Ocena kierowcy - Skoda Yeti Minivan

Okres użytkowania: ponad 6 lat
Skoda Yeti Minivan 2.0 TDI CR DPF 4x4 140KM 103kW 2009-2013 - Oceń swoje auto
Silnik : Dynamika, spalanie
Karoseria : Pozycja za kierownicą
Przeniesienie napędu : 4x4 robi robotęw miejskim "terenie"
Samochód nie jest pozbwiony wad ale ogólnie bardzo przypadł mi do gustu. W przypadku Yeti szczególnie ważne wydaje mi się aby kupować go świadomie tzn. mając pojęcie o jego wadach i zaletach. tylko jak to zrobić kiedy się nim jeszcze nie jeździło :-). Ja miałem to szczeście, ze samochód spasował mi prawie idealnie.
Mam zrobiony soft na prawie 200 KM i ponad 400 Nm. Jeździ się tym super.
Sześcio biegowy manual, nic specjalnego. Normalna skrzynia biegów. Bez uwag. Jeździ się ok.
Wersja 4x4 na co dzień niby nic ale po chwilowej przesiadce do ośki, myślałem, że ma coś z układem kierowniczym.
Temat parciejących uszczelek tylnych drzwi to jest coś co nie powinno sie zdarzyć w XXI wieku. Koszt nowej poza ASO to ok. 400 zł na strone. Starsznie drogo. Można to zrobić sposbem domowym i też nie jest źle ale ogólnie to lipna sprawa. Poza tym "buda" ogolnie nie odbiega jakością od tego co dziaisj prezentuje motoryzacja.
Widoczność jest ok, fajna, wysoka pozycja za kierownicą.
Nie jest źle, ale panel klimatyzacji mógłby mieć trochę większe przyciski i być nieco wyżej bo gałka zmiany biegów go trochę zasłania. Ale ogólnie jak to w "niemcu". Wszytko na swoim miejscu i proste.
Bez zastrzeżeń. Dodatkowo auto ma jakiś tam "system" który powoduje, że mimo zimnego silnika ciepłe powietrze zaczyna lecieć z nawiewów już po paru minutach.
Pierwszy punkt "kontrowersyjny". Auto nie jest takie duże w środku jakby mógł sugerować widok z zewnątrz. Dla mnie ok, ale generalnie kabiny Skody moga sprawiać wrażenie lekko ciasnych. Dla mnie to nie wada a zaleta bo miejsca jest dosć a siedząc za kierownicą mam wrażnie "bycia solidnie otoczonym".
Przy większych prędkościach (powyżej 140 km/h) zaczyna być słychać "świat". Tragedii nie ma ale Lexus to to nie jest.
Jak to nowoczesny diesel. Jak dbasz tak masz. Generalnie ceny części zamiennych nie są jakieś kosmiczne ale od czasu do czasu trzeba sięgnać do kieszeni. Np. kompletny rozrząd identyczny z fabrycznym to koszt ok. 800 zł.
Jak każdy samochód w dzisiejszych czasch. Za 70% ceny wyjściowej byłoby znośnie.
Zasadniczo nic się nie dzieje.
Na razie odpukać spokój. Ale trzeba uważać na pompę wysokiego ciśnienia, jak zacznie sypać opiłkami to koszty idą w tysiace. Ale ten silnik jest w wielu samochodach i z pompą to loteria. Poza tym wiadomo - CR , dużo zależy od kultury użytkowania. Wymiana oleju (interwał na pewno nie taki jak zaleca serwis Skody), filtrów (w tym paliwa), tankowanie wyłącznie paliwa dobrej jakości (czyli ropa od Grzecha z PKSu odpada). Itd. Jak dbasz tak masz.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI CR DPF 4x4 140KM 103kW [l/100km]

6,4