Ocena kierowcy - Citroen Saxo

Silnik 1.5 D 57KM 42kW
Rok produkcji 2002
Okres użytkowania: 5 lat
Citroen Saxo 1.5 D 57KM 42kW 1996-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : Nie do zajechania jednostka. takich już nie będzie.
Zawieszenie : sworznie wahaczy za 50 pln;p
Auto typowo miejskie ze względu na fotele, ale całkiem przestronne i MEGAekonomiczne. Z ciekawostek: 1. 50" calowa plazma Panasonic w kartonie wszedł i 100 km jazdy:). 500 kg maku z bakaliami na trasie Szczecin - Berlin to nie problem - miny celników i policji niemieckiej bezcenne. 2. Trasy 1200 - 1500 km idzie przeżyć, ale ze względu na hałas przy 160km/h, i miejskich fotelach przerywajcie kawą. 3. Dał rade nawet w górach. 4. Zawieszenie - boskie jeżeli chodzi o komfort, Lancia Delta i Mercedes Viano są sztywniejsze.
Doskonała jednostka, bez psujących się elementów. Silnik nie bierze oleju mimo iż ma trochę na karku. W silniku nie robiłem nic poza wymianą oleju, którą przeciągałem bo co 15000 km przy trasach to przesada, a olej zachowuje właściwości do 30000 km.
Krótki skok, wymieniałem sprzęgło podczas eksploatacji po 200000 km i raz cięgna:) - kto wie co to, to jazda mając tylko 2 biegi przez miasto jest funowa. Proponuję wywalić wycieraczkę bo u przeszkadzała.
Zawieszenie doskonałe, ale precyzja układu kierowniczego jest dość umowna i nie dość precyzyjna, w mieście nie ma znaczenia, ale latanie po zakrętach bez poznania układu odradzam, później polecam.
Starsze auta są doskonale przeszklone mają cienkie słupki w związku z tym maksymalna ocena.
Wszystko w zasięgu ręki, nie ma z tym problemu, fani niemieckich aut pewnie pokwiczą na sterowniki szyb w tunelu środkowym, ale mnie to nie przeszkadzało.
Pod tym względem świetnie doskonale nagrzewanie i osuszanie wnętrza po rozgrzaniu silnika nawet w ostre zimy.
Jak na takie małe auto świetnie 4 osoby podróżują w większym komforcie niż np. pandą. Tylna kanapa nie ma typowych zagłówków tylko podpórki, ale daje radę, chociaż chyba tam nigdy nie siedziałem:), to opinie pasażerów.
W mieście ok, na trasie przy prędkościach 120 i więcej trzeba głośno mówić i zdzierać gardło, ale to miejskie auto z poprzedniej epoki.
TANIE W NAPRAWIE i utrzymaniu codziennym, sąsiedzi spod znaku VW zazdrościli jak wymienialiśmy koszty napraw.
Jak wyżej, lepiej się nie da, a można trafić nawet na klimę, ja niestety nie miałem.
Nic nie przychodzi do głowy, z powtarzających się typowo drogowe Polskie sprawy tj. sworznie wahaczy, 3 na wymianę wahaczy tj ok. 30-40 tyś km.
Poza tylną belką, którą wkalkulowałem i wymieniałem w Pile brak jakichkolwiek.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.5 D 57KM 42kW [l/100km]

3,3