Ocena kierowcy - Opel Corsa B Hatchback

Bari, 13 lat temu
Silnik 1.2 16V ECOTEC 65KM 48kW
Rok produkcji 2000
Opel Corsa B Hatchback 1.2 16V ECOTEC 65KM 48kW 1998-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik 1.2 16V jest wg mnie udaną jednostką napędową. Zużycie paliwa jest w tej klasie aut na dobrym poziomie. Praca w miare cicha choć mogłoby być lepiej.
Jestem użytkownikiem Corsinki od ponad 3 lat. 2 lata miałem 1.0 12V a od ponad roku mam 1.2 16V Obie mnie nigdy nie zawiodły, nie mniej jednak bardziej jestem zadowolony z silnika 1.2 16V. Silnik 1.2 16V jest dość elastyczny a kultura pracy jest o niebo lepsza niż w 1.0 12V Co do spalania to średnio około 0,5 l/100km pali wiecej niż 1.0 12V ale wynagradza to większą dynamiką. Ważne przy ruszaniu ze skrzyżowania czy świateł i przy wyprzedzaniu. Mniejszy stres czy zdążę czy nie i mniejsze prawdopodobieństwo spotkania się ze śmiercią. Silnik 1.0 12V polecam spokojnym i lubiącym oszczędną jazdę kierowcom, oraz głównie do miasta. Moja poprzednia Corsa 1.0 12V średnio spalała około 5,5 l/100km (pół na pół miasto-trasa) Na trasie brała około 5 l/100km. Auto dobrze się prowadzi i z tego co wiem to często kobiety bardzo sobie chwalą jazdę Corsinką. Warto kupić ten model ze wspomaganiem bo bez to trochę męka niestety. Co do hamulców to nie można zaliczyć ich do najskuteczniejszych nawet z ABS-em. Nie zbyt drogie są ewentualne naprawy. Na minus zaliczam podatność na zbyt bliskie kontakty z "rudą". Wystarczy poświęcić trochę czasu lub u mechanika zrobić konserwację i już problem w dużej mierze zlikwidowany. Źle umieszczony akumulator i brak schowków, półek to również minus. Ogrzewanie w tym aucie jest na dobrym poziomie, natomiast jeśli chodzi o wentylację to nie jest już tak dobrze. Szczególnie problem dotyczy zaparowanych szyb w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. Przekłada się to na mniejszy komfort prowadzenia auta i bezpieczeństwo. Wymiana filtra kabinowego nie zawsze przynosi oczekiwany skutek. Przednie fotele jak na tę klasę auta są dość wygodne nawet na dłużsych trasach. Tylna kanapa nie daje już takiego komfortu szczególnie na tych dłuższych trasach. Ilość miejsca jest zadowalająca zarówno z przodu jak i z tyłu. Głośniejsza praca silnika podyktowana jest być możliwe brakiem seryjnego wygłuszenia pod przednią maską. Poza tym auto sprawuje się bardzo dobrze. Brak większych usterek. Za to na plus trzeba zaliczyć to, że auto jest w wersji hatchback i dzięki temu po rozłożeniu tylnej kanapy mamy naprawdę sporą przestrzeń bagażową. Pozwala to np. włożyć rower bez składania i zamknąć tylną klapę lub przewieść mniejsze meble typu szafki, co nie koniecznie zmieści się w autach wyższej klasy o nadwoziu typu sedan. Auto jest w miare komfortowe szczególnie z bogatszym wyposażeniem a spalanie jest na przyzwoitym poziomie. Ogólnie udany model Opla. Polecam :-)
Silnik 1.2 16V jest dość elastyczny a kultura pracy jest o niebo lepsza niż w 1.0 12V Co do spalania to około 0,5 l/100km pali wiecej niż 1.0 12V ale wynagradza to większą dynamiką. Ważne przy ruszaniu ze skrzyżowania czy świateł i przy wyprzedzaniu. Mniejszy stres czy zdążę czy nie i mniejsze prawdopodobieństwo spotkania się ze śmiercią.
Ogólnie to uważam że skrzynia jest w miarę dobrze zestopniowana. Jedynie drugi bieg mógłby być bardzej elastyczny, poza tym OK.
Widoczność jest dobra.
W tej kategorii niestety na minus zaliczam zbyt małą ilość schowków i półek. Nie ciekawie rozwiązano umiejscowienie akumulatora (na podszybiu). Deszcz czy śnieg ma bezpośredni kontakt z nim. Bardzo brakuje mi podczas deszczu funkcji pojedynczego włączenia wycieraczek przednich ale w koncu to auto ma juz kilkanaście lat więc zbyt dużo nie można wymagać.
Przednie fotele jak na tę klasę auta są dość wygodne nawet na dłużsych trasach. Tylna kanapa nie daje już takiego komfortu szczególnie na tych dłuższych trasach. Ilość miejsca jest zadowalająca zarówno z przodu jak i z tyłu. Jedynie przednia szyba zbyt szybko "opada" i dzięki temu znacznie zmniejszona jest przestrzeń między szybą a głową. Za to auto zyskuje na aerodynamice.
Auto podczas jazdy nie jest hałaśliwym potworem, ale do najcichszych też nie należy. Być możliwe powodem tego jest m. in. brak seryjnego wygłuszenia pod przednią maską.
Zużycie paliwa jak na tą pojemność jest na zadowalającym poziomie. Wiadomo, zawsze mogłoby być lepiej.
Myslę, że cena jest rozsądna co do klasy auta. Warto przy zakupie szukać bogatego wyposażenia gdyż nie wiele drożej nas to wyniesie, a radośc z jazdy o wiele większa.
Brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 16V ECOTEC 65KM 48kW [l/100km]