Ocena kierowcy - Toyota Verso Minivan

Maestro, 13 lat temu
Silnik 1.8 Valvematic 147KM 108kW
Rok produkcji 2009
Toyota Verso Minivan 1.8 Valvematic 147KM 108kW 2009-2013 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Zawieszenie + skrzynia biegów + silnik.
Solidny samochód za solidną cenę, ale uważam, że warto. Ja mam wersję SOL czarny metalik srebrne relingi dachowe srebrne światła i inne wstawki. Wygląda to na mój gust rewelacyjnie. Uprzednio spotkałem się z oceną tego samochodu przez redaktora jednego z portali internetowych bodajże gazeta.pl, który nijaki wygląd uznał za jeden z minusów tego modelu. W przypadku czarnego metalica na pewno nie ma racji.No i nie jest to samochód ludu - VW.
Ile udało mi się poznać po przejechaniu 200 km to prognozuje, że będzie jednym z mocniejszych punktów tego samochodu. Sprawnie przyspiesza już od ok. 1500 obrotów i ciągnie do ponad 6000. Jest niemalże idealnie cichy - oczywiście na ile może być pracujący silnik samochodu. Należy jeszcze dodać takie elementy jak łańcuch rozrządu - praktycznie bezobsługowy, brak turbodoładowania - znacznie zmniejsza ryzyko awarii, no i 147 km niezły wynik bez turbiny.
Praca skrzyni biegów jest w mojej ocenie jedną z najmocniejszych stron tego samochodu. Przed zakupem testowałem kilka samochodów: Mitsubishi ASX, Nissan Qashqai, Mazda 3, Mitsubishi Lancer, Renault Scenic. Z wyżej wymienionych zdecydowanie wygrywa Toyota oraz Mazda. Najsłabiej w mojej ocenie wypad Nissan Qashqa.
Układ jezdny, prace zawieszenia przypomina mi Audi Q7 którym miałem przyjemność przejechać ok. 2000 km. Dla niewtajemniczonych Audi Q7 kosztuje ok. 3 razy więcej.
Ograniczenia przez mocne słupki przednie ale z uwagi na bezpieczeństwo można wybaczyć. W tym obszarze chyba najlepiej jest w samochodach francuskich.
Wszystko tam gdzie powinno być. Umiejscowienie dźwigni zmiany biegów trafione w 100%.
Klimatyzacja automatyczna pracuje tak jak powinna pracować. O.K.
Przestrzeń dla kierowcy i pasażera oraz wyprofilowanie foteli w pierwszym rzędzie siedzeń idealna. Drugi rząd wyprofilowanie foteli już słabsze, przestrzeń w przypadku niewykorzystania trzeciego rzędu siedzeń też nazwałbym bardzo dobrą - może podróżować bardzo wygodnie 4 osoby o słusznym wzroście, trochę mniej wygodnie 5 osób o słusznym wzroście + 2 dzieci w trzecim rzędzie siedzeń/ lub pasażerów o niskim wzroście.
Nie ma się do czego przyczepić. Tak jak już wcześniej wspomniałem Audi Q7 nie wypada tutaj odczuwalnie lepiej.
Wg wskazań komputera średnie spalanie w ruchu mieszanym ze wskazaniem na miasto wychodzi ok. 7,3 litra/100. Przy niedotartym silniku myślę, że jest to wynik niezły.
Wysoka jakość za wysoką cenę.
Z perspektywy 200 kilometrów ocena jest niemożliwa. Biorąc pod uwagę Toyotę Yaris ( ponad 9 lat eksploatacji głównie w mieście oraz 141 000 przejechanych kilometrów wymieniłem tylko 2 tylne łożyska, które można uznać jako części eksploatacyjne) to spodziewam się podobnego wyniku.
Zbyt krótki przebieg.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 Valvematic 147KM 108kW [l/100km]