Ocena kierowcy - Skoda Fabia II Hatchback Facelifting

Tomek, ponad rok temu
Silnik 1.4 16V 85KM 63kW
Rok produkcji 2010
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Skoda Fabia II Hatchback Facelifting 1.4 16V 85KM 63kW 2010-2014 - Oceń swoje auto
Auto kupiłem nowe w salonie z instalacją LPG. Przez 13 lat i 201 tys. km nigdy mnie nie zawiodła, zero awarii. Oprócz oleju, filtrów, świec, parownik LPG (po 100 tys) i wtryski (po 180 tys), 2xrozrządu, 2x komplet hamulce, absolutnie nic się nie wydarzyło. Akumulator wymieniłem po 12 latach profilaktycznie przed wyjazdem do Chorwacji (żeby nie padł w korkach przy klimie). W tym roku poza normalnym serwisem musiałem wymienić gumy drążka stabilizatora ponieważ przy przejazdach przez progi było je słychać i sterowanie szyby kierowcy trzeba było przelutować styki (w drzwiach w tym modelu gromadzi się wilgoć). Konserwacje zrobiłem po 11 latach, tłumik wciąż oryginalny mimo że na LPG. Jednym słowem super oszczędny i nie zawodny samochód.
1.4 16v 86kM plus LPG. Bardzo dobra jednostka, najlepsza w tym modelu. Oleju praktycznie do przebiegu 10 tys między wymianą oleju nie bierze, ja wymieniam olej co 15 tys km i muszę dolewać ok 0,5 l oleju. Dynamika wystarczająca (no porównując silniki bez turbo), na gazie pracuje bardzo dobrze i bezobsługowo - posiada hydraulikę luzu zaworów.
Super, przez cały okres nic nie haczy, skoki krótkie, zestrojona bardzo dobrze.
Daje pełne wyczucie samochodu, idealnie zestrojony (mam porównanie z 6 modeli które używałem), bardzo dobrze zachowuje się w zakrętach. Jest dość twarde.
Jak na swoją klasę B bardzo dobrze, dużo miejsca w środku, wygodne przednie fotele, nawet po 13 godzinach jazdy. Bagażnik 315 l plus kilkadziesiąt po wyjęciu półki jak na 4m auto bardzo dobrze.
Widoczność we wszystkie strony bardzo dobra, takich samochodów już nie produkują. Dodatkowo bardzo duże lusterka.
Wszystko pod ręką i tam gdzie powinno być. Obsługa intuicyjna, inna sprawa że z wyposażenia są tylko niezbędne rzeczy, żadnych wodotrysków.
Szybko nagrzewa i szybko schładza wnętrze. Mimo 12 lat klimatyzacja manualna bardzo dobrze sobie radziła w Chorwacji przy temperaturach 35C i więcej.
Ocenę daje biorąc pod uwagę segment auta - miejskie B. Nawet wysoki kierowca znajdzie dobrą pozycję za kierownicą.
Do 80-90km/h bardzo dobrze, potem z każdym 10km/h więcej gorzej a przy 130-140 to już huk.
Pisałem wyżej, przez 200 tys km rok serwis. W dodatku auto segmentu B z bardzo dobrą dostępnością części i prostą konstytucją.
Daje komplet gwiazdek i mogę polecić jako tanie w utrzymaniu auto.
Po 12 latach i 200 tys km sterowanie przedniej szyby i gumy drążka stabilizatora.
Brak usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 85KM 63kW [l/100km]