jednak minusy wychodzą przy codziennej jeździe, a w szczególności przy dynamice silnika (a w zasadzie, przy jej braku). Oprócz, że ładne, to nic szczególnego.
Zaletą Astry J jest stylistyka, tak na zewnątrz jak i wewnątrz. Auto prezentuje się bardzo atrakcyjnie (segment C), i w środku też jest z wyglądu zupełnie przyzwoite. Całokształt jednak burzy wydajność silnika, który jest zdecydowanie za słaby jak na tak ciężkie, żeby nie powiedzieć ociężałe, auto. Jako miejskie wozidło jest ok, ale bez szaleństwa. Astrą jeździ żona i mimo, że nie jest fanem motoryzacji to też stwierdza, że samochodowi brakuje zrywności i żwawości.
Zupełny brak szmocy! To nie jest niedobór, to po prostu brak mocy. Silnik jest w miarę zrywny na I biegu, czasem na II, trzeci bieg to już zamuła. Czwarty i piąty to istna tragedia. Z wyprzedzaniem w trasie lepiej nie ryzykować. Mam wrażenie, że 70KM Corsa 1,2 lepiej radziła sobie z wyprzedzaniem jak astra, zupełna przepaść z BMW e90 320d 163KM. Wiem, wiem, to jest benzyna a nie diesel (tu 155, tam 340 Nm ciągu), jednak to nadal 116KM, które do roboty ciężko zaciągnąć.
Zestrojona zupełnie przyzwoicie (manual). Biegi wchodzą z lekkim oporem, nigdy nie miałem problemów, żeby trafić w prawidłowy bieg. Brakuje szóstki.
Nie mam zastrzeżeń, zawieszenie ładnie wybiera nierówności i jest wystarczająco sztywne na zakrętach. Nie jest to mistrzostwo świata, ale jak na wizidło w zupełności zapewnia komfort.
Powinienem dać ocenę na 2 gwiazdki, ale aż tak źle nie jest. Przód zasłaniają przednie słupki, które są grubaśne i kiepsko wyprofilowane pod widoczność kierowcy. Do tyłu widoku niezbyt dużo + wsteczne "stylizowane" lusterko, które też nie pomaga. Sytuację nieco ratują lustra boczne.
Przyciski na swoim miejscu i zdawało by się, że wszystko na miejscu, jednak okrągłe lewarki przy kierownicy, to raczej kiepski pomysł. Kierownica ma ostre i nieprzyjemne wykończenia na dole + szwy na kierownicy są nieprzyjemne w dotyku. Reszta raczej ok.
Wentylacja pracuje za głośno na to co może zapewnić. Ogrzewanie jest ok, ale klimatyzator jest albo za słaby, albo silnik nie jest w stanie go uciągnąć, bo mam dziwne wrażenie, że przy włączonej klimie silnik traci moc, a ta i tak musi się "nahuczeć", żeby zapewnić względny komfort w kabinie.
Bez szaleństwa, mam 186cm wzrostu i mieszczę się z zapasem tak z przodu jak i z tyłu. Wsiadanie i wysiadanie z samochodu dość wygodne. Na miejscu kierowcy miejsca jednak nie za dużo.
Jest ok, chociaż silnik zaczyna wyć przy 120km/h i staje się niezbyt przyjemny dla ucha. Szumy powietrza z lusterek ani głośne, ani ciche - przeciętne. Opony słychać niestety za dobrze we wnętrzu. Warto nadmienić, że system audio w naszym aucie jest raczej taki sobie, przy głośniejszej muzyce basy zaczynają nieprzyjemnie buczeć, a średnie tony są nieprzyjemne dla ucha.
Patrząc na spalanie to raczej lipa. Przy średnim spalaniu rzędu 8,5-9 l/100km człowiek spodziewa się albo lepszych osiągów, albo przy takich osiągach mniejszego spalania. Jak na benzyniaka jest to przeciętna wartość, jednak nie odwdzięcza się dynamiką jazdy.
Przeciętnie. Zależy co kto oczekuje od samochodu. Jeśli ma to być miejskie auto, to ok. W trasę raczej nie polecam. Cena raczej odzwierciedla możliwości.
Auto ma 2,5 roku, jeździmy nim od ponad roku i jak na razie usterek brak.
Jak wyżej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Twinport ECOTEC 115KM 85kW [l/100km]