Ocena kierowcy - Opel Zafira A

Grzesiek, 13 lat temu
Silnik 1.8 16V 116KM 85kW
Rok produkcji 2000
Opel Zafira A 1.8 16V 116KM 85kW 1999-2000 - Oceń swoje auto
Inne : Przestrzeń, funkcjonalność wnętrza, możliwość aranżacji(7,5,2 osoby + mnóstwo bagażu), nie da sie opisać tego co można tym autem przewieźć!!!
Układ elektryczny : Awaria komputera silnika wywalanie błedów sprawnych elementów osprzętu
Karoseria : korozja dolnych rantów drzwi
Inne : Brak brak brak może dlatego że kupiłem pewny egzemplarz
Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Samochód bardzo praktyczny, tani, każdy mechanik może go serwisować, bardzo wytrzymały(przy stosowaniu części dobrej jakości), bezawaryjny. Jednak czytając inne opinie sądzę że trafiłem dobry egzemplarz bez przejść(krajowy po 1 właścicielu-prywatnej osobie). Jedyna poważna usterka komputer silnika naprawa 450zl plus wysyłka. No i Opli nie kradną. Polecam to auto.
Jak na taka moc i pojemność zaskakująco dobrze, silniczek jest elastyczny w porównaniu do 1.8 innych marek. Te 116 koni w zupełności wystarczą do sprawnej jazdy. Spalanie jak w 1.6 a przy 7 osobach na pokładzie jeszcze da się jechać w przeciwieństwie do 1.6. Szybko się nagrzewa w zimie ogólnie bez rewelacji ale poprawnie. Kupiłem go z przebiegiem 78tys.założyłem LPG i użytkuje na taxi. W tej chwili 229tys. i mechanicznie silnik igła. Oleju nie ubywa popychaczy nie slychać. Serwis co 10tys.(olej,swiece,filtry,lpg).
Jak to w Oplu przy zimnym cieżko wrzucić 1 i 2. Prawdopodobnie zużyty mechanizm wybieraka skrzyni(plastikowy zest. naprawczy kosztuje 95zl). Skrzynia zestopniowana raczej do miasta(krótkie przełożenia przy 100km/h ok.3tys obr) dzięki temu auto wydaje się bardzo żwawe, na polskich trasach nie trzeba redukować non stop, jednak na autostradzie szybko robi się głośno. Za krótka 5 zdecydowanie.
Zawieszenie bardzo pewne w prowadzeniu i proste w budowie(przez co tanie w serwisie) jednak za twarde na nasze dziurawe drogi(przy więcej niż 3 pasażerach jest już ok). Przy moim przebiegu 239tys. wymieniono tylko od początku eksploatacji końcówki drążków kier. i łączniki stabilizatora(lemforder reszta padała po miesiącu sprawdzone)oraz ostatnio piastę z łożyskiem. Reszta fabryczna GM! Tylne zawieszenie praktycznie bezobsługowe.
No i tu dochodzę do największej wady dla kogoś kto jeździ po mieście. Przednie słupki bardzo ograniczają widoczność zwłaszcza z lewej strony. Pieszych przy przejściach w ogóle nie widać. Wymaga przyzwyczajenia, trzeba wychylać głowę i patrzeć z 1 i 2 strony słupka. Przy parkowaniu już ok (krótka maska i tył kończy się prawie na równo z szyba). Plus za duze lusterka iwysoką pozycje za kierownica(jak ktoś to lubi ja nie wiec dla mnie minus :) )
W miarę ok chociaż brak np. regulacji częstotliwości wycieraczek przy trybie przerywanym. Troszkę krótkie siedziska przednich foteli. Dużo schowków i miejsc gdzie można położyć np butelkę z wodą lub telefon. Podłokietnik przeszkadza trochę w zmianie biegów
Jest dobrze pod warunkiem, że ma się czysty filtr przeciwpyłkowy(na zimę polecam wyciągać zupełnie), oraz jeśli ma się sprawny przełącznik obiegu zamkniętego. U mnie był z tym problem cały czas był zamknięty mimo iż przycisk sygnalizował co innego (okazało się ze silniczek nie działa od klapki) i parowało na potęgę tylko na klimie dało się jeździć po rozwiązaniu problemu jest ok. Klima wydajna ale musi chodzić cały czas conajmniej na 2 biegu podczas upałów(duza powierzchnia szyb)
Tutaj to auto po prostu rządzi. Jeśli potrzebujesz wieziesz 7 osób, jak nie składasz tylne fotele w minute(nie trzeba ich wyjmować wchodzą w podłogę) i masz ogromny bagażnik. Mało? Przesuwasz lub składasz środkowy rząd i lodówka 180cm wchodzi do środka w całości(sprawdzone). Miejsca nie braknie na nic. W bagażniku 3 schowki i gniazdko 12v. Samochód idealny dla dużej rodziny albo dla małej ekipy remontowej :) lub taksówkarza.
Ogólnie jest dobrze wyciszony i do 130km/h jest bardzo cicho. Jednak z uwagi na krótka skrzynie powyżej tej prędkości silnik pracuje już na obrotach powyżej 3,5tyś. i już go słychać.
No więc tak z racji że jeżdżę na taxi więc spalanie normalnego użytkownika w jeździe miejskiej będzie mniejsze(podczas czekania na klienta nie gasisz silnika, w zimie dogrzewasz wnętrze, duże korki w końcu to Kraków itp. Podejrzewam że można się zmieścić w 11 litrach lpg w mieście mi spala 13,5 :) Spalanie poniżej podaje dla LPG
Auto zrobiło na gazie 151tys z czego na taxi ok 100tys i nie bierze oleju a jedyna nieprzewidziana naprawa to komp silnika i cewka zapłonowa. Reszta eksploatacja!!! Auto nigdy nie stanęło w trasie nawet przy niesprawnym kompie dało się jeździć. Chyba to wystarczający komentarz. Polecam
Centralny zamek czasem nie reaguje na pilot(pomaga zawsze zakodowanie: włączamy zapłon i wciskamy przycisk pilota auto samo się otwiera i zamyka raz i już jest ok). Spalona żarówka podświetlenia rejestracji oraz nie działająca tylna elektryczna szyba(przetarta wiązka od otwierania drzwi-skutek jazdy na taxi praktycznie ludzie wsiadają zawsze 1 drzwiami) więcej nie zauważyłem
No i tutaj ostrzegam ja kupowałem ze świadomością tych usterek tego silnika x18xe1 po lekturze forum. Nie wymieniajcie poszczególnych elementów jeśli komp pokazuje błędy tylko najpierw sprawdźcie komputer silnika w 90% tam jest błąd naprawa ok 500zł(wywala błędy m.in przepustnicy,przepływomierza, wtrysk nr2). Jeśli nie macie tej wiedzy możecie wydać 5tyś i dalej auto nie będzie jeździć. Po prostu są wadliwe komputery poza tym brak poważnej usterki. No i jeszcze ta korozja oplowska(dolne ranty drzwi) po 2002 roku(lift) zdecydowanie lepiej niż u mnie.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V 116KM 85kW [l/100km]

11,5