Ocena kierowcy - Alfa Romeo 147 Hatchback

yugolexx, 11 lat temu
Silnik 1.9 JTD 115KM 85kW
Rok produkcji 2003
Alfa Romeo 147 Hatchback 1.9 JTD 115KM 85kW 2000-2010 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Żadne cywilne auto nie daje takich wrażeń, emocji jak Alfa. Przekonajcie się sami.
Zawieszenie : górne przednie wahacze mogłyby być trwalsze
Idealne jak dla mnie połączenie kultury pracy (jak na diesla), elastyczności i ekonomiki. Żwawy, niezawodny praktycznie bezobsługowy silnik.
Bardzo płynne, precyzyjne zmiany biegów. Świetnie dobrane przełożenia, niestety muszę odjąć punkcik - pełne zadowolenie dawałaby skrzynia z sześcioma przełożeniami.
Szkoda że nie da się przyznać 10 gwiazdek. Alfa króluje jeśli chodzi o specyfikę zawieszenia. Wgryza się w zakręty jak gokart. Świetne wyważenie pomiędzy sztywnością a komfortem.
Posiadam wersję 3-d więc niestety minimalnym mankamentem są dość szerokie tylne słupki co w połączeniu z nieco zbyt małymi jak na moje potrzeby (wzrost powyżej 195cm) lusterkami daje spore martwe pola z którymi trzeba nauczyć się żyć.
Rozmieszczenie wszystkich przełączników - wzorcowe. Po minucie spędzonej w aucie mamy wrażenie że jeździmy w nim od długiego czasu.
Brak zastrzeżeń. Dwustrefowa klima w pełni zaspokaja moje potrzeby. Koszty eksploatacji bardzo przyzwoite.
Mimo mojego sporego wzrostu w aucie czuję się doskonale. Miejsca z przodu pod dostatkiem, z tyłu już nieco mniej na nogi, nad głową - w porządku. Oczywiście należy wyjść z jedynego słusznego założenia że do przemieszczania się w więcej niż 4 osoby należy użyć vana lub autobusu a nie małej osobówki :)
Bardzo dobrze wyciszone wnętrze, choć nie jest tak że silnik jest niesłyszalny. Co prawda człowiek przyzwyczaja się do tego po jakimś czasie, ale mogłoby być odrobinę lepiej.
Rzecz jasna wszystko zależy od stylu jazdy. Na trasie udawało mi się zejść do około 4,5 litra, w mieście przy ostrej jeździe niedługo po zakupie auta - wir w baku wysysał nawet i 10 litrów. Po przejechaniu 40 tysięcy mogę powiedzieć że w mieście przy zwykłej jeździe należy przygotować się na ~7 litrów, na trasie - około 5.
Żadna inna marka nie oferuje tak wiele za tak niewiele. Alfa paradoksalnie dzięki obiegowej opinii o swojej awaryjności - alfy sporo tracą na wartości. Jest to bolesne jeżeli kupujemy nowe lub prawie nowe auto ale w wypadku samochodu kilkuletniego niesie za sobą same pozytywy - dostajemy znacznie więcej wyposażenia niż u innych producentów za mniejsze pieniądze :)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 115KM 85kW [l/100km]

6,3