Ocena kierowcy - Toyota Avensis I Sedan

Mateusz, 6 lat temu
Rok produkcji 2001
Toyota Avensis I Sedan 1.8 129KM 95kW 2000-2003 - Oceń swoje auto
Silnik : Nie sądziłem, że może być tak awaryjny sinik. Zaskoczenie negatywne.
Ciężko napisać coś o tym samochodzie. Z jednej strony można Toyotę kochać z drugiej nienawidzić. Autem przyjemnie i komfortowo się jeździ, nie męczy na dłuższych trasach, ma świetne przyspieszenie w stosunku to zużycia paliwa...ale na pewno nie można powiedzieć o nim, że jest bezawaryjne. Zawiodło mnie tyle razy, że marzę tylko, aby się go pozbyć.
Z jednej strony dynamiczny i ekonomiczny, z drugiej strony bierze olej, zrobiłem pełny remont silnika i po 20 tyś. km znowu bierze olej, raz na 9 miesięcy puszcza uszczelka pokrywy zaworów. Olej zalewa cewkę, auto nie pracuje na wszystkich cylindrach. Teraz mam problem z przepustnicą i falowaniem obrotów. Ogólnie mocno nieudany silnik.
Biegi długie, auto w miarę elastyczne, czasem ciężko wchodzi dwójka poza tym ok.
Wystarczająco komfortowy, żeby nie męczyć i wystarczająco "sportowy", żeby nie być zawalidrogą na zakrętach, poza tym bardzo trwały i tani w eksploatacji. Bardzo pozytywnie.
Lakier delikatny podatny na odpryski. Nie rdzewieje sam z siebie, w jednym miejscu podejrzewam, że było coś naprawiane i tylko w tym jednym miejscu mam malutkie ognisko korozji.
Widoczność bardzo dobra we wszystkie kierunki.
Brak wysuwanej kierownicy to dla mnie kompletna pomyłka. Nie mogę znaleźć optymalnej pozycji za kierownicą. Bardzo niski podłokietnik da się poprawić poduszką za 10 zł więc da się żyć. Podparcie karku poprawiam drugą poduszką i jest już naprawdę komfortowo.
Szybko się nagrzewa, klimatyzacja działa nie mam uwag.
Jak na gabaryty auta przestrzeń jest ok.
Biorąc pod uwagę wiek auta wyciszenie jest w porządku. Jadąc autostradą można w miarę swobodnie rozmawiać.
Pokonuje dosyć dużo kilometrów i notuje każdy wydatek powyżej 30 zł związany z autem. Jeżdżę nim 2 lata i do tej pory wydałem na niego 35 032, 12 zł + 11 400 koszt zakupu = 46 432,12 zł. Przez ten czas pokonałem około 75 000 km. Zakładając, że dziś auto jest warte z 4 500 zł. Koszt przejechania jednego km to (46 432,12 zł - 4 500 zł)/75 000 km= 0,56 zł/km Myślę, że nie jest to duży koszt.
Najbardziej drobna usterka to chyba awaria pilota od alarmu, który odkąd mam ten samochód bardzo kiepsko działał. Więc alarmu już nie mam. Kolejna błaha acz bardzo wkurzająca usterka to blokujące się hamulce. A to mechanik zregenerował zacisk a to wymienił przewody a one i tak po 30 tyś blokują. Jak nie główne hamulce to ręczny. Masakra
Bierze olej - także wymiana pierścieni i wszystkie co z tym związane, wymiana katalizatora, permanentnie świecący się check engine. Falowanie obrotów, problem z przepustnicą, zalewająca się cewka itd....

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 129KM 95kW [l/100km]

7,7