Ocena kierowcy - Skoda 105 II

foraq, 16 lat temu
Silnik 1.2 120 L 48KM 35kW
Rok produkcji 1987
Skoda 105 II 1.2 120 L 48KM 35kW 1987-1990 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Bardzo trwałe i bezawaryjne, tylny napęd bez mostu skuteczny, pozwala poszaleć i konkurować z BMW:)
samochód bardzo fajny! Ciężko się do niego przyzwyczaić po przesiadce z czegoś lepszego (brak wspomagania, ssanie, duży skok hamulca, długi skok biegów itp.) ale jak trochę pojeździmy to pokochamy ten wóz - super odgłos (dla mnie naprawdę extra!), tylny napęd pozwala poszaleć;), zawieszenie super trwałe (po 200k km zostały wymienione 2 amortyzatory i tyle...). Przestronny, trochę niepraktyczny bagażnik z przodu, potrafi ładnie wyrwać spod świateł jak się umie biegami obsługiwać;) Mój wóz ma ponad 20 lat i widać dopiero pojedyncze ślady rdzy, żadnych dziur a´la OPEL;P Samochód z duszą i charakterem:)
Nie jest źle choć mogło być lepiej. Na 3 biegu ciągnie nieźle;) Przy wyprzedzaniu brakuje mocy ze względu na mały silniczek no i problemy z gaźnikiem (2 dysza nie zawsze się otwiera...)
Dwójka chaczy, nie zsynchronizowana jedynka, czasami nie jestem pewny czy jakiś bieg wszedł... Mam wersję 4 biegową więc brakuje 5... Ale ogołnie idzie się przyzwyczaić i bez problemów...
Dość dobrze trzyma się drogi, bez przechyłów. Tylny napęd pozwala na szaleństwa ale trzeba uważać w zimie;) Zawieszenie dość niezłe i jak dla mnie idealne (ani twarde ani miękkie).
Bardzo dobrze. Wszystko świetnie widać... W porównaniu z Pandą II to rewelacja;)
Co tu mówić... Mogło być lepiej... Tylko jeden schowek, materiały takie sobie, niektóre włączniki w dziwnych miejscach ale nie mam zastrzeżeń i dobrze sobie radzę;)
Nagrzewa się dość długo (ponad 10 litrów płynu...) ale jest w miarę skuteczne, nawet w tylniej części wozu.
Było by doskonale gdyby nie fakt że jak dla mnie (186 cm wzrostu i długie nogi;)) mogło być więcej miejsca dla kierowcy. Dość duże koło kierownicy i brak jej regulacji ;) sprawiają że kolana ledwo mi się mieszczą ale nie mam problemu z wygodą itp. Z tyłu super kanapa jak z domu, 4 osoby jadą naprawdę wygodnie, w 5 też nie jest źle;)
Wyciszenie jest bardzo słabe ale jak dla mnie to akurat zaleta. Problematyczne jest tylko w dłuższej trasie- po jeździe dalej mamy w uszach ten chuk silnika;)). Szczególnie na wysokich obrotach słychać silnik, na niskich OK.
Spalanie na trasie rewelacyjne jak na ten rocznik, w mieście trochę więcej ale tak to jest już z takimi autami. Ogólnie rzecz biorąc na trasie pali mniej niż Matiz, a w mieście tylko troszkę więcej;) Ale jak na takie duże auto to bez zastrzeżeń... Szkoda że trzeba dolewać dodatek magnezowy do benzyny.
Jest OK. Za kilkaset złotych bije na głowę Maluchy, Poldki, Duże Fiaty czy inne tego typu wynalazki...
Zawsze coś się zepsuje w takim aucie (ponad 20 lat...). Ale szybko się zrobi i nie sprawia problemów. Denerwują nieraz jakieś trzaski albo ogólne zużycie wnętrza (lekko bujające się fotele czy skrzypiąca (?) kierownica) ale to chyba częściowo wina przebiegu;) Olej lubi wyciekać z mocowania pompy paliwa (po pewnym czasie wykrzywia się i trochę przepuszca) ale to nic wielkiego. Duży układ chłodniczy = dużo potencjalnych punktów gdzie coś może ciec ale jest to do opanowania;)
Problemem jest głowica - nie można zapomnieć o dodatku do benzyny bo czeka nas inaczej dużo roboty;) Jeśli ktoś ma problem z termostatem wystarczy kupić francuzki za 30 zł i mamy problem z głowy (polskie i niemieckie to lipa...)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 120 L 48KM 35kW [l/100km]

7,8