Ocena kierowcy - Skoda Fabia I Kombi

AdamolSS, 16 lat temu
Rok produkcji 2007
Skoda Fabia I Kombi 1.4 80KM 59kW 2006-2008 - Oceń swoje auto
Silnik : Jest to niewątpliwie największy plus mojego auta. Reszta to tylko otoczka.
Układ elektryczny : Bolączką wszystkich nowych samochodów jest elektronika. Mechanika na dobrym poziomie bez problemów.
Auto w miarę dobre dla ludzi którzy samochód traktują jedynie jako środek transportu. Jest to auto ekonomiczne popularne na rynku wtórnym. Z częściami nie ma problemów a i serwisy mają umiarkowane ceny.
Silnik to chyba największy atut tego samochodu. Jest znacznie lepszy od 1,4 MPI. Wyprzedzanie nawet na trasie nie sprawia większych problemów. Dobre przyśpieszenie na każdym biegu (oczywiście jak na tą pojemność) i stosunkowo małe spalanie. Maksymalna prędkośc to 184km/h w miarę sprawnie się do tej prędkości dobujał. Na 5 biegu można nawet 35/h jechać, a przy 50 ma już silnik tyle mocy że nawet przy wzniesieniach nie trzeba redukować. Konstruktorzy zrobili kawał dobrej roboty
Autem jeżdże 10 miesięcy. Skrzynia z reguły nie sprawia problemów, jednakże czasami nie chce wejść jedynka co doprowadza mnie do szału. W zimie dopóki się nie nagrzeje trochę auto biegi nie czysto wchodzą. W lecie z tym nie ma problemu.
Samochód nieźle się trzyma drogi. W miarę cicho i sprawnie pokonuje nierówności - może poza poprzecznymi garbami bo aż wali tylne zawieszenie. Nawet może jest w miarę komfortowe, ale jak czasem jeżdzę cytrynką to później w skodzie czuje się jak w taczce.
Tak naprawdę przeszkają mi głównie szerokie przednie słupki. Do tyłu mam czujniki cofania, więc z parkowaniem nie mam kłopotów.
W zasadie wszystko jest tam gdzie powinno być. Chociaż wolę rozwiązanie włączanie świateł długich z francuskich aut.
Mam klimę która sobie w upalne dni całkiem nieźle radzi. Z wyłączoną lkimą jak są duże mrozy kabina się długo nagrzewa.
Skoda fabia to w zasadzie polo. Fotele nawet nie są najgorsze, z tyłu jest trochę za bardzo pionowe oparcie moim zdaniem. Razi mnie głównie szerokość auta. Przy dwóch osobach z przodu co trochę jedna drugą szturcha przy zmianie biegów. Bagażnik nawet pojemny.
Przy spokojnej jeździe dźwięk silnika bardziej przypomina diesla niż benzynę szczególnie na niskich obrotach. Jak ktoś nie szarżuje jest w porządku. To małe auto nie oczekujmy cudów.
W mieście (Łódź) przy malym ruchu spalanie schodzi do 6,3l/100km. Na trasie bez szarży spala 5,3l/100km. Oczywiście jak się ostro wciska to w mieście potrafi spalić nawet 9l/100km, na trasie najwięcej mi spalił około 7,7l/100km przy prędkościach rzędu 140-160. Co do przeglądów byłem na razie na jednym. Zapłaciłem 400 zł. W najbliższym czasie jade na kolejny.
Auto nie jest doskonałe i swój sukces zawdzięcza przede wszystkim w miarę korzystnej cenie i ogólnej opinii że jest to "niemieckie" auto. Mnie osobiście auto to nie przekonuje choć daje mu w miarę wysokie noty. Lichych samochodów się już nie sprzedaje bo konkurencja je zniszczyła. Są tylko dobre i lepsze. Skoda moim zdaniem należy jedynie do tych dobrych.
Tu niestety mimo iż nowe auto pare rzeczy mnie denerwuje. Zacznę od trzeszczącego fotela kierowcy, który wydaje dźwięki jakby go ktoś ze zdezelowanego ikarusa wyjął - żenada. Trzaski w desce rozdzielczej i wykończeniu wnętrza. Problemy z elektryką szyb. Czasem nie działa mi otwieranie szyby pasażera, czasem nie działa funkcja domykania szyb, dosyć często się przepalają żarówki od świateł mijania. Na szczęście można je banalnie wymienić. Denerwuje mnie także materiałowa tapicerka drzwi która łatwo się przyciera i wygląda jakby miała 10 lat a nie miesięcy.
Raz musiałem wezwać lawetę. Siadła totalnie elektryka. Nie mogłem zapalić. Auto na serwisie stało trzy dni. Dzwoniłem codziennie do nich żeby się dowiedzieć co się dzieje. Gdy oddawali auto powiedzieli że to wina akumulatora, choć gdy wcześniej rozmawiałem z mechanikami to twierdzili że to co innego. Więc albo mechanicy olali sprawę i ściemniali że coś dłubią albo rzeczywiście coś z komputerem było nie tak.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 80KM 59kW [l/100km]

6,9