Ocena kierowcy - Toyota Corolla VIII Hatchback

knozowski@yahoo.com, 14 lat temu
Silnik 1.3 i 16V 86KM 63kW
Rok produkcji 1997
Toyota Corolla VIII Hatchback 1.3 i 16V 86KM 63kW 1997-2002 - Oceń swoje auto
Inne : W wersji G6 daje dużą przyjemność prowadzenia.
Corolla E11 z lat 1997-99 (made in Japan) to bardzo udana konstrukcja: dobrze wykonana, niezawodna, trwała (cynkowane nadwozie - 12 letnie auto nie ma żadnych śladów korozji) i stosunkowo bezpieczna. Posiadam rzadko spotykaną wersję G6, która różni się od standardowej tym że ma 6-biegową skrzynię biegów, lepiej wyprofilowane siedzenia, czerwone zegary, delikatnie zmodyfikowane zawieszenie oraz bardzej atrakcyjny (w stosunku do standardowej E11) wygląd. Auto z pazurkiem bardzo dobrze sprawdzające się zarówno w mieście jak i na trasie.
Udana i sprawdzona 16-zaworowa konstrukcja. Jest cichy, ekonomiczny i stosunkowo elastyczny. Żadnych ubytków oleju 10W40 między wymianami. Wymiana oryginalnego paska rozrządu co 10 lat lub 150tkm.
Fantastyczna, najlepsza z jaką miałem do czynienia: krótka precyzyjna zmiana z delikatnym oporem, biegi 1-5 krótsze niż w standardowej 5-biegowej - dzięki temu auto prowadzi się znacznie dynamiczniej. Żadnych problemów z synchronizacją. Z taką samą skrzynią spotkałem się w Lexusie IS200.
W wersji G6 jest świetnie - auto bardzo dobrze tłumi nierówności, jest wystarczająco komfortowe, a jednocześnie dobrze prowadzi się w zakrętach oraz na prostych przy dużych prędkościach.
Ponieważ jest to Hatchback, do tyłu mogłoby być lepiej. Rekompensują to za to bardzo duże lusterka. Widoczność do przodu jest całkiem dobra - widzę miejsce w którym kończy się maska auta.
Nie mam żadnych zastrzeżeń. Dodatkowo Hatchback z rozkładanymi tylnymi siedzeniami to bardzo praktyczne auto.
Wydajne i ciche. trzeba tylko pamiętać o wymianach filtra kabinowego.
Z przodu przy wzroście 190cm miejsca jest wystarczająco. Jeśli chodzi o tył - wiadomo to klasa kompakt.
Wersja G6 ma matę wygłuszającą pod maską (rzadko spotykane rozwiązanie przy motorach benzynowych). Przy prędkości autostradowej (np. 130km/h) można sobie cicho rozmawiać (6 bieg tutaj też pomaga poprzez obniżenie obrotów).
Jestem zadowolony z zużycia paliwa. Ponieważ auto jest bezawaryjne, koszty obsługi serwisowej sprowadzają się tylko do czynności typu: wymiana oleju, świec, filtrów, pasków, klocków itp.
Kupowałem to auto jako używane, stąd bardzo niewielka utrata wartości. Auto wymagające jedynie bierzącej obsługi serwisowej (która poza ASO ma bardzo przystępną cenę). W mojej ocenie w tej kategorii auto wypada fantastycznie, a daje przy okazji dużą przyjemność prowadzenia (wersja G6).
Jeśli się już uprzemy to znajdziemy odklejające się uszczelki przy refektorach. I to już koniec listy ;-)
Takich niezawodnych aut się już nie produkuje.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 i 16V 86KM 63kW [l/100km]

6,4