Ocena kierowcy - Skoda Fabia I Kombi

maker, 13 lat temu
Silnik 1.9 TDI 101KM 74kW
Rok produkcji 2001
Skoda Fabia I Kombi 1.9 TDI 101KM 74kW 2001-2007 - Oceń swoje auto
Silnik : 1.9 TDI - komentarz zbędny.
Układ elektryczny
Zawieszenie
Samochód w jeżdżonej przeze mnie wersji to jak Piękna i Bestia w jednym. Z jednej strony fantastyczny, mocny i praktycznie bezawaryjny diesel, a z drugiej mocno średnia reszta. Drobne, frustrujące usterki byłyby do zniesienia gdyby nie \"detale\" w stylu niezbyt wygodnych foteli, cienkiej kierownicy i sporej ilości ergonomicznych wpadek. W tym samochodzie nie można się zakochać, ale można być pełnym podziwu dla tego ile jest w stanie znieść.
1.9 TDI to najlepszy element tego samochodu. Fabia (nawet w wersji kombi) jest stosunkowo lekka więc otrzymamy moc nawet w nadmiarze. Wyprzedzanie to czysta przyjemność, tak samo jak (rzadkie) wizyty na stacjach benzynowych.
Bez zarzutów. Biegi wchodzą tak jak powinny - z leciutkim oporem i precyzyjnie.
Elektrohydrauliczne wspomaganie jakoś mi w tym samochodzie nie pasuje. Ciężko je wyczuć. Na nierównych drogach brak poczucia kontroli nad torem jazdy. Zawieszenie przeciętne w tej klasie pojazdów - lekko hałasuje. Moja ocena jest tak niska ze względu na to, że Fabia kombi to jedyny samochód, w którym zaliczyłem paskudny, niekontrolowany poślizg podczas zwykłej jazdy. Od tej pory już nigdy mu nie zaufałem.
Za widoczność byłby max gdyby nie prawe lusterko. Nie mam pojęcia co kierowało inżynierami Skody gdy postanowili zamontować to \"coś\", zamiast tak fajnego jak od strony kierowcy. Moja dziewczyna ma większe lusterko w kosmetyczce. Nawet po kilku tysiącach kilometrów nie zdążyłem się do niego przyzwyczaić. Jazda po mieście wielopasmowymi ulicami nie należy do przyjemnych.
Fabia drugiej generacji jest zdecydowanie bardziej przemyślana. W jedynce sporo mankamentów. Podstawka na kubek zdecydowanie za daleko (między oparciami foteli). Pokrętła nawiewu za nisko, schowek za mały, gniazdko 12V w mało wygodnym miejscu (szczególnie jak ktoś ładuje nawigację podczas jazdy..). Brak miejsca z antypoślizgowym materiałem na przechowywanie telefonu i mnóstwo innych, podobnych. Z tyłu udogodnień brak. Bagażnik spory.
Duży \"tedeik\" wolno się nagrzewa. Prócz tego żadnych zastrzeżeń, ale też bez fajerwerków.
Tu mam niestety spore zastrzeżenia. Mam 186cm wzrostu. Po dalszej podróży (5-8h jazdy) wszystko mnie boli. Przy złożonej kanapie z tyłu i moim wzroście nie mogę przesunąć fotela tak daleko jakbym chciał. Tylna kanapa to dramat dla wyższych osób. O trójce pasażerów z tyłu też można zapomnieć chyba, że na 10-minutową przejażdżkę. Samochód idealny tylko do miasta lub dla niskich osób.
Nie lubię hałasu w aucie. Niestety dizelek wyciszono średnio. Jeśli do tego się doda standardowe w tej klasie, kiepskie wyciszenie zawieszenia to otrzymamy zbyt głośną mieszankę. Szczególnie męczące w dalszej podróży. Z drugiej strony mocny silnik powoduje, że przy autostradowych prędkościach nie trzeba go wkręcać na obroty i tylko lekko \"mruczy\".
Mistrzostwo świata. Każdy kto jeździł 1.9 tdi będzie widział o co chodzi, reszta powinna spróbować! Koszty napraw niewielkie. Części dostępnych od groma. To w końcu jeden z popularniejszych samochodów.
Kupno Fabii to szczyt ekonomicznego podejścia do samochodu. Tanie wozidełko dla osób, które nie potrzebują \"skóry, navi i podgrzewanych siedzeń\", za to cenią sobie ekonomiczność jazdy i serwisowania.
Samochód dla cierpliwych i wyrozumiałych. Skrzypiące plastiki, piszczący nawiew, szybko śniedziejące kable (w tym od anteny) i psująca się w losowych momentach elektryka to standard. Na szczęście tani w naprawie..
Samochód zdecydowanie warto regularnie serwisować. Dzięki temu można wykluczyć wszelkie problemy z silnikiem (1.9 tdi). Mimo tego zdarzają się poważne usterki (cała elektryka szyb, system wspomagania, zawieszenie).

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 101KM 74kW [l/100km]

6,1