Ocena kierowcy - Audi A8 D2 Sedan

WiktorPe, 2 lata temu
Silnik 2.8 30V quattro 193KM 142kW
Rok produkcji 1997
Audi A8 D2 Sedan 2.8 30V quattro 193KM 142kW 1996-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Myślałem, że ten silnik będzie za słaby do A8 a okazał się być idealny do auta na co dzień :)
Zawieszenie : Jeśli już miałbym coś tutaj napisać to droga wymiana wahaczy (jeśli chce się to zrobić porządnie) a i tak coś się na naszych pięknych drogach zaraz wybije ;)
Auto prawie idealne, przez co bardzo nudne ;) Samochód, do którego wsiadasz, jedziesz dowolną ilość kilometrów i wysiadasz niezirytowany niczym szczególnym a to dosyć istotne jeśli robi się trasy :)
Silnik sam w sobie świetny lecz nie pozbawiony wad. Kultura pracy na najwyższym poziomie, szumi jak na V przystało i w kabinie słychać go dopiero przy wyższych obrotach. Jest zupełnie wystarczający do tej budy więc na moc nie narzekam. Do codziennej jazdy bez szaleństw akurat :) Wadą jest to, że zawsze gdzieś musi ciec olej i czego się nie uszczelni to zaraz wyjdzie gdzieś indziej. Chyba już taki urok V-łek ;)
Tradycyjny hydrokinetyk z możliwością ręcznej zmiany biegów góra-dół. Nie mam zastrzeżeń. Niby nowoczesne dwusprzęgłówki dużo szybciej zmieniają biegi ale nic nie zastąpi bezawaryjności takiej klasycznej skrzyni. Płynna zmiana biegów bez szarpnięć więc jak dla mnie świetna.
Quattro pomaga autu świetnie kleić się do asfaltu i praktycznie przez cały czas człowiek czuje się bardzo bezpiecznie dzięki temu na drodze. Oczywiście szalejąc i przesadzając z prędkością w zakrętach odzywa się chyba największa wada wszelkich Audi czyli silnik przed przednią osią przez co podsterowność jest mocna. Nie przeszkadza to jednak w super zabawie na śniegu zimą gdzie nawet amator będzie miał frajdę z jazdy bokiem :)
Wiadomo, jedna z najmocniejszych stron tego auta i coś co często decyduję o nabyciu A8 a nie któregoś z konkurentów w klasie, którzy lubią być pognici. Tutaj mamy auto wykonane z aluminium więc nie zna czegoś takiego jak rdza. Jedynie trzeba uważać na przedni zderzak w przedlifcie (szczególnie w obniżonym aucie) gdyż lubią pękać a znalezienie takiego ładnego nie jest rzeczą łatwą i tanią :)
Ogólna widoczność na około jest świetna. To, że mamy tu do czynienia z nadwoziem typu sedan daje się we znaki przy parkowaniu tyłem, gdzie nie widać krawędzi auta więc wszystko się robi na wyczucie (no chyba, że ktoś ma czujniki parkowania to wtedy żaden problem). Okropnie małe lusterko prawe w przedlifcie.
Ergonomia wzorowa poza jedną rzeczą. Zakres regulacji kierownicy jest mocno nie dzisiejszy i zawsze okazuje się do wygodnego ustawienia fotela być za daleko i za wysoko. Mam 180cm wzrostu więc raczej przeciętnie a już jest to dla mnie uciążliwe.
Klimatyzacją i ogrzewanie działają rewelacyjnie. Jest to automatyczna klima, która dobrze dba o rozprowadzenie powietrza po kabinie więc wystarczy ustawić docelową wartość i nie interesuje nas obsługa. Plus za nawiewy w słupkach dla pasażerów z tyłu, w końcu to limuzyna :)
Nie ma do czego się przyczepić. 4 osoby dorosłe jadą w tym aucie w iście królewskich warunkach :)
Patrząc na to, że przy prędkościach rzędu 200km/h (oczywiście na Niemieckiej autostradzie bez limitów ;)) można śmiało rozmawiać bez podnoszenia głosu, stwierdzam, że jest świetnie wyciszony.
Myślę, że jak na tą klasę jest ok ale niestety nie jest to ogólnie tanie w utrzymaniu auto. Trzeba brać pod uwagę to, że nawet tarcze hamulcowe potrafią być 2x droższe niż do auta klasę niżej.
Nadal jest to chyba najtańszy sposób na jazdę czymś luksusowym więc stosunek jakość/cena jest super. Co prawda jakość wnętrza pozostawia trochę do życzenia ale i tak jest bardzo dobrze.
Zawsze coś się znajdzie gdy auto ma tyle lat więc nie ma co oczekiwać cudów. Ale ogólnie samochód bezproblemowy.
Nie zdarzyło się, żeby samochód nagle odmówił posłuszeństwa przez jakąś poważną awarię. Zawsze wcześniej "da znać", że coś jest do zrobienia i się to robi po czym problem znika :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.8 30V quattro 193KM 142kW [l/100km]

13,1