Ocena kierowcy - Renault Laguna III Hatchback

Artur, 11 lat temu
Silnik 2.0 16v 140KM 103kW
Rok produkcji 2010
Renault Laguna III Hatchback 2.0 16v 140KM 103kW 2007-2011 - Oceń swoje auto
Inne : Najbardziej zaskakujące była dla mnie totalna rozbieżność pomiędzy obiegową opinią o Renault, a tym czego sam doświadczyłem. Zamiast królowej lawet kupiłem niezawodny samochód, który za cenę lepszą od konkurencji wiernie mi służy i dostarcza dużo frajdy z prowadzenia.
Bardzo dobry samochód. Ciekawa sylwetka, wnętrze zaprojektowane z klasą bez migających kosmicznych diod i tandeciarskich gadżetów. Dynamiczny silnik i bogate wyposażenie seryjne. Szukając samochodu porównywałem VW Passatem, Toyotą Avensis, Fordem Mondeo, Hondą Accord i za uzyskany od Renault poziom wyposażenia musiałbym dopłacić w konkurencyjnych markach co najmniej 20 tys. zł. Tani i solidny serwis (przynajmniej Warszawa Puławska, z innych nie korzystałem). Dobre prowadzenie, wysoki poziom komfortu, przyjemna jazda po mieście i w trasie, nawet długiej (1200 - 1600 km do Austrii czy Chorwacji). Prowadzenie tego samochodu zawsze sprawiało mi przyjemność. Niestety, moja przygoda z Laguną skończyła się w lutym 2013, kiedy kierowca Skody wymusił pierszeństwo przejazdu i nasze samochody zbyt blisko się spotkały (uderzenie lewym przodem). Mogę więc ocenić bezpieczeństwo samochodu z punktu widzenia kierowcy biorącego udział w zderzeniu. Pomimo odpalenia przednich poduszek powietrznych i zmasakrowanego przodu nie odczułem zbyt mocno uderzenia. Byłem w stanie bez problemu otworzyć drzwi i wydostać się z pojazdu. Samochód do kasacji, szkoda. Jedyna pociecha w tym, że zamówiłem już nową Lagunę :-)
Bardzo dobry i dynamiczny silnik. Fantastycznie spisuje się na autostradzie (duża elastyczność na 6 biegu). W mieście elastyczny i wygodny, jeżeli nie chcesz gwałtownie przyspieszać nie musisz zbyt często sięgać do lewarka zmiany biegów. Na minus konieczność zmiany oprogramowania (wykonana za darmo w serwisie). Silnik może pracować również na etanol i niestety, zwłaszcza zimą oprogramowanie potrafi płatać figle rzekomo szukając etanolu zamiast benzyny.
Dobrze zestopniowana. Nieco irytujące są dźwięki wydawane przez skrzynię przy prędkości 65-70 km/h. Potrafi wtedy lekko wyć. Biegi wchodzą pewnie i bez wysiłku. Generalnie obsługa lekka i przyjemna.
Fajnie zestrojony. Samochód przyjemny w prowadzeniu, daje poczucie kontroli. Na kierownicy dobrze czuć to, co auto ma pod kołami. Pewne prowadzenie nawet przy dużej prędkości.
Przód i boki OK. Pomocne zewnętrzne lusterko asferyczne i fotochromatyczne wewnętrzne. Do tyłu widoczność nieco ograniczona. Przydaje się tylny czujnik parkowania.
Czytelne i funkcjonalne systemy. Wszytko w zasięgu ręki, obsługa intuicyjna. Przydałoby się podświetlenie guzików tempomatu/ogranicznika prędkości na kierownicy.
Bardzo wydajna dwustrefowa klimatyzacja. W zimie samochód dba o pasażerów szybko nagrzewając wnętrze. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na desce rozdzielczej przycisków sterowania klimatyzacją pozwalających wybrać trzy podstawowe programy (oczywiście istnieje również możliwość wyboru bardzo dokładnych ustawień w trybie ręcznym.
Wygodna kanapa z tyłu. Z przodu - jak na mój gust - fotel kierowcy powinien mieć dłuższe siedzisko i lepsze podparcie uda. Wystarczająco dużo miejsca nad głową (jak dla kierowcy o wzroście 180 cm). Dobre wyprofilowanie foteli.
Super wyciszenie. W porównaniu z moją poprzednią Vectrą niebo a ziemia. Przyzwoity system audio.
W mieście przy jeździe w korkach z włączoną klimatyzacją, światłami i radiem potrafi spalić od 9.5 do 12 litrów. W trasie, zwłaszcza w jeździe autostradowej oszczędnie. Zużycie mocno rośnie powyżej 150 km/h.
Samochód bardzo dobrej jakości w rozsądnej cenie. Oferuje więcej niż konkurenci (wyposażenie) przy zachowaniu wysokiego poziomu niezawodności i komfortu użytkowania.
Samochód dopracowany w szczegółach. Nie trzeszczy, nie skrzypi. Z drobiazgów do wymiany na gwarancji był wiatraczek urządzenia odpowiedzialnego za kontrolę klimatu w kabinie (działał, ale zaczął hałasować).
Brak poważnych usterek. Z usterek mniej poważnych wspomniana wymiana oprogramowania silnika. W sumie znak czasów, zamiast klasycznej mechaniki najpierw podpinamy komputer :-)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 16v 140KM 103kW [l/100km]

7,3