Ocena kierowcy - Volvo S80 I

ArturPL, 14 lat temu
Silnik 2.4 i 20V 170KM 125kW
Rok produkcji 2002
Volvo S80 I 2.4 i 20V 170KM 125kW 1999-2006 - Oceń swoje auto
Inne : Duży luksusowy wóz, a koszty eksploatacji są całkiem akceptowalne.
Gdy urodziło mi się dziecko, szukalem dużego przede wszystkim bezpiecznego wozu. S80 sprawdza się w tej roli idealnie. Daje komfort, poczucie bezpieczeństwa i subtelną elegancję. Nie mam z autem żadnych problemów i jestem z niego bardzo zadowolony.
Silnik nie do wyścigów, zdecydowanie do spokojnej dostojnej jazdy. Nie lubi szybkich startów ze świateł oraz ostrych przyspieszeń, wówczas wymaga wysokich obrotów i staje się nieprzyzwoicie głośny. W przypadku normalnej ale nie powolnej jazdy jest całkowicie wystarczający, nigdy nie ma się odczucia że jest za słaby. Nie polecam jednak jego słabszej wersji 2.4 140 KM, do s80tki jest zbyt słaba. Co ważne kontrukcja silnika jest malo skomplikowana i w moim przypadku całkowicie bezproblemowa. Silnik dobrze współpracuje z LPG.
Bez zastrzeżeń, biegi chodzą ok. Skok lewarka przyjemny. Zestopniowanie ok.
Jak dla mnie trochę zbyt sztywny, szczególnie z przodu. Wydaje sie, iż w limuzynie tej klasy mógłby być nieco bardziej komfortowy na typowo polskich nierównościach. Na drogach dobrej jakości samochód po prostu płynie. W ciasnych zakrętach auto nie jest tak pracyzyjne jak np Ford Focus ale kontrola trakcji włącza się bardzo rzadko.
To wielki wóz ale gdy sie go wyczuje manewrowanie to żaden problem. Moim zdaniem widoczność w każdą stronę dobra.
Guziki i pokretła są intuicyjne. Dobra jest możliwość włączenia świateł na stałe.
System obsługi wentylacji-klimatyzacji genialny. Grzeje zimą, chłodzi latem. Tryb AUTO działa ok. Przydaje się szyberdach, wiosna i jesienią często go używam. Oczywiście w letnie wieczory też.
Uwielbiam tę szerokość wnętrza to ona daje mi poczucie komfortu. Przód miejsca w bród. Tył równie dobrze lepiej niż w V70. Bagażnik 450 litrów jest długi i szeroki, wożę nim rower gorski koła 26 ze zdjętym przednim kołem - to sporo mówi. Bagażnik nie jest głęboki co stanowi jego minus ale walizek, torebek itp zmieszczę tam multum. Wożę rower górski, wózek dziecięcy, torby i walizki i mieszcze się.
Silnik w trakcie gwałtownego przyspieszania zbyt glośny, to samo dotyczy wysokich obrotów. W trakcie normalnej jazdy cichutko, zero uciążliwych szumów toczenia.
Auto sporo waży. Spokojna jazda miasto 11, trasa typowo polska szosa do 120 km/h 8 litrów. Autostrada 140 na tempomacie 9.5. Korki i ciągłe ostre przyspieszanie w mieście 13-14. Niezrozumiale wysokie ceny usług w ASO Volvo. Rozumiem że to marka pramium ale zwykły przegląd olejowy nie powinien kosztować 4 razy więcej niż to samo w Fordzie. Polecam znalezienie mechanika specjalizującego sie w obsłudze Volvo, wówczas ceny są normalne jak na tę klasę wozu.
Dobry sprawdzony egzemplarz nie jest tani ale polecam.
Jeżdzę 15 miesięcy i póki co nic oprócz wymiany żarówek.
Brak.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.4 i 20V 170KM 125kW [l/100km]