Ocena kierowcy - Skoda Yeti Minivan

Silnik 1.2 TSI 105KM 77kW
Rok produkcji 2010
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Skoda Yeti Minivan 1.2 TSI 105KM 77kW 2009-2013 - Oceń swoje auto
Samochód dobry, ale nie uniwersalny. Trzeba wybrać go dokładnie pod swój profil użytkowania, by być zadowolonym. To świetne auto miejsko-podmiejskie, czy nawet w lżejszy teren (mimo braku u mnie 4x4). Za to do pokonywania długich dystansów (zwłaszcza drogami szybkiego ruchu) nadaje się już znacznie mniej, głównie z uwagi na nie za dobre wyciszenie. Docenić trzeba niską awaryjność i wytrzymałość (pod wieloma aspektami samochód wciąż wygląda jak nowy!). Zganić twarde zawieszenie (kompromis wynikający z wysokości auta) i braki w ergonomii.
Mimo złej opinii, nie mam do niego żadnych większych uwag - były 4 akcje przywoławcze, po których od 100 kkm nie ma żadnych problemów. Leję benzynę (tylko 98), czasem (przy użytkowaniu na autostradzie) uzupełnię olej i jeżdżę. Z masą/wielkością Yeti radzi sobie całkiem przyzwoicie - rakieta to nie jest, ale zawalidrogą się nie jest
Bardzo precyzyjna. Przełożenia dobrze dobrane. Drążek zmiany biegów za krótki dla wysokich osób, przez co staje się przed wyborem - albo wygodny podłokietnik, albo operowanie biegami.
Twardo!!! Samochód momentami skacze po drodze jak piłeczka, i to mimo opon o większym profilu (16 cali). Nie chcę nawet myśleć, co jest na 17-tkach z niedużym profilem. Jest to konsekwencja zastosowania zawieszenia żywcem przeniesionego z Octavii do znacznie wyższego auta - by nie bujało się jak ponton, musieli je utwardzić. Poza tym, układ jezdny jest bardzo przewidywalny, auto jedzie tam, gdzie chcemy, a kierownica mówi sporo o tym, co dzieje się z kołami.
Był problem z piaskowaniem tylnych drzwi - mnie jakoś ominęło, po 7 latach tylko kilka odprysków w tej okolicy (być może węższe opony mają pozytywny wpływ?)
Akwarium, może oprócz słupka A, ale to problem większości współczesnych samochodów.
Zależy od postury. To nie jest samochód dla ludzi o długich kończynach! Tacy (włączając mnie), za kierownicą muszą iść na poważne kompromisy.
Latem - super, klimatyzacja (automatyczna) czyni cuda, porównując do innych samochodów, z którymi miałem/mam do czynienia. Zimą za to baaaaardzo powoli się nagrzewa, jak to w TSI.
Przestrzeni jest dużo, zwłaszcza nad głowami. Dzięki temu, mimo pozornie skromnego bagażnika, przy ładowaniu pod sufit (pionowa tylna szyba), w bagażniku zmieści się dużo więcej niż w Superbie. A po wyjęciu tylnych siedzeń to jest wcale nie taka mała furgonetka.
Do 100 km/h jest bardzo OK. Ale powyżej - makabra. To nie jest samochód na autostrady. Silnik jest cichy, za to szum powietrza i opon jest bardzo kiepsko wyciszony.
Pali rozsądnie, psuje się rzadko.
Co jakiś czas coś się zepsuje małego, ale nie są to zbyt denerwujące usterki (no, poza pęknięciem odmy, co skutkowało zapachem benzyny w kabinie).
Ani razu nie stanął w trasie, zawsze dowiózł na miejsce

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 TSI 105KM 77kW [l/100km]

6,3