Ocena kierowcy - Opel Mokka II SUV

Adam Z, 3 miesiące temu
Silnik 1.2 Turbo 130KM 96kW
Rok produkcji 2022
Opel Mokka II SUV 1.2 Turbo 130KM 96kW od 2020 - Oceń swoje auto
Inne : Kupiłem auto "oczami". Sylwetka nowoczesna, fajna, przemyślana, ale to koniec zalet. Jazda testowa przed zakupem, nie obnaża wszystkich mankamentów, niedostatków etc. dlatego moja powyższa ocena jest na podstawie doświadczenia z prawie rocznego użytkowania. Obawiam się jednak, że takie podejście dziś do motoryzacji dotyczy większości marek. Zastanawiam się jaki jest rzeczywisty koszt produkcji do kwoty jaką płaci się w salonie. Mogę się na tym nie znać, ale coś mi się wydaje że marża to minimum 30% wartości tego auta.
Zapraszam do lektury ocen poszczególnych elementów, które starałem się rzetelnie ocenić na podstawie własnego doświadczenia. W mojej ocenie nie ma ani grama złośliwości wobec marki. Auto może się podobać i tak też stało się w moim przypadku. Czym innym jest już użytkowanie auta, które obnaża niedoskonałości i sztuczne oszczędzanie na pewnych banalnych ale niezbędnych elementach, co przekłada się na moją ocenę. No niestety jest więcej minusów niż plusów, ale albo producenci się opamiętają i zaczną dbać o klienta jak za dawnych czasów albo dalej będą oszczędzać. Niestety połączenia dużych koncernów europejskich powodują niską lub wręcz żadną konkurencyjność na rynku więc pozostaje import z innych krajów gdzie motoryzacja jest jeszcze motoryzacją, którą można się cieszyć. Tego sobie i wszystkim kochającym motoryzację życzę.
- dosyć głośny na wyższych obrotach i przy gwałtownym dodawaniu gazu, w środku brzmi jak rasowe V6 ;-) co najmniej, ale w przypadku 3cylindorwego silniczka, raczej wskazuje na mocne wysilenie, a to już nie dobrze może wróżyć jego żywotności - dynamika jest OK, szczególnie na trybie SPORT, samochód daje radę z wyprzedzaniem, bez problemu - mam złe doświadczenia z 3 cylindrami w CORSIE stąd moje obawy co do trwałości, niestety nie ma już porządnych minimum 4 cylindrów do wyboru, to był wybór z braku wyboru :-)
nie mam zastrzeżeń, w moim egz działa poprawnie. OPEL nie przewiduje wymiany oleju w skrzyni, co wydaje mi się dość dziwne i może prowadzić do nieszczęścia. To nie pierwszy mój autamat i wymiana oleju w skrzyni to podstawa, by była sprawna.
- układ kierowniczy działa leciutko, reaguje prawidłowo - hamulce bardzo dobre - twarde zawieszenie, powinno być delikatnie zmiękczone. Z drugiej strony pozwala to na mniej strachu na zakrętach ale nerwowość na dziurawych drogach
- bardzo fajnie autko wygląda, masywnie, konkretnie Minusem może być relatywnie mały otwór drzwiowy i zbyt wysoki próg co utrudnia wsiadanie i wysiadanie. - szkoda że nie ma wersji 3drzwiowej - tylne drzwi ... ciężko wsiąść dorosłej osobie na tylnej kanapie, drzwi małe i otwierają się pod małym kątem
przód trochę wysoki, przy niskiej pozycji na fotelu, ale można się przyzwyczaić. Pomagają przednie czujniki zbliżeniowe. Jak dam fotel wyżej to trudniej wysiąść, ale widoczność się poprawia do przodu
- wsiadanie i wysiadanie mierne - mały otwór drzwiowy w połączeniu z wysokim progiem ... słabo - przy dłuższej jeździe cierpnie prawa noga, ponieważ przy niskim ustawieniu fotela udo jest w powietrzu, jak ustawisz fotel wyżej, to podnosi się głównie w tylnej części a więc nierównomiernie co też jest słabe. W podniesionej pozycji wsiada się do auta jeszcze gorzej. - BRAK REGULACJI PIONOWEJ PASA BEZPIECZEŃSTWA jak odsunę fotel do tyłu tak by wygodnie siedzieć i obniżę go, to pas bezp. obciera szyję - brak oświetlenia schowka z przodu - brak haczyka z tyłu do powieszenia np. koszuli na wieszaczku - brak oświetlenia tylnego rzędu siedzeń - sterowanie aktywnym tempomatem, ograniczeniem prędkości i czujnikiem odległości w mojej ocenie mało intuicyjne. Nie znałem wcześniej systemów OPLA w tym zakresie więc po prostu oceniam znając w innej marce
bez zarzutu
Umówmy się, że to auto bardziej dla 2 osób, niż dla 5. Przy moim przeciętnym wzroście albo masz wygodnie z przodu albo z tyłu - nie ma złotego środka, ale akurat kupując ten samochód miałem tego świadomość więc o o nie mam pretensji. Tu raczej przestroga dla tych co chcą wozić więcej niż 2 osoby
słabe, jak jedzie się na mokrym, to słychać tak jakbyś miał otwarte szyby, poza tym szum klocków hamulcowych przy hamowaniu wskazuje na bardzo słabe wyciszenie nadkoli jak się jedzie spokojnie, to sama jednostka napędowa działa cicho, ale dźwięki z zewnątrz psują efekt
W mieście pali od 8-10 litrów - tragedia, nijak ma się to do deklaracji OPLA, udawana ekologia. Mam auto 4,7L, pali 20 w mieście ale to jest 4x pojemność opla i 2x jego ciężar. Na trasie jest już lepiej jak się nie szaleje, ale już bliżej deklaracji producenta. Pierwszy przegląd gdzie oprócz wymiany oleju, nic się nie dzieje 800zł + 450zł dodatkowo płatna wymiana filtra kabinowego z odgrzybianiem klim ale BEZ UZUPEŁNIENIA CZYNNIKA !!!! No ... trochę dużo
Ceny aut generalnie zwariowały, ale przy cenie 120.000zł i to praktycznie w TOP modelu GS spodziewałbym się zdecydowanie więcej zalet, a mniej sztucznych oszczędności.
raz wyskoczył komunikat o awarii systemu zbliżeniowego do przeszkody. Usłyszałem "jeździć, obserwować". Na przeglądzie to zgłosiłem ale usłyszałem, że to nie jest do weryfikacji na przeglądzie i tego nie sprawdzą :-) Mam umówić się i przyjechać w innym terminie. No super, ale to już nie wina auta, a specjalistów w salonie.
póki co spokój ... oby jak najdłużej

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 Turbo 130KM 96kW [l/100km]

8,3